Споделена история от В чужбина

Въпроси към живеещи в чужбина минимум 5 г
Мислите ли за окончателно завръщане в България? Ако да, кога и защо? Ще пробвате със собствен бизнес, работа за други или друга опция?
Ако не, коя е причината?
Ако може да споделите в коя държавата сте и възраст.
Интересът ми е личен, 20 г съм в една чужбина (Испания) и аз.

Коментари

1.   От 11 години съм в Германия, малък град, близо до Мюнхен и не, никога за нищо на света на бих се върнал в тази мутренска помия. Само от време на време пускам някои български новини, за да си припомня защо. Не бих довел детето си в държава, в която пияни и дрогирани премазват хора по пътищата, а после си щракат с пръсти..

2.   От 20 години съм в Германия. Не, нямам намерение да се прибирам, всеки път като си го помисля и чуя новините или говоря с приятели се отказвам.

3.   Не, просто България не ми харесва.

4.   Смени града в Испания. Защо ти идват идиотски мисли за връщане - смяташ, че ще си големия паралия и началник тук ли?

5.   Германия почти 10 г., не бих се върнала. Като остарея бих поостанала повече, но при това здравеопазване не бих искала да им ползвам услугите в България. Мъчно ми е понякога, но с такива прости хора каквито са българите, си заслужаваме съдбата. Крясъци, викове, грубост, нереални представи за живота, всичко живо учи и се "гласИ" за директор. Липса на елементарена тактичност и възпитание, дори от хора на позиции. Груб изказ. Това най-много ме спира.

6.   Жена от 14 години съм в Германия. Мога да се присъединя към коментар номер 1 и да добавя... тука се изучих, без шуробаджанащина, харесва ми чистотата, уважението и дружелюбието на хората, с които се виждам, здравната система, позицията ми на работа и заплащането ми. В момента уча за по-висока позиция даже- безплатно! Харесва ми да имам хубава кола и да ходя по 3 пъти на година на екскурзия. Това ако беше в българия.... сигурно щях да съм сервитьорка някъде. Просто корупция отвсякъде и не ти се дава шанс за преуспяване без ничия помощ. Получих немско гражданство отдавна и дъщеря ми се роди тука. Тя няма български паспорт и няма и да й направя даже. В къщи говорим с нея само на немски.

7.   Ние сме от 5 години в чужбина. Няма да се връщаме, защото трябва да си отгледаме и изучим децата. Мъчно ни е за България, но няма да си пусна децата да учат там. Ходим за ваканциите само.

8.   Стига бе!? Толкова ли е зле в България?

9.   От 1 пак. Бих добавил също, че не бих се върнал там, където работещите и трудещите се хора тънат в бедност, едвам свързват двата края, а разни мутри със съмнителни доходи си режат обезпокоявани новите мерцедеси със 120 по булевардите.. бягай от тука

10.   Повече от 22 г. живеем в Канада и не смятам да се връщам. Не че тук е добре и няма проблеми, но в БГ те са повече и поне в моя живот решение няма да има. Има по-млади хора, особено с малки деца, които не харесват джендърската и други идеологии насаждани от нео-либерализма. Тях ги разбирам, както и желанието им да изведат децата от това, меко казано, грешно образование и представа за света. Но моите деца са добре реализирани тук, аз също не мога да се оплача от стандарта на живот. Всичко сме постигнали без връзки и приятелства. В БГ това би било немислимо.

11.   От номер 6 към 8. Ако си се установил някъде, където си в пъти по-добре. Да, толкова е зле в българия. Расизъм, дискриминация, шуробаджанащина, беднотия, злобни хора в обществени предприятия без грам дружелюбие и дисциплина и мога да изброявам до утре. Ама при условие, че не познаваш друго... и може би си се уредил финансово, много ясно че се чудиш. Аз нямам богати роднини и връзки, тъй че емигрирах и постигнах всичко сама.

12.   Н 4, ххаха не, нито паралии, нито началници ще ставаме.
Просто това "трънче" за България от време на време ме боде и тормози.
На хубав остров сме, планираме местене на полуострова за догодина, на север към океана заради моята работа най-вече.
Може би затова ми е пак така носталгично.

13.   3 години живях в Нидерландия и по 1 година в Словакия и Полша. Бих се върнал обратно в чужбина. Имаме красива природа, но много връзкарщина и вече не издържам на летните жеги.

14.   Аз съм лекар. На 37 години. Семеен с малко дете. Успях да се устроя в България, защото имах късмет, да попадна на свестни началници и да не бъда избутан от мамини синчета и момичета на тати и любовници. Живеем прилично. Но не се знае до кога. Както държавата, така и системата на здравеопазване се разпада. Колкото и парадоксално да звучи, възможно е след време много лекари да останем безработни, защото медицинските сестри са пред изчезване, както и санитарите. А за да функционира едно отделение и една болница трябват екипи, не само лекари. Специалността ми е хирургична и моята работа е изцяло в болница, а не в кабинет, в който сестри и други лекари не са нужни. Та, явно аз на по-стари години ще трябва да се изнасям по чужбина и да почвам от нулата.
Една от големите грешки, които мисля, че допуснах е, че докато бях студент мислех, че в България е много добре и всичко е наред. За жалост си бях кон с капаци. Много мои състуденти заминаха на запад и всички до един се оправих и живеят доста добре. Тези, които останахме са като мен - имали късмет, да се реализират, други директно уредени на работа и трети в пъ-голямата част с пропиляни надежди, потенциал и способности, едва свързващи двата края.
Моят съвет към младите хора е - имате ли възможност за развитие и реализация в чужбина, не го пропускайте за нищо на света!

15.   България е потъващ кораб и ако не Вие, то децата Ви или внуците Ви ще се принудят да емигрират поради липса на перспективи - освен ако не им се живее заедно с пакистанци и индийци.

16.   14. Системата е безумна, огромен брой болници, неефективна работа, даваха репортаж отиват в спешното заключено и спят. Тотална реформа и половината болници закрити. Болница потънала в мизерия, с апаратура на 50 г., обща тоалетна на етажа, затваряне и това е.

17.   Не! Ако трябва да изброявам причините- ще се получи цял роман. Живея от почти 7 години във Франция. а и летните почивки си ги карам в Южна Франция.

18.   Напълно подкрепям номер 14! Който иска да се развива и да бъде оценен, без да се замисля да напуска България. Страната се управлява и винаги се е управлявала от комунистите от ДС и техните наследници. Всякакви измислени партии са техни кукли на конци и както всички виждаме нещата стават все по-зле. Вижте само кмета на София от какъв род е и това е достатъчно. Тикви, Прасюги, Копейки, Кирчовци и прочие, всичките са слуги на ДС. Понеже години наред гонеха нарочно кадърните хора, за да останат тук масово само гъзолизци, които за 5 лева ще продадат всичко, сега се чудят откъде да намерят служители и за най-елементарната работа. В България останаха основно все комуняги, само че има една лека подробност. За да виреят някъде комунягите, трябва да има откъде да смучат и крадат. Станат ли мнозинство кранчето започва да пресъхва, защото ДС лакеите не работят, мързеливи са и на всичкото отгоре неграмотни. За да могат да крадат, първо някой трябва да го заработи и тия някои вече ги няма. Затова и лелеят някакви розови сънища как хората масово се прибират с децата си и застават на опашка пред фирмите им да работят за 800 евро. Забравете го! Колкото и фалшиви истории да пускате по всякакви медии, никой няма да се върне. Как си представяте, че някой, който тъкмо вече се е устроил със семейството си, минал е трудните години, научил е езика, има вече добра работа, децата му са се адаптирали, някои вече учат и в университет, ще остави всичко и ще си дойде да ви робува за без пари, че и децата си ще направи роби!!!

19.   20 години в Нидерландия. Естествено, че обмисляме с жена ми да се завърнем в България за постоянно. Единственото, което ни спира са парите. Но имаме идея как за в бъдеще да решим този проблем. Може би след около 10-15 години, когато аз ще съм вече на 55г. Всъщност, ако сега имахме финансовата възможност, не бихме седяли тука и 1 ден в повече. И не защото тука мизеруваме или изнемогваме, напротив имаме по-добър живот от много холандци. Често пътуваме от нищо не се лишаваме. Но чужбина не е това, което повечето българи си мислят, включително и аз преди да дойда тука. Първо българите във всички западни държави са с лошо име. Имат ни за хора втора ръка, на работа трябва много повече да се доказваш за да ти бъде гласувано някакво доверие от когото и да е друг. Много пъти съм се сблъсквал с расизъм. Природа нямат никаква. Някакви канали и поляни и до там. Въздуха е тежък и човек трудно се наспива. Зеленчуците и плодовете от магазините нямат апсолютно никакъв вкус. Аз имам семейство, но познавам много българи единаци тука, които карат нова година сами. Което е потресаващо. Всъщност и сред местните има много самотници. В България обслужването е на много по-голямо ниво. Когато си оставя колата в сервиз е готова на същия ден най-късно на другия. В Нидерландия само за смяна на масло често чакаш поне месец. В Нидерландия детската градина не е безплатна. Което е безобразно за такава богата държава. Има мъже, , госпожи, , по детските градина, което за мен си е извратено и клони към педофилия. Едвам намерихме за дъщеря ни градина, в която да няма мъже. Тука изчетох сумата и глупости как здравеопазването на запад било на ниво, а в България мега зле! Булшет! Тука най-често те лекуват с парацетамол, и често сверяват симптомите ти в Гугъл и на тая база ти поставят диагноза. В България в, която и аптека да влезнеш с някакви оплаквания веднага знаят какво да ти дадат, като аптекарите по призвание не са лекари, а фармацефти. В България имаме прекрасно море и уникални планини, тука имат едно море с кафяво зеленикъв цвят, а планини пък въобще нямат. Като дните, в които можеш да отидеш на плаж за цялата година се броят на пръстите на двете ти ръце. Полицията може и да не е корумпирана, но за битови престъпления въобще не си мърдат и малкия пръст. Поне в България може да си платиш на СОТ и да имаш спокойствие у вас. Тука, ако някой реши да те пречука у вас, трябва сам да се управяш. Постоянно измислят някакви педалски закони, с които да спъват хората. Например нямаш право да слагаш камери пред домът си, ако те са насочени към обществен път. Понеже ще нарушиш личното пространство на Тамбакну, който спокойно може да дойде и да ти свали джаните от колата ти, която е на обществения паркинг зад блока. Леки наркотици и проститутки спокойно се пласират законно на пътя, но ако имаш в себе си газов пистолет за самоотбрана, веднага си престъпник и отиваш в пандиза. Дори и да имаш собствена къща, не може да я боядисваш от вън както искаш, а така както общината ти нареди. Социален живот нула. Живота се върти само покрай работа. Имам колеги, които нямат семейства, и буквално техния живот е само работа. И други, които и след пенсия работят, защото чисто и просто няма какво друго да правят. Друг педалски закон: Ако искаш да влезнеш на пример в стаята на седем годишната си дъщеря, първо трябва да почукаш на вратата и, и след като получиш гласово разрешение тогава може да влезнеш. Нищо, че си в своята къща и ти се грижиш за нея. Ако и нарушиш правата и тя се оплачи горко ти. В заведения и ресторанти могат да влизат и кучета и до като ядеш може и някой кучешки косъм да попадне в чинията ти и нямаш право да кажеш и гък иначе горкото ти. Един път вдигнах скандал в един ресторант в Германия където един немец с лилава коса и рокля беше оставил мастията си да се катери по столовете и собственика дойде да ми се дърви като защитаваше педала и мастията. На запад нормалния бял работещ човек няма права, на почит са педалите, кучетата и котките.

22.   35г във Франция. Деца-полиглоти, висок стандарт, почти изплатихме хубав имот с басейн на райско място.
Прибрах родителите си в дома ми и всичките ми, любими хора са до мен.
Много ми е мъка за България, но няма оправия.
Французите са лицемери. Злобни и надути.
Но не могат да ме бутнат - тук следвах, тук се доказах.
Върли расисти към всичко чуждо, Льо ПЕН за малко да им вземе властта под носа.
Никъде няма лесно, аз избрах по малкото зло.

23.   19, С това мислене и в България ще си зле. Какво като има мъж учител, какъв ти е проблема? А в България като са жени и последния случай който даваха брутално отношение. Пълен си с комплекси и ограничаващи вярвания. Масло 1 месец, ами като си свикнал да се обадиш дпес за вчера, червения килим ли да ти постелят. Хората плануват, а не нашата селтащина, всичко в последния момент и да си вадим душите.

24.   Не се връщай в България, за да правиш бизнес. Тук вече е ад да правиш бизнес. ГЕРБ въведе административен фашизъм, окупирала е и банките. Навсякъде има списъци и се пускат само техни фирми. За останалите е мор и влачене с години.
Вече няма фирмени кредити в истинския смисъл на думата, а за всеки фирмен кредит собственикът вече е съдлъжник като физическо лице и отговаря с цялото си имущество и наличности по банкови сметки.
Ще загубиш всичко, което си натрупал в Испания.
Цял живот ще съжалявам защо се върнах в България.
Положението у нас ще се промени коренно, когато изритат окончателно ГЕРБ от властта и от цялата държавна администрация, но това не се очертава да се случи скоро.
Борят се, затова постоянно има избори, но герберската мафия се накраде с милиарди и продължава да си купува поддтъжници.