Споделена история от В чужбина

Как да си намеря втора работа в Германия?
Здравейте, аз съм една 34 годишна жена в Германия. Живея в едно село на 15 минути с автобус до сравнително голям град. Тук съм отскоро и уча езика, работя за българска фирма, която не плаща особено, но хубавото е че поне е поела квартирните разходи. Търся в момента втора работа, но е доста трудно без език. Само с английски е трудно. На немеца трябва да му "шпрехаш" езика. Та така - обобщавам - работя по 5 часа на ден, уча език и се "сдухвам" от липса на социални контакти.
Та, идеята ми е да си намеря втора работа - само че как да стане това? Дали да се обърна към някоя трудова борса, апропо агенция или да изчакам да понапредна с езика? . Отворена съм за всякакви идеи.

Коментари

1.   Хайде Лола, Кубрат, А., вие сте...

2.   Здрасти. В момента не живея в Германия, но съм завършила висше там и мисля, че мога да ти помогна.
Първо, научи езика. Не само немецът иска да му „шпрехаш“ езика, но и във всяка страна е така - опитай се в България без български да си намериш в българска фирма работа.
Второ, ако имаш право да работиш в страната, можеш да се обърнеш към т.н. JobCenter в града, който е близо до селото ти. Не ти знам квалификацията, но там са обявени работните места. Без немски обаче и с работа? Не вярвам да ти помогнат, но поне могат да те насочат или да ти дадат добър съвет.
Без Gewerbe (малка фирма) и съответните бюрокрации няма да стане. Не те съветвам да работиш на черно, ако те хванат последиците и за теб, и за работодателя ти са ужасни. (глоби в астрономически размери, за работодателя към 220 000 евро например)

Ще се съгласи ли българският ти работодател ?

В Германия има т.н. прогресивна стъпаловидна данъчна и осигурителна система. Ако те осигуряват в страната, може така да се получи, че всичко, което изкарваш допълнително да отива за данъци.
До 80% от брутото може да стигнат данъците и осигуровките. (като сума от дяловете на работник и работодател, говори се за т.н. втора месечна заплата, отиваща за държавата).
....
Аз лично на твое място бих наблегнала на езика и културата. Ако не ти харесва да го учиш, ако не ти харесва да се интегрираш, по-добре се върни в България.

След като си понаучила езика, можеш да си намериш работа при немски работодател, но аз мога да кажа от свои опит, че като жена, дори с перфектен (без акцент) немски + тяхно висше образование + живееща в най-богатия им град (не в село), съм видяла, че има дискреминация и плащат за същата позиция и образование поне 40% до 50% по-малко, отколкото на мъж-немец. (особено голяма е дискреминацията на млади, нераждали жени - можеш да отидеш в майчинство за 3++++++ години и да им отвориш голяма работа)
В Германия жените рядко работят на пълен работен ден, системата им не е направена за това. Данъците и осигуровките могат да направят допълнителната работа безсмислена, консултирай се със Steuerberater ПРЕДИ да си търсиш и намираш работа, защото можеш да се окажеш в положението да работиш, а да взимаш по-малко или същите пари!!!

За социалните контакти - препоръчвам ти да посещаваш немски курс в Volkshochschule - това е нещо като нашето читалище. Те предлагат всякакви курсове, там можеш да се запознаеш с всякакви хора. Има го 100% в твоето село. Дават и сертификати за езика, учителите са добри. Има и всякакви други курсове - от готварски, до джудо. Запиши се на някакъв спорт, фитнес, има курсове разни например "Bauch, Bein, Po", които се провеждат във физкултурните салони на училищата вечерно време и са за смешни пари...
Успех и умната!
А.

3.   Ако се хванеш като сервитьорка в ресторант би могла хем да упражняваш езика донякъде - но все пак това е добре, можеш да си сред хора и да научаваш нови неща и в същото време да печелиш. Питай из ресторантите за каквато и да е работа, почасова, когато имаш време.

4.   Първо научи езика, после създай контакти и от там ще намериш и работа. Всеки град си има едно безплатно вестниче с обяви, което можеш да прегледаш и да се обаждаш от време на време. Лошото е, че не винаги се получава, поне при мен докато следвах не се получи, получи се случайно, когато вече имах достатъчно сициални контакти и говорех разбираемо немси. Иначе А ти е дала добри идеи...
Лола
П. П. В момента наблягам на диалектите, много са ми сладки, особено южните и се завърта много сладък разговор, а и немците се радват и им става хубаво, когато видят, че някой иска да научи "тънкостите" на езика

5.   Благодаря на всички ви, ще се възползвам от съветите. Междувременно пуснах по някой и мейл и на няколко посреднически агенции за работа поне да ме ориентират как стоят нещата със законодателство, възможности и прочие.

6.   В кой град си?

7.   Номер 2, аз в момента искам да отида да уча в Германия, 11ти клас съм, но понеже няма кой да ме издържа, обмислям аз да работя.. то това е сигурно, но дали ще мога да се издържам сама, след като има ограничение на броя часове. Също да споделя искам да следвам право, а съм чувала, че е много трудно да се съвместява ученето и работата. Какво би ме посъветвала?

9.   здр аз съм от Германия от 3 години живея тука.... Magi

10.   Ами №7, то за това успелите да завършат навън са като процент малко, защото отиват, не им стигат парите или направо си нямат такива и започват да работят. Разбира се да работиш и да учиш са трудни за съчетаване и накрая само си остават да работят. А ти с това "право" направо забрави да работиш, защото по кълване само медицината го конкурира. Направи си изводите сама.

11.   Първо, няма никакъв смисъл да работиш на две места, защото така минаваш в Stеuerklasse VI и по-голямата част от това, което ще изкараш допълнително ще отиде за данъци. (казвам ти го от опит). Ще имаш двойно повече работа за символично по-голям нетен доход. Второ, без да говориш езика нямаш абсолютно никакъв шанс. Радвай се че въобще си се уредила на нещо и си трай, докато започнеш да общуваш нормално на немски. Трето, ако парите които получаваш в момента са малко, като гражданин на ЕС имаш право на Wohngeld (не е много, но кой ти го дава). Ако се задържиш 5 години постоянно в Германия, вече имаш право и на социални помощи.

13.   Здравей те! Бихте ли ми помогнали да си намеря някаква работа в Германия. Тука съм от 6 месеца и попаднах на немска фирма с посредник, която не плаща добре. Не знам Немски език. Ще ви бъда много благодарен

14.   Аз работя в гермамия. соц. асистент. не съм доволна. нуждая се от повече пари. работя в улм. тежко ми е без семеиството. приемам съвети. тук няма с кого да общувам. за да уточня работя на 25км. от улм. в гр. ехи ген. моля помогнете със съвети

15.   Защо не опиташ в Холандия - и без това си в съседната държава? В Амстердам, за разлика от Берлин или който и да било град в Германия, всички говорят английски. Има страшно много барове, магазини, хотели и все някъде ще те вземат. Освен това, холандския не е толкова противен език колкото немския и се учи малко по-лесно. Единствения проблем е, че в Холандия живота е 2 пъти по-скъп от Германия, но пък имаш доста по-големи шансове за работа само с английски. Успех!

16.   Здравейте! Ще ви помоля да ми кажете как мога да разбера дали в интернет рекламите за работа са верни в чужбина. Има много работа обаче ме е страх да не попадна на някакви лъжци. Има една фирма имат много работа ама не съм сигурна ,някой дали знае нещо по въпроса.

17.   Здравейте. със съпругата ми сме в мюнхен от 3 месеца. както и повечето българи дойдохме в германия с надеждата за по добър живот но наистина без език е ужасно трудно. двамата работим в една закусвалня но отношението е отвратително а заплащането малко. да знам че някои ще кажат-къде сте тръгнали без език но нали всички сме се пръснали по света не от хубаво. молбата ми е ако може да кажете някой сайт за работа
без език или идея къде можем да си потърсим такава. ще съм много благодарен на всички отзовали се.

18.   Към номер 17,
Работил съм дълго време в Германия, последно набирах хора от бг за работа в Германия.

Това, което мога да кажа, е че без език си заникъде.
Вариантите са Arbeitsagentur, друго трудно, особено защото нищо няма да може да си разберете там.

Ако ми изпратите автобиографиите мога да ги изпратя на колегите в Германия. Те могат да ви предложат нещо в Бавария.

В момента в Röthlein търсят мотокаристи, в Лангенау работници за склад.(може и двойки)

Поздрави

19.   До Номер 17:

Във Фейсбук има група на българите в Бавария и дори специално на тези в Мюнхен. Потърсете там и се включете към групата. Като член на групата ще може да питате там и ще получите по-компетентни отговори.

20.   Не мога да ви разбера, без езици на някакви мизерни работи с, които едвам си плащате квартирните разходи и без социялни контакти. За какво изобщо сте заминали за чужда земя и се измъчвате там. ПО добре си седете в България. Там поне ще сте си у дома сред близки. Дори и да научите немски, недейте да очаквате, че ще имате кой знае колко по добра работа от сега. Хубавата работа немците си я разпределят по между си, а за чужденци строителство производство във фабриките, земеделска работа и така. Заслужавали си всички тези саможертви само за това?

21.   Към номер 20,
много точен коментар.

22.   Към номер 20.
По-добре кюмюрджия в града,
отколкото кюмюрджия на село.

23.   Тогава си кюмюрджийствайте в китайските общежития с хлебарките, на работа в дюнерджийницата на Ахмед бей, а ние тук в България ще се измъчваме в ужасните си собствени тристайни апартаменти и къщи с дворове.

Тук в българия няма кой да залепи плочките в банята за 25-30 лева кв. м, без да си остави ръцете, обаче са хукнали да живеят като скотове за 5 евро повече, които после отиват за самолетни билети.