Споделена история от В чужбина

Тук или със семейството в чужбина
Привет! Мислех мислех и накрая реших да поискам съвет!

На 24 години съм, инженер бакалавър, работя като електроник и програмист в България! Получавам средна заплата, имам добри приятели, не съм обвързан, имам собствен апартамент и опитвам да се забавлявам но винаги стигам до извода, че в нашата страна трудно ще успея и винаги ще работя за малко и целите ми ще останат само мечти!

Родителите ми дълги години са в чужбина, където си имат собствен бизнес, страхотна нова къща, близо до морето...но мястото на което живеят е малко и със затворено общество и някак си не ми харесва!

Дилемата ми е:

1. Да остана ли тука където са приятелите ми, независимостта ми и по-големият шанс да се обвържа за кадърна и разбрана жена, обаче да работя за стотинки и винаги с шеф над главата си

2. Или да замина при родителите където имам собствен бизнес и нямам лимит за успех(всичко зависи от мен), имам свободата на работното място, аз съм си шеф! Обаче нямам приятели, забавления и съм постоянно в околността на родителското тяло!

Коментари

1.   Хора и забавления има и в чужбина.
Пробвай, дай си време и шанс пък като не стане се върни в България...

2.   Защо си мислиш, че тук по-лесно ще намериш кадърна жена? Защо си мислиш, че там няма да си намериш приятели- там ще има и други емигранти като теб. С твоите приятели пак ще си поддържаш връзка. За начало ще си при родителското тяло- после от теб зависи. Без колебание избери номер 2. Съвсем добронамерено ти казвам.

3.   я пътувай! приятели навсякъде ще намериш, родителите лека по лека ще те оставят да си живееш живота. Но това което е в БГ никъде го няма слава богу иначе тежко на целия свят. Приятелка навсякъде може да намериш - има страшно много българки в чужбина, това да ти е най-малкия проблем!

4.   Веднага ти казвам печелившата формула:
И аз живея и работя извън БГ.
Дойде ли отпускарският сезон, марш към Родината.
Трябва да ти кажа, че е много по-приятно да се забавляваш или да си почиваш в собствената страна, когато си финансово обезпечен.
Затова, бих ти препоръчал да не стоиш повече в България, а да заминеш при родителите си! Като дойде лятото, ела си обратно и ще усетиш, колко е гот! :)
Успех!

5.   По принцип подкрепям номер 1, но не и в твоя случаи - ти си квалифициран област, в която можеш да направиш кариера, после да си отвориш и свои бизнес - независимо от родителите си. Ако сега прекъснеш кариерата си и не продължиш образованието си, ще съжаляваш.
Не пишеш и в коя страна са родителите ти, но ако са в Гърция, Испания или Италия - забрави. Там какъвто и честен бизнес да имаш, той ще се свива в следващите години, данъците ще се повишат. Говори с родителите си, те ще ти кажат най-точно.

На 24 често искаме всичко, но на 24 нямаме най-малкото житейския опит, за да искаме да сме шефове и да сме добри шефове. Но каквото и да направиш - не вярвам да съжаляваш. И едното, и другото си имат предимства и недостатаци, но ако спреш развитието си по специалността, може следването ти да се е оказало излишно за теб и един ден да съжаляваш, когато твоите колеги почнат да си правят фирми или се изкачат по кариерната стълбица. Най-лошото е, че ще загубиш връзките и приятелите си и един ден, когато хората се сдружават в разни бизнес-начинания, те няма да се сетят дори за теб, а в България тепърва ще се развиват фирми с нови идеи и решения, тепърва ще има развитие и има много незаети пазарни сегменти.
На твое място не бих слушал съветите на наши емигранти, които са неквалифициани - те често са нямали избор, ти имаш.
Успех все пак, да ти имам и проблемите...

6.   Разпознах 5 коментар и от известно време дебна да и задам въпроси, които ме вълнуват пак свързани с чужбина и вярвам, че тя ще може да ми отговори, но не са много по тази тема и незнам... къде мога да и ги задам?

7.   В чужбина дори и да няма място къде да слагаш парите си нямаш ли приятели си загубен..