Споделена история от В чужбина

Груби коментари
Здравейте, уча в частен Колеж в Чужбина. Стипендиянт съм, нашите не биха могли да плащат толкова много пари. Проблемът ми е следният, тъй като държа да схвана материята на предмата, и учителите да ме забелжат, че се справям добре, много често задавам въпроси или прави коментари. Разбира се, въпросите и коментарите ми са винаги, по темата и в повечето случай даже учудват самите преподаватели. Разбирам се напълно с повечето ми колеги, особено тези, който са чужденци, но местните ми колеги не ме търпят. Всеки път ме критиукват пред учителите. Последният път когато питах нещо учителя по политология, започнаха да казват ''що не се махнеш от тука'', ''не те искаме да имаме лекции с теб'' и все подобни груби коментари. Осъзнавам, че поведениео може би ми е грешно, все пак плащат слушат учителя не мен, стремя се да огранича до минимум подобни прояви, но начина, по който ми говориха пред целия клас много ме нарани. Как бихте ме посъветвали да постъпя?

Коментари

1.   Ами като искаш добро отношение, спри да се подмазваш на учителите - никой не харесва подлизурковците! А ти сигурно имаш комплекси относно материалното състояние и се опитваш да ги компенсираш като показваш превъзходството си над останалите в знанията за сметка на другото. То не е лошо да знаеш, даже е похвално, браво за това, но не е нужно постоянно да се месиш в работата на преподавателите! Успех!

2.   Не можеш да им запушиш устите, просто не си го слагай на сърце, знай си цената и това е. Ти си знаеш, че си качествен човек и това те какво казват по никакъв начин не променя нещата, пък и те го правят от завист и с цел да те сломят духом, така че не им прави тази услуга. Утре ти ще им се смееш.

3.   Да не си посмял да ги слушаш тея.. никой няма право да ти казва къде да седиш и какво да правиш.. като не им отърва да се махат те.. послушаш ли ги ще им покажеш че могат да те манипулират и ще повторят да не кажа потретят.. гледай си интереса.. изпъквай.. черпи информация така ще напредваш и за напред в работата..

4.   Да си приказват каквото 'шат. Както и ти сам виждаш, имаш много повече акъл от тях. Не им обръщай внимание.

- психолог Миро

5.   Гледай си учението, твоят живот и не обръщай внимание на някакви си други пишлемета - ти си там, за да се изучиш в професията (каквата ии да е тя), а не да се харесаш на този или онзи. Пък те нека си джафкат - нали знаеш - кучето си лае, керванът си върви. Опитай се да им я преведеш тази поговорка. А и като виждат, че не се засягаш, ще спрат в даден момент. Просто ги игнорирай!

6.   Интересна черта в българския народ. Забелязва се предимно в ученическите и студентските (понякога) години. Когато някой се отличи с някое свое качество, просто другите го смъкват на тяхното ниво, да не се цепи от колектива и да не изглежда по-добър. Не им обръщай внимание- нарича се завист. Повярвай ми- изобщо дори не им пука, че плащат пари за да слушат преподавателите, изобщо даже не им пука за уроците дори. Учат не защото искат, а защото трябва. Ти го правиш с желание, имаш интерес към учебния процес и гледат да те смъкнат на тяхното ниво един вид "да се осъзнаеш", че ставаш прекалено умен и изпъкваш.

7.   Абе, я ги зарежи тия глупаци! Ти си там за да научиш нещо и за да си полезен за себе си, а не за да се харесаш на шайка лигльовци, които си мислят, че щом родителите им имат пари да плащат таксата значи те са нещо повече от останалите. Завършила съм частно училище и знам как е. Така, че хич не им се вързвай много. Да, знам, че адски боли от подобни простотии, ама до колкото ти е възможно ги игнорирай и се съсредоточи върху ученето. Един ден ще видиш, че си е заслужавало. А колкото до това, че не искали да са в един клас с теб, ами да напуснат, бе. Никой не ги спира! Ти имаш право да си в този клас колкото и тях и ако не им харесва да се преместят. Ти не си длъжен да се съобразяваш с тях. Горе главата! Знай си цената и се гордей с това, което си а боклуци има винаги и навсякъде просто на мен ми е под достойнството да се занимавам с тях. И ти прави същото.

8.   Не си ли чувал че в този свят посредствените управляват? ! Няма значение дали си във фирма, колеж или където и да било, този тип хора ги има навсякъде. Когато забележат че някой е по умен и амбицозен от тях те го намразват, събират се заедно и се опитват да го злепоставят. Ако си в англия, където предполагам че си, те са още по зле. Опитай се да намалиш с въпросите си, поне по веме на лекциите и не след дълго те ще те позабравят и ще си намерят нова жертва. Горе главата и успех!

9.   Просто спри да се обаждаш за всяко нещо. Дразнещо е постоянно да прекъсваш преподавателя, който все пак иска да ви научи на нещо.

10.   До 1

Защо да е подлизурко? Защото взема участие и иска да разбере и научи нещо, а не само да изкарва оценки, зубрейки неща, които ще ги забрави след 1 седмица?

11.   Питам от любопитство.. за коя държава говориш? Много са страните, в които трябва да се бориш за себе си, за някакъв вид ''равноправност''... булшит ор уатевър

12.   Добре е да питаш когато нещо не ти е ясно или искаш да знаеш повече, но нали разбираш, че всичко трябва да има някаква мярка все пак. Пък и зависи как го правиш и да е по-балансирано все пак, а не дразнещо...

Ако го правиш много показно, много слагачески, ако питаш и коментираш прекалено често и надуто и то за щяло и нещяло с цел да се изтькнеш и да изпькнеш пред другите, да искаш да си центьр на внимание е твьрде вьзможно да дразниш и досаждаш на околните. Все пак не трябва ли да имаш мярка за това...
Да не би ти да го правиш грубо, а после се чудиш защо ти правят груби коментари.

13.   Имам подобен съученик. Винаги пита за всяко нещо. Докъто на моментипита з апоеснения, понякога въпросите му са неадекватни и неуместни. Понякога се случва да изпускаме половината лекция заради него. Дори и на преподавателите е проблем. Тъй като на всеки един от нас се случва да пропусне или да не разбере нещо, а понякога и самите учители не успяват да го предадът в лесен за разбиране начин, е разбираемо. Затова говорихме с него и с някой от преподавателите. Резултатът е че поне един път в седмицата, се срещаме в някоя от стайте, където обсъждаме уроците, занятията и проектите от изминалите дни. Рядко, но все пак успяваме, да докараме някой от преподавателите на тези срещи. Ако не него, поне някой негов асистент.

14.   Не им обръщай внимание. Не виждам нищо лошо в това да питаш, когато искаш да разбереш нещо. Ако толкова те притеснява отношнието им, си набелязвай въпросите по време на часа и говори с преподавателите след това. Така ще избегнеш подобни изблици.