Споделена история от В чужбина

British Airways
Здравейте.
Налага ми се да използвам услугите на тази компания, но така и не мога да се ориентирам напълно. Имам няколко въпроса и много ще съм ви благодарна, ако ми дадете отговори. Прочетох, че имам право на 2 куфара /всеки от които до 23кг. / За ръчния багаж трябва да спазвам размерите- 56cm x 45cm x 25cm (56см. дължина 45см. ширина и 25см.?? ) "Пътниците имат право на една чанта ръчен багаж плюс лаптоп или ръчна чанта. "- мога ли като ръчен багаж да имам малък куфар, дамска чанта и лаптоп? След като се закупи билета /от интернет/ трябва ли преди полета да се чекирам? (защото на моя позната й искаха допълнително заплащане на летището, защото не се е чекирала през интернет, но става дума за друга авиокомпания) Храната и напитките в самолета заплащат ли се? На връщане от Лондон трябва ли да се чекирам от интернет или как протича процедурата там, защото английския не е най-силната ми страна и бих искала предварително да знам какво ще стане, за да съм подготвена.
Благодаря ви предварително

Коментари

1.   Не съм пътувала точно с British Airways, но всички самолетни компании имат едни и същи правила.
1) "Пътниците имат право на една чанта ръчен багаж плюс лаптоп или ръчна чанта. "
- Имаш право на малък куфар със споменатите размери лаптоп ИЛИ ръчна чанта. Едно от двете трябва да избереш. Което ще рече ИЛИ чанта за лаптоп, ИЛИ дамска чанта. Аз например в чантата за лаптоп си слагам всичко от дамската чанта, така пак става същото, но отговаряш на изискванията. Разбира се, при проверяване, трябва да извадиш лаптопа, за да видят дали не е бомба- така че гледай да няма много неща върху него и да можеш да го извадиш лесно.
2)56cm x 45cm x 25cm (56см. дължина 45см. ширина и 25см.?? )
- 25 см са... като го сложиш куфарът да легне- 25 см ти е височината му, по-скоро- дебелината му.
3)След като се закупи билета /от интернет/ трябва ли преди полета да се чекирам?
- Разбира се. Големият багаж (до 23 кг) трябва да го оставиш при чекирането, за да го качат в самолета все пак- няма да го качваш сама на него. Не е кой знае каква философия- теглят го, слагат му стикер и го пускат по един улей. Това при твоята приятелка е най-вероятно издаването на бордна карта. При закупуване на билет от интернет първо само се заплаща и се принтира разписка просто, че е заплатен. После 1 седмица преди полета вече ти е готова и бордната карта и можеш да се върнеш на сайта и да си я принтираш. Ако не го направиш- то ще отидеш на летището само с квитанцията, че е платено всичко и служителите ще трябва да ти вадят бордна карта, което струва пари (15на евро доколкото си спомням).
4) Храната и напитките в самолета заплащат ли се?
- Това трябва да ти го пише на билетът, който си купила. Ако не пише нищо за обяд, закуска, значи не ти е осигурено. Стюардесите ще минават и ще те питат дали искаш нещо, но ще трябва да си го платиш в кеш или с карта, може просто да им кажеш , че не искаш нищо, разбира се.
5)Ако си принтирала бордната карта, както вече споменах, то си принтирала и тази за обратния полет, така че нямаш работа с интернет повече. Чекирането ще трябва, разбира се- пак се тегли и се мери багажа. Не изисква кой знае колко език, те знаят за какво си там. После ръчния лаптопа/дамската чанта се проверяват след чекирането на големия багаж- в нз как се води- терминала. В София ще те обарват здраво, за да проверят за скрити неща по теб, но в Лондон е супер- просто трябва да минеш през магнитен... губи ми се името в момента, но с други думи- няма обарване. Просто заставаш под една машина, която излъчва вредни лъчи и с нея виждат дали нямаш пистолети или наркотици под дрехите. Просто гледай другите хора какво правят и ще се ориентираш. Приятен полет!

2.   Здравейте, аз работя за Бритиш Еъруейз и ще Ви кажа как точно стоят нещата.
Багажът е точно както пише- за чекиран багаж имате право на (голям) куфар 23кг., надвишаващите килограми се заплащат.
За ръчен: дамска чанта И чанта за лаптоп И ръчен багаж в посочените размери (това прави три броя чанти освен ако не държите лаптопа си в дамската чанта или тази за ръчен багаж).
Това не е нискотарифна авиокомпания- бордната Ви карта ще е готова при чекиране. Може да си я получите на гишето, когато чекирате багажа си. Единствено трябва да сте принтирали потвърждението за закупен билет, което сте получили на електронната си поща.

Напитките и храната на борда на самолета са безплатни (влизат към сумата на билета) - за полет София-Лондон имате право на напитки (безалкохолни и алкохолни) и сандвич. На борда се прредлагат и безмитни стоки, които може да закупите при желание. Но такива може да намерите из безмитните магазини и на летището.

Връщането от Лондон ще е от Терминал 5 (където и ще кацнете) - има машини за чек-ин от пътници, които ви издават бордната карта. А може и да ги пропуснете, ако английският Ви е проблем и да отидете направо на гишето, където ще ви дадат такава след като видят разпечатката и проверят паспорта Ви.

3.   Много ви благодаря за информацията. :-) Тъй като съм планирала да закупя билета 2 дни преди полета, веднала след като го закупя ли да принтирам потвърждението? Пътувала съм с Турската авиокомпания и там нямаше нужда от принтиране, само си дадох паспорта /на отиване и връщане/ и ми дадоха билета. " А може и да ги пропуснете, ако английският Ви е проблем и да отидете направо на гишето, където ще ви дадат такава след като видят разпечатката и проверят паспорта Ви. " -а в този случай ако отида на гишето, там да ми я дадат, ще трябва ли да заплатя някаква дума?

4.   Съжалявам за късния отговор, дано Ви помогне нвреме.
не, не се заплаща нищо при получаване на бордната карта. Може да покажете само получената разпечатка (с дата, летище и часове на полета данните Ви), а може и да покажете същото на телефона си без да го разпечатвате.

5.   Здравейте.
Искам да ви попитам колко стека цигари е позволено да се вземат с тази авиокомпания и въобще дали има ограничения за цигарите?

6.   Проблем, ли е ако куфара ми е висок 57. 5?

7.   Здравейте, понеже наскоро си купих доста готина туристическа раница,която попринцип е за планински преходи, но може да се използва и за градски туризъм понеже са страшно компактни и събират багаж искам да попитам понеже е с размери 23 x 35 x 63 см. *обем 55 литра* понеже на дължина е по-голяма от стандартните и в която и компания да погледна по дадените им примери моята превишава сантиметрите трябва ли да се таксува допълнително за това че превишавам само СМ на раницата,но не и КГ и ако им я таксуват като туристическа екипировка ли ще е ? демек по-скъпо като тези които си носят СКИ и т.н. с тях. Ако някой е пътувал в Европа само с такъв тип раница ми е интересно да сподели своят опит и как са го таксували допълнително,защото ме съмнява да мога да я взема като ръчен багаж с мен в самолета дори да не надвишавам 10 кг багаж понеже просто раницата е по-дълга от стандартните.