Споделена история от В чужбина

Дали е истинска обявата? Нуждая се от мнението на повече хора!
Здравейте!
Баща ми от Нова година е безработен и си търси работа всячески. Намери една обява в интернет за заводи „Шкода“ в Чехия, обади се и пита, но нещо тази работа ми е съмнителна... Искат 100 евро за някакви документи да му уредят и 50 евро за услугата, че са му намерили работа. Общо 300 български лева. Отиването дотам също баща ми трябва да си го плати - 125 лв.
Направила съм скрийншот на обявата.
http://prikachi.com/images.php?images/442/7856442R.jpg
На вас как ви се струва? Вие как се уредихте в която и да е държава да работите?

Коментари

1.   Според мен обявата е фалшива, защото
- Логото на фирмата е крадено - зад него добре се вижда някакъв код, може би така са си го защитили хората - snapshot e логото и не е оригинално
- Обявата е зле написана като правопис и пунктоация както и не пише кой я е писал като личност и каква позиция има в Шкода или какъв договор има с фирмата
- Шкода е много известна фирма и са я използвали, за да будят доверие, но истината е, че тази фирма като част от Фолксваген концерна изобщо не може да си позволи да набира хора за работа по този глупав начин. Такива фирми се обръщат в бюрото по труда и си набират легално и без посредници работниците.
- съмнително ми е, че осигурявали семейни апартаменти едва ли не на хората - що за глупости са това? Навсякъде се спи в контейнери по двама - само за работниците се осигурява жилище, не за семейства! Най-вероятно да заблудят горките жени и мъже
- Прекалено хубаво не е на хубаво - не се изисква никаква компетентност, образование стаж, а за 960 евро и в Чехия ще си намерят много хора. В Полша например повечето хора работят за 400-500 евро, в Чехия да не мислите, че хората взимат хилядарка за такава глупава работа.

Ако искате сериозна работа в чужбина, но нямате никаква квалификация, не знаете езика трябва поне да имате познати, заминали с тази фирма или обявата да е от бюрото по труда.
Бъдете съмнителни с прекалено непретенциозни обяви - никой няма да даде точно на вас големите пари, защото можете да завинтвате две копчета - то половината ромска махала да се е изнесла, ако обявата беше истинска..

2.   Правило номер едно е: никога не давай пари предварително, когато търсиш работа само за да установиш контакт с някакъв потенциален работодател. Такава практика няма в нито една нормална страна.
Прави се само в България с цел измами. Когато е ангажиран посредник, редно е той да си получи парите директно от работодателя (може и като удръжка от първата ти заплата), но след като вече е подписан договор. Ако става въпрос за превод на документи, то това може да го направиш във всяко едно бюро за преводи за десетина лева.
Освен това, само като видиш колко неграмотно е написана тази обява, не се ли питаш как човек, който не може да пише, ще има контакти и възможности да ти осигури подобна работа?

3.   1 е прав, и аз мисля, че е измама. никъде не е казано коя посредническа фирма набира работници, нали знаеш, че има определени лицензирани фирми?
нещо, което много често се среща във фалшивите обяви, е липсата на всякакви изисквания - опит, стаж, език, образование... излиза, че хващаш някого от улицата и той няма проблем с работата, директно започва да я върши. никъде не пише за интервю, събеседване, какви документи се изискват???
за неграмотния стил 1 вече е писал, за прекалено добрите условия - също.
за мен обявата е фалшива.

4.   100% менте. Ако Шкода искат наши работници, те с радост ще поемат разходите по документацията.

5.   Според google 80.00 CZK = 2.87 EUR. Та за да изкараш 960 EUR трябва да имаш 334 работни часа, което за 22 дни е по 15 часа на ден. Дори и да е истинка обявата(съмняваме), изглежда търсят роби

6.   Фалшименто-искат ли ти предварително пари работата е ясна.

7.   Най-добре да се свърже директно със завода и така да си намери работа, или поне те да го свържат с фирмата, която набира за тях персонал

8.   Номера 1, 2 и 3 са казали всичко по темата. Никога, ама никога не се хващайте на обяви, които ви искат пари предварително!!!

9.   Фалшива! Даже е написана неграмотно!

10.   На мен ми изглежда малко фалшиво, виждам, че имаш достъп до интернет, за това поразрови се и виж какво ще намериш като информация за въпросната фирма. Пък с повече късмет дори ще попаднеш и на мнението и на други хора, които са имали взимане-даване с въпросната фирма.

11.   Как може някой да се хваща на такива глупости, умът не ми го побира. Авторе, за да се допитваш тук за тая щуротия, имам чуството, че понятие си нямаш от обяви за работа и процеса на кандидатстване. Извинявай, ако съм груб!

12.   В обявата пише Усгорена! И още питаш дали е инстинска!??

13.   Аз заминах чрез тази фирма на същата работна позиция. Работим по 12 часа на ден на по 80 крони на час, което в случая идва 960 крони на ден. В момента фиксинга на на евро спрямо крона скочи с 2 пункта и де факто чисто вземаме по 930 евро месечно. Работата не е тежка. но се работи по 12 часа и 26 дни в месеца.
Нормално е като българи да търсим аванта и нещо без пари, както гледам коментарите на някой потребители на сайта. Но все пак в България да си извадиш здравна книжка или медицинско за работа си заплащаш, застраховката се заплаща. Аз съм доволна и не мисля за сега да се прибирам скоро в България.
Офиса на тази фирма е в Младост 4 Бизнес Парк.
Преди да се реша да дойда в Чехия съм звъняла на много обяви, но всеки отклонява въпроса като ги попиташ за името на фирмата и офиса къде се намира. Никой не искаше да се срещне с мен. Как тогава да тръгна и да се доверя на такива анонимни посредници.
Тук ме поканиха в офиса си, показаха ми офертите които имаха към момента. Доверих се на тези хора и след 10 дни пристигнах в Чехия.
Не съжалявам, че съм тук, не искам да им правя реклама, но за мен тези са най коректните към момента. При всички други случай, за които съм слушала тук, праща те някой който не виждаш, не можеш след това да претендираш, че си заплатил нещо, тъй като няма никакъв документ за заплатената сума. Фирмата в София и документ издава за заплатената сума, представя документация на фирмата, представя контракти на български и чешки подпечатани от двете страни с печат на фирмата към която работиш.
Късмет на всички, които желаят да работят в чужбина. Аз препоръчвам тази фирма.
Да се надяваме да има и други коректни и лоялни като тях.

14.   Хах, от фирмата фантом са се опитали да си направят нелепа реклама. Не можах да разбера какво общо имат медицинското и здравната книжка със самата услуга по намирането на работа. Застраховката не се заплаща от работника в нормалните фирми. Не е лошо да се отправи едно запитване към Шкода, дали въпросната фирма наистина набира персонал за тях и наистина ли трябва да се заплащат пари предварително от потенциалният кандидат. За мен това си уронване на престижа на Шкода и мисля да им драсна един бърз мейл. Не, че ме интересува, просто не обичам тарикатите:)