Споделена история от В чужбина

Работа в Катар
Здравейте,
С голяма вероятност скоро ми предстои да замина да работя в Катар за няколко месеца. Но нещата стават някак си набързо, не добре организирани и няма кой да ме ориентира в обстановката и нравите. Четох малко за Катар и доколкото разбирам е сравнително цивилизована страна, не е да речем като Саудитска Арабия или Иран. Но все пак в Арабския свят нравите са доста консервативни. Има ли някакви особени правила, за които човек не би предположил? Извънбрачният секс престъпление ли е там? Могат ли да ме арестуват за любовна връзка? Не бих посмял да загледам местно момиче, но ако е европейка или азиатка?
Друг върпос - дали следят интернет трафика? Могат ли да ми направят проблем при теглене на торенти? Или за нещо, което съм казал по чата? За наличие на нелегален софтуер или порно на компютъра? Онлайн хазартът забранен ли е? Ако залагам през VPN има ли риск да ме хванат? Споделете и всякакви други особености, свързани с местните нрави.
Как стои въпросът с квартирите? Като тук се свързвам с агенция за недвижими имоти и те ми търсят? И горе долу каква сума трябва на човек месечно за живот - наем, сметки, храна?
Места, които човек трябва да посети и интересни атракции? Много обичам музеи, исторически паметници.
Нещата станаха внезапно и се навих най-вече заради приключението. Дори не мисля толкова за парите, надявам се най-вече да стигнат за нормален живот на място. Вече ако успея да спестя някой лев, бонус е.
Знам, че на някои от въпросите е трудно да се отговори, но нека ако някой е бил в тази страна, да сподели. Всякакви съвети и информация ще са ми полезни.

Коментари

1.   Здрасти, тези въпроси ги задай на ръководителя си на място. Аз познавам само семейство от мъж и жена - мъжът е инженер в петролни компании и живяха там 1-2 г.. Познавам съпругата му - беше очарована. За европейци няма проблеми да си живееш както искаш, но това беше отдавна и не знам как е за правилата онлайн.
Няма исторически и други забележителности - интересни са джамиите, но като видиш 1-2 ще ти омръзне. Нищо ...работа и вкъщи. Архитектурата би следвало да е интересна, храната ще ти еинтересна и такива неща. Аз познавам само свръх образовани хора, живяли и в подобни държави, които не са ми говорили за битови разходи, но предполагам, че ще е скъпо заради стандарта на живот там
Аз на твое място не бих се занимавала нито с хазарт, нито с извънбрачен секс, а второто и няма с кого - местна жена не закачай, ще имаш големи проблеми, не се занимавай с дроги и не консумирай алкохол, макар че алкохолът е позволен за чужденци. Като цяло поне няма да те обезглавят при някакви неща, а ще те екстрадират просто. Ако ще правиш секс с българка или друга чужденка, гледай да не е мюсюлманка и гледай да ползваш кондоми, но по-добре не прави или вземи жена си с теб.

2.   Чужденците в катар стават роби на работодателя си.

5.   Здравей, ако все още не си заминал, може би отговорът ми ще ти бъде полезен. На колко години си и каква работа ти предлагат? Също е важно за каква компания заминаваш. Ако е малка или БГ има голяма вероярност да имаш проблеми. Ако е местна фирма - всичко ще ти е ок. Квартирите са ужасно скъпи, но работодателят е длъжен да ти осигури или да ти даде пари за такава извън заплатата (ако си сам, вероятно ще живееш със съквартирант, приготви си поне 1000лв. месечно без вода и ток). Баровете са кът, интимни връзки на публични места - табу, забавления почти нула. Но е много спокойно, без престъпност, печелят се добри пари, има не лоши места на които да се "шляеш", страхотни паркове и климатизирани алеи на открито. Ако си с добра работа и добри приходи вечеря в Хилтон, Шератон, уикенд в Дубаи Сейнт Реджис не е нищо особено, просто ежедневие.... Спортът е високо ценен тук, също добрите обноски незаивисмо от каква националност си. По закон, работодателят ти трябва да ти дава заплата, осигури квартира (или даде пари), осигури транспорт от и до работа (или да ти даде пари), 30 дни платен годишен отпуск, веднъж годишно самолетните билети до дома ти и обратно до Доха. Ако фирмата е добра ще имаш и други бонуси - аз имам медицинска застраховка, плащат ми и личния мобилен телефон сметка до 100лв. месечно.
Относно коментар 2: тук съм от повече от две години - не се чуствам роб. Ако визираш двойния визов режим - работодателят ми никога не ми е отказвал изходна виза, а ползвам поне 4-5 годишно за почивки. Същото е като в БГ- има добри Работодатели и лоши Работодатели.