Споделена история от В чужбина

Как да науча Немски . Спешно
Здравейте мили хора често чета статиите в сайта, давам и получавам страхотни съвети надявам се и сега да получа малко помощ.
Бихте ли ми препоръчали някой български или някой немски сайт за изучаване на немския онлайн безплатно. От месец живея и работя в германия и езика ми е доста нужен но за жалост и дума не знам много ще съм ви благодарна яко можете да ми помогнете.

натали 89

Коментари

1.   http://www.dw.com/bg/да-учим-немски/s-2650

2.   Има приложения за смартфон от сорт на „ Научи немски".

3.   Здравей!

Идеални за започване са безплатните интерактивни онлайн курсове на Дойче Веле:
http://www.dw.com/en/learn-german/s-2469

Прекрасно са разработени и с различни нива на трудност за начинаещи - започни от А1 :)
Има доста по-голяма полза от тях, отколкото от платените онлайн курсове на Кабината...

Също има разни безплатни апликации за телефон, които помагат за разширяване на речниковия запас на немски на начално ниво - някой стават, някой не. Качваш и тестваш - все ще е от полза.

Веднага щом работата ти позволи се запиши на интеграционен курс - като българка, ти поемат близо 2/3 от цената на курса - разработен е специално за чужденци като теб и много ефективен. Разбира се, там усвояваш езика на елементарно ниво, но курса е с практическа насоченост, така че да можеш да се оправяш сама по магазините, в банката, при лекар и по институциите или при търсене на работа, ако нещо се наложи.

Също телевизия и радио само на немски, даже да не разбираш, нека звучи постоянно, ще свикнеш и все по нещо ще остава. Използвай всяка възможност да говориш езика и сама търси контакти с немскоговорящи. Не прави грешката да общуваш само с познатите ти българи на български, защото така ще забавиш прогреса с години...

Успех и питай ако има нещо.

4.   Първото нещо и най-лесното, както казваше моята учителка, е да се научиш да четеш на немски. Правилата за четене са достъпни, има ги в гугъл - просто ги намери. Второто е да научиш около 1000 основни думи от основните тематични дяла, с важните представки(! ). След това започни с граматиката, която също можеш да намериш в гугъл. Общо взето става с последователно изкачване на стъпалата. И не се страхувай да говориш, имаш уникалния шанс да общуваш с носителите на езика. Пожелавам ти успех!

5.   Е добре бе - как е възможно са отидеш в Германия или Австрия с намерение да работиш и да не знаеш езика поне на ниво B1? Представям си и какво работиш.

6.   Italki.com

7.   То ако така ставаше хората нямаше да учат по 10 години език, а щяха да разцъкат за по месец-два в Интернет и да станат експерти в областта! :)

8.   хвани си гадже от местните

9.   Благодаря мн на всички за помоща. И до номер 5 забелязах твоя хаплив коментар и ще одговоря на въпроса ти работя в цех за колбаси, работата ми е да ги опаковам, няма срамна работа. Все от някъде трябва да се почне, даже съм щастлива че без език имам добре платена работа.
Благодаря отново на всички за помощта

10.   Подкрепям номер 7. Немски поне на В1 трябва да знаеш, а после може самостоятелно да се подобряваш. Просто запиши курс. Има много евтини във VHS (Volkshochschule) - до 300 евро са и хубавото е, че са за 2, 5 месеца, защото е или веднъж или два пъти в седмицата в подходящо за работещи хора време. Друга алтернатива не виждам. В бюрото по труда не финансират вече курсове на българите, защото си имат нови гости. БЪРЗАЙ с търсенето на курс, защото тези 1, 2 милиона „сирийци“ като тръгне държавата да им резервира курсове ще заеме абсолютно всички места, включително в скъпите курсове.
Аз някога отидох в Германия с ниво на езика C1 и пак срещнах поне за 1-2 месеца проблеми в общуването.
Трябва вие да сте много смели, за да ходите да живеете в страна, чиито език не владеете поне минимално. Аз в такава държава дори като турист не се чувствам добре, чудя се на акъла на хора като вас - страшно сте зависими от работодатели, от други българи, от хазяи дори - сменяте една мизерия с друга, по-лоша, защото освен материална е и социална. Вие сте в Германия нежелани, асоциални хора освен, че сте бедни хора. В България сте само бедни, но поне сте част от обществото и живота навън.

П.П. Добре платена работа ...в цех за колбаси? Та вие там сте на минималната или под нея! Средната нетна работна заплата в Германия е 2500 евро, а бруто над 3000 евро. Вие там сте бедните и асоциалните - ще ви използват известно време на смешни пари. За сравнение - един германец дори ниско квалифицирана работа не почва под 15 евро на час, а най-нормалните майстори взимат 45 евро на час БЕЗ ОБРАЗОВАНИЕ и диплома. Сравни се ти с тях и виж къде си в обществото - под теб са само новите бежанци, но те твоята работа не биха я докоснали, защото им е гнусна (свинско) и унизителна. Моя близка работи в такъв цех за пакетиране на пилета при 6 гр. температура - след като забременя ѝ забраниха да работи заради възможните зарази, а сега е в България със смешно майчинство и едвам преживява - сама е изчислила, че у нас ѝ трябват...450 лв. месечно, за да живее като в чужбина, защото не плаща наем и така нататък. И още - ти в твоя цех черни или араби няма да видиш. При моята позната са пробвали с черни и издържали 1 месец :) Събуди се - това ли искаш да правиш цял живот?

11.   Авторке, не обръщай внимание на критиката. Само ти си знаеш откъде си тръгнала и през какво си минала, никой няма право да ти натрапва своята представа за живота, който трябва да водиш. Решението вече си го взела, така че в момента можеш единствено да направиш най-доброто от ситуацията, в която се намираш.

Хубаво е, че имаш осигурена работа, подслон, а ако си на редовен договор /предполагам не работиш нелегално/, то имаш и социални и здравни осигуровки - тоест имаш за момента достатъчно сигурност и спокойствие, за да можеш да се поогледаш, да начертаеш някакви планове за бъдещето и да видиш, как да ги реализираш.
Езика, както сама си забелязала ти е най-важен. Недей да отлагаш - той ти е гаранция, че ако нещо стане с работата ти ще можеш бързо да намериш друга работа, пък макар и неквалифицирана. Наистина проучи за езиков курс, в района където се намираш и се запиши по-отрано /най-вероятно за някой вечерен/, защото се чака дълго, а сега както са ти казали и по-долу бежанците са с предимство. След като завършиш първото ниво, запиши се на следващото и така докъдето можеш. Важно е да не се отказваш по средата и да не спираш системно да учиш езика през първите години.

Понататък, когато езика спре да е проблем, ще видиш, че пред теб има и много други възможности - различни аусбилдунги /това са платени обучения/ или пък имаш възможност направо направо да следваш и да се квалифицираш професионално в Германия. По време на следването си имаш право и на Bafög стипендия и на различни студентски заеми, а и получаваш достъп до безплатни езикови курсове към университетите.

След първата години ще можеш и успоредно със следването да работиш нещо на половин ден - тук почти всички го правят. Ако ще учиш, бих те посъветвала да се насочиш към така наречените Фаххохшуле - Университети за приложни науки, защото те са практически ориентирани, учи се в малки групи и по време на следването си имаш интегриран в програмата стаж - тоест завършваш квалифицирана и вече с практически опит и можеш директно да се реализираш на пазара на труда, но вече при много по-добри условия.
Това обаче сама ще можеш да проучиш понататък. Засега сме на стъпка 1 - овладяването на езика :)

http://www. bamf. de/SiteGlobals/Functions/WebGIS/EN/WebGIS_Integrationskursort. html? nn=1451894

Задай в търсачката по-горе адреса си, за да видиш, къде най-близо до теб се организират подобни курсове и не отлагай, защото най-вероятно ще се наложи да чакаш с месеци след като се запишеш - направи го сега!

Успех

12.   Номер 10, Ето това най-много мразя в българите, всичко което си написал/а :) Човека пита, как да научи немски, а не иска съвети, дали трябваше да го е научил и какво да работи!!! Такива сте комплексари и за това не ви харесват чужденците в другите държави!! Всеки българин се мисли за повече от другия, а всъщност всички сте един дол дренки. ;) Аз живея в Скандинавска държава, където е пълно с немци и всички искат да живеят тук, а когато ги питам имате ли приятели българи, те ми казват "има много в моя курс, но не ги познавам"!!! Смятай дали проблема е в езика или в снобското комплексарско държание на българина в чужбина, който е готов да целува задници на местните, да им учи езика, но въппреки това пак е отхвърлен, защото хората усещат фалшивите и злобни хора.. ;)

13.   И аз не мога да се начудя как може човек да отиде в държава без да говори местния език поне на някакво начално ниво. Това е самоубийство. Авторе, по-добре се преориентирай на някъде. Ако знаеш английски UK например, но Германия в твоя случай е загубена кауза. Немския е много сложен език, който се учи с години и то не за 2-3. Успех!

14.   Нямам нищо ново което да добавя спрямо другите освен да предложа да гледаш любимите си филми на немски. Това което казват е това което правят а и като имаш идея за какво става въпрос във филмът, защото си го гледала на български или с бг субтитри, разбираш какво се случва. Запомни думите които се използват най много и започни да ги упражняваш със съседи и приятели които НЕ ГОВОРЯТ НЕМСКИ, НО ЗНАЯТ ЧЕ ТИ НЕ ЗНАЕШ НЕМСКИ. Изведи ги на кафе и се оптитай да ползваш думите които си научила от филма.

Късмет!

15.   Коментара на номер 10 ме ядоса. Да, няма грешка-яд е точната емоция, която изпитах, докато четях този коментар!

1. Относно твърдението, че "трябва" да знаеш поне Б1, преди да заживееш в друга държава, не съм съгласна. Има посреднически фирми, които осигуряват работа в чужбина без дори да искат стаж в професията, или определено ниво на владеене на езика. Друг е въпроса каква е работата, добре ли е заплатена, какви са условията за живеене и така нататък. Всеки човек решава дали предложеното го устройва

2. След като очевидно не сте запознат/а с курсовете, цените, местата и критериите за записване защо коментирате??

3. Сирийците не са тук за интеграционни курсове, а да цоцкат държавата. Асилбевербърите са на същия принцип-живеят си на Харц 4 с години!

4. От коментара останах с впечетлението, че ако отидете на екскурзия в Тайланд, бихте научили тайландски само и само да се чувствате добре в качеството си на турист?

5. След като в България стана трудно да си намериш работа, с чиято заплата да можеш да изхранваш семейството си, много хора решиха да си "пробват късмета" в чужбина. И тези хора не се притесняват, че ще са зависими от някой друг, или че ще берат ягоди по 13 часа на ден, или че ще спят по 6 човека в стая... За тях е важно семейството им да не гладува на свещи. Буквално.

6. Средната нетна заплата в Германия е 2500? Божеееее...
Обяснявам- Заплащането в различните браншове е различно, в различните области също. Тоест ако Гошо работи в МакДонадс/Баден Вюртемберг и взима нето 1300 евро, то Пешо може да работи също в МакДоналдс, но в Саксония, и да получава 1100 евро. Същото важи за всяка друга сфера, бранш, провинция.

7. Ако жената е родом от някой малък град, където е работила по 12 часа за 350 лв. на месец, а тук взима 1200 евро (например), в левове това са си 2, 400 почти-което си е добре платена работа. Факт.

Мизерията в България изкара много хора навън, в търсене на по-добра перспектива. За някой от тях, ниско заплатена работа тук е по-добрия вариант.
Кой/я сте вие за да слагате етикети и да подхождате с целия този сарказъм и скептицизъм към непознатата жена от интернет, която търси съвет, а може би и малко подкрепа и укуражителни думи? Призовавам онези от вас, които са в сайта за да се заяждат и да пръскат злоба, да не пишат жлъчните си коментари най-добре. Ограничавайте се само с четене.

По темата, аз самата дойдох в Германия с минимални езикови знания, и са страната не знаех кой знае колко, а сега като се замисля и обичаите ми бяха мъгла... Но с време и желание всичко се постига. Интеграционните курсове са най-добрия вариант за научаване на езика, но ако нямаш време можеш да си купиш разговорник, който би ти бил много полезен. Направи всичко възможно да контактуваш с Германци, слушай и попивай всяка дума и произношение от тяхната уста. Немска телевизия и четиво също е подходящ вариант. Дори и да не знаеш какво означава, чети. Четенето на немски много помага!

16.   Номер 15, Браво!!! Аман от българи "многознайковци", на чужд гръб и 100 тояги са малко! Вместо да се укоражаваме един друг, само гледаме как да се изядем! Да запитам номер 10, дали ако неговото/нейното семейство гладува и буквално няма какво да сложат на масата, живят в малко градче в България, няма да тръгне към чужбина за колкото и пари да са, само и само да може да прати малко пари на детето си за да има какво да вечеря?? !!! Дали ще го интересува дали е без език, колко взима и т. н?

17.   Авторката много благодаря на хората който са отелели време за д ами дадат съвет мн благодаря и на номер 15. И да кажа на другите с хапливите коментари на 25 съм в България живея в Пловдив работих като крупие взимах 1200 но не издържах на стреса от стреса в работата получих колит и гастрит опитах се да си намеря др работа но както всички знаете не стана. Може работата да не е чак толкова добра но най важното е че имам спокойствие. Млада съм и съм красива в България мога да успея само по втория начин аз избирам да се трудя честно а не да се търкалям с чичковци както правят повечето млади

18.   Такаааа значи аз съм на 16 и уча в Германия. Дълга история и не това е важното. Езикът ми е сравнително добре. Над C1, но още не C2. Значи учих го в България 8 и 9 клас в езикова гимназия. До сега излиза все едно се хваля, но не е така. Първо не се притеснявай да говориш, колкото и да е грешно и неправилно. В началото въпреки, че не ми беше зле немският имах страх да говоря. Казвах си: "Ами ако объркам члена... или представката, ами ако забравя думата в средата на изречението... ". Но след известно време забелязах, че доста от немците говорят грешно(като се замисля и ние българите колко глешно говорим на български). И започваш да говориш повече, телевизия или четене на книги. В някои книжарници/библиотеки има сециални рафтове за книги за хора с недобър немски. Като гледаш телевизия слушай внимателно. Аз в началото само от това внимаване и говорене и постоянно немски бях скапан физически и психически. Но с времео се свиква. Така, че успех.

Пс. Не знам дали е по правилата, но кажи в кой град живееш. Аз живея в Дуисбург и има страшно много българи.

19.   не всички млади се търкалят с чичковци, а н 10 може да е ит или др. професия, с която семейството му няма да гладува на свещи. Не всички, които са в чужбина, са супер гладни.