Споделена история от В чужбина

Вече има ли смисъл да се емигрира?
Здравейте, какво мислите по този въпрос? Може ли все още Западна Европа да предложи по-добър живот на българите, отколкото България? Знам, че отношението към нас и румънците е много негативно, а след бежанската криза, имам чувството, че местните тотално ще намразят всякакви чужденци. Говори се, че много скоро ще има референдум в UK за излизане от ЕС, в Скандинавските държави също. Така че не е ясно още колко дълго ще продължи да съществува Европейския съюз. Интересно ми е какво е вашето мнение. Заслужава ли си да се емигрира в Европа при тази криза и неясното Европейско бъдеще?

Коментари

51-79 от 79

56.   Нелегалната имиграция, която залива цяла Европа в момента, започна много сериозно да тревожи всички хора в тези държави. Не е само това че разиката в културата и религията са огромни и напълно противоположни, но където и да са отишле тези бежанци, хората са пропакали от тях. Като се започне от големия брой заразни болести с които те пристигат и се стигне до престъпноста и най вече изнасилвания и грбежи. Не можеше и да се очаква нищо друго след като 99. 9% от тях са мъже - предимно млади. Голяма част от тях се опитват да замотат тъпата тиква на някоя малоумна нещастничка на която като започнат да и говорят за любов и чак задника и настръхва като тараеж. Като ги погледнеш тези жени които се хващат с тях, ще видиш че това са умственно ограничени тъпунгерки очукани от всякъде толкова много, че даже и нашите цигани не им обръщат внимание. Тези бежанци гледат да им надуят коремите по най-бързия начин и да се оженят за тях и да могат да останат тука законно. В момента в който вземат българско гражданство и паспорт, ще ги зарежат и ще заминат за западна Европа, защото това е и крайната им цел. Тогава тези нещастнички ще останат тука с по няколк деца на ръцете си, които тези цигани ще им направят и другите около тях и държавата да им берат грижата.
Разликата в начина по който хората в България реагирт на този проблем, е доста по-разичен от този по който западно европейските държави се опитват да се справят. Все едно е да сравниш един човек който е пребуледувал някаква опасна заразна болест и е придобил имунитет към нея, с някой който не е и докато се чуди какво става, тази болест може и да го убие. Българския народ не е забравил какво 500 години турско робство му причиниха. Не е за чудене, че сега масово започнаха да се организират не само скинарите но и други групи от млади момчета, въоръжени с метални палки и да обикалят улиците на София в търсене на "сирийски бежанци" и да ги пребият от бой. Интересното е че започнаха да бият и всяка българка която хванат с тях така жестоко, че след това цяла седмица тя не може да върви и да си седне на задника. Както се чува, останалите хора от балканите също са приели българския модел.

57.   24, №26 е много прав че и там, както на всякъде ти трябат връзки. В Англия имат поговорка " Не какво знаеш а кого познаваш".

58.   Авторе имаш ум в главата си, използвай го и сам си решавай. Сигурен съм че ако не лчно ти, някои от твтоите приятели и роднини познават някой който е работил или още работи в някоя от западните държави и питай тях. По добре съвет от тях, от колкото от тези които пишат в сайтовете и са влези в тях с разични цели (някои с не съвсем чисти и доброжелателни), особенно тези които навиват хората да продават всичко каквото имат тук и доброволно да се изселват от България. Тези промивачи на мозъци са два вида.
Първия вид са прости, умствено ограничени тъпанари от типа "ПАЗИ БОЖЕ, СЛЯПО ДА ПРОГЛЕДНЕ", които като са отишли там, за пръв път са се видяли с два лева в джоба и подскачат като откачени и от радости бият тавана със задниците си чак. От простотия, те не могат да разберат сарказма на хорта там и мислят че са се интегрирали. На тях ще им трябва малко повече време за да проумеят истината.
Втория вид не са никак прости. Това са добре образовани и добре обучени за целта хора. Историите в българските сайтове от рода на; "Искам да имигрирам за... ", "Как е живота в тази... държава? " или "Вече не понасям живота в България и искам да имигрирам, дайте ми съветк къде! ", са тяхна работа. Задачата им е да ви убедят колко лош е живота тука и колко по-добър е не само в западна Европа, но и навсякъде по света и да ви навият бзропотно да се изселите от България. Който направи глупоста и продаде къща, земя или апартамент тука, остава без корени и малко усложнява(не го прави невъзможно) връщането им обратно. Крайната цел е да навият младите и в работна възраст българи да се изселят доброволно от България и на тяхно място да вкарат няколко милиона имгранти от Африка и Азия които вече са се струпали на гранците на нашата държава. Ако това стане, българите ще бъдат прегазени и смазани и това повече няма да е Бълария, а може и да и сменят името на Мангасария.
Приятен ден на всички.

59.   Ако искаш да се развиваш, да. Ако искаш да деградираш, България е перфектното място! :)

60.   Зависи какво търсиш. За мен лично да, защото ми беше писнало да живея сред мутри с бръснати глави, каращи БМВ-та и мислещи се за недосегаеми, млади момичета, на които мечтата им в живота е да станат като Галена, хора, които вместо да ти се усмихнат и да те поздравят, те гледат на кръв и те псуват и изобщо тази чалга развалина, в която се е превърнала България. Никога няма да спра да обичам родината, но просто тук, където съм, се чувствам много по-добре. :)

61.   За какъв климат говорите в България? Вие нормални ли сте изобщо? ! Минус 20 градуса зимата и 40 лятото - това ли е "благоприятен" климат? Умерения климат е много приятен и не крие такива рискове за здравето, но за да хвалите климата на България, явно не сте пътували много извън нея. Аз живея в България и имам вяра в нея, но не говорете такива неадекватни неща...

62.   Мутрите с БМВетата и малоумните чалгарки които искат да станат като Галина и се държат просташки са малцинството. По голямата част от хората тука са добри и разбрани. Не бих напуснал България заради една малка група от неадекватни чалгари.

63.   Номер 61
Вярно е че в южна Европа през зимата климата е по-мек, но през лятото хорта избягват да излизат на вън заради МНГО ВИСОКИТЕ температури(ако отидеш там ще разбереш за какво става дума). Не случайно в Испания след обеда имат СИЕСТА!
Пробвал ли си скандивските държави през зимата? Ако не си, отиди там и виж на какво се казва студ. Или пък на теб ти харесва климата в западна Европа. Само се чудя, защо след като климата в България е толкова лош(поне според тебе и някои други като тебе чужденци тука), хотелите ни са препълнени с туристи от цяла Европа както през летния, така и през зимния сезон. Вроятно тези чужденци, са прости като нас и не са забелязали "лошия" ни климат.

Ааа.... , аз забравих че според тебе ние БЪЛГАРИТЕ сме неадекватни и безмозъчни хора и никога не сме ходили в други държави и си нямме понятие какво е по света.

64.   63 - всъщност в определени части на сдкандинавието, зимата е значително по-мека от тази в България, но важи и обратното, особено в северните части на Норвегия.
Хотелите са ни пълни със социално слаби туристи(буквално хора на помощи, чиято ваканция е осигурена от касата за безработни), хора под 21, които се радват на факта, че бирата в кръчмата е 5 лева. Всяка година идват все по-малко туристи. През 2015 туристите са намалели с 7. 3% спрямо 2014, и макар да имахме ръст през последните години, нивата от 2004-5 просто ги няма, но тогава минимлната заплата бе 120 лева. Днес разликата е, че от ако почивка в слънчев бряг е 1200 лева за седмица, то в Барселона е 1400, със самолетните билети, за човек живеещ в Копенхаген или Берлин. Не е до климата, а до безценицата, проститутките, наркотиците и прочие.

65.   Няма никакъв смисъл да се имигрира от България, защото я гледай колко хора се оправят и живеят добре и щастливо тука. Ако живота в чужбина беше толкова хубав, защо все повече и повече хора се завръщат обратно? Не слушай никого, а сам си решавай.

66.   До 65. Непрекъснато се говори за връщане на българите от чужбина, но тока и не разбрах колко точно са се върнали и къде са започнали работа. Ако са се върнали само да видят близките си и да си похарчат парите, а после пак да заминат, то това не е връщане, а временно прибиваване - разлика голяма.
Паричните потоци от 2 милиарда долара на година от нашите емигранти до роднините им в България не спират.
Моля конкретика, а не общи приказки.

67.   До номер 66
Никой не е седнал тука да ти прави официален доклад и да ти дава примери, бройки и суми. Аз и семейството ми сме едни от тези които се върнаха обратно. Намерихме си работа и сега сме доволни от живота си тука. Когато работихме в Германия, единствения плюс беше че вземахме повече пари, но минусите бяха много повече и накрая здравия разум надделя. Не говоря само за разходите и за мизерния живот, а най-вече за отвратителното отношение на хората там към емигрантите. Човек може да търпи само до някъде униженията, подигравките и презрението. Накрая му идва до гуша да го третират като въшлив плъх и ние поне, се прибрахме обратно заради това. Тука заплатите ни са по-малки, но не трябва да плащаме квартира, а и всичките ни разходи не са толкова големи. Правиме си сметките и парите ни стигат напълно. Както казват - Дупе знае две, знае и двеста. Най важното е, че никой тука не ни третира като нищожества, никой не ми вика, нито на мен, нито на жена ми, нито на децта ми, заминавайте си обратно за шибаната си държава. Сега не се събуждам със свито сърце от притеснение какви обиди ще хвърлят в лицата ни днес, а и не се притеснявам че децата ми ще си дойдат от училище разплакани и крайно нещастни. Същото това го чувам от другите, които като нас са се прибрали обратно в България. Както казват - парите могат само да направят живота ти по-лесен, но не могаст да ти дадат щастие. Някои хора тука говорят за екзотични отпуски и че искали да видят свят. Екзотичните отпуски са една или две седмици, но за тях трябва цяла година да работиш като откачен, да спестяваш и най-вече да търпиш униженията и гадостите от местните хора. Тука в България, която трудно може да я бият по красота, си имаме и море и планина и където и да сме биле сме прекарвали добре. До като бяхме в Германия веднъж и ние отидохме на почивка на Канарските острови - "за да живеем и ние като бели хора". Да ви кажа честно, тука в България ми харесва много повече и в бъдеще не бих отишъл никъде другаде. Трябваше да отида и живея като имигрант, за да проумея истината и сега никой повече не може да ми замота главата отново. Редовно поддържам връзка с един колега българин който е още в Германия и от него зная че положението там е станало още по-лошо от както ние напуснахме. Така че не случайно броя на хората които се прибират обртно в Бългаия не за отпуска а да живеят тука, непрекъснато расте.

68.   Пиша от трето лице единствено число.

Не съм расист, но знаейки какво е да живееш в родината си заобиколен от чужденци които бълват най-различни диалекти и всеки внася от неговата си култура и обичаи, казвам че е доста некомфортно.
Това на което си свикнал от детските си години се разрушава пред очите ти, В ИМЕТО НА КАКВО?
Новодошлите не зачитат нищо което е общоприето в твоята родина, носят шум=терор, негативизъм=самодоволство, не зачитат установени порядки=пренебрежение и т. н.
Водени от "любов към мултикултуризма" младите се поддават на какви ли не изопачавания на живота и се стига до истерията в която живее съвременния свят.
Но се питам, ако тука се настанят трайно черни и жълти българи от африка и азия, как бихме живели сред тях, тъй като ще се наложи ние да се съобразяваме с техния начин на живот, а той не е мирен живот.
Това са войнстващи племена които Бог знае какво търсят, аз не знам. Но знам, че мира няма да има.
Те така ще завземат наште планини зелени, че ни планина ще остане, ни долина, ни нищо а само диващини.
--
Тези в Европа и Америка поне са се очовечили през дългата колонизация, а сегашните идващи от техните си страни са абсолютно не наясно с нещата народи и всеки иска да си живее техния начин на живот.
Това ще го разбере само човек, който е живял и работил само сред такива.
Ако търсите приятели сред тези народи(единици може) ще си намерите само неприятности - нищо друго.

69.   До номер 68
Това са причините, заради които държавите от евросъюза, много скоро ще бъдат изправени пред гражданска война.

70.   Номер 67 - това е твоят опит, не е правило. Аз също живея в Германия. Никой не си е позволявал да ме обижда, да ми вика или да ме третира като мокър плъх. Говоря езика добре и бих казала, че съм доста чувствителна към ирония, тъй че не е да си затварям очите или да не улавям прикрит негативизъм. Заплата ми не е по-ниска от тази на германци на същата длъжност и със същото образование и стаж - и да имам възможност да сравня, защото работя в сферата на счетоводството. Нямам немско гражданство и не го крия. Не бих казала, че някой ме дискриминира - напротив, тук колкото и да е абсурдно получих повече права и възможности, отколкото в родната си държава. Със свито сърце и чудене, каква простотия ще трябва да понеса днес, пък ми се е случвало да се будя редовно докато работех в България... така че няма универсално валидна истина. Всеки трябва да пробва за себе си.
Каквото си го направиш е.
Най-важното в крайна сметка е да се чувстваш добре, там където си.

71.   Аз съм на 18 г. и моите родители работят в Испания за по 700 евро на месец и двамата и живеят в една стаичка с бокс в местото, където работят. Спестяват на месец по 500 евро. Работят във фурна в едно градче до Валенсия. Ние сме от малък град в Северна България с население от 2500 души, заедно с 500 - 600 цигани. От работоспособното население 70 % са в чужбина, главно в Гърция, Испания, Италия и Германия. В града ни няма никаква икономика освен един шивашки цех, където работят 25 жени за минималната заплата по 12 ч. на ден. Мисля, че картинката я ясна за всеки, ако София предлага големи възможности провинцията не е така. Знаете ли колко семейства се издържат в нашия град от изтраданите пари на емигрантите?

72.   Гражданската война е факт от десетилетия. То не е нещо ново.
Аз мисля, че световните дипломати трябва да отидат в тези държави, чиито граждани и селяни са хукнали за Европа и Америка и да обяснят на местно ниво, че държавите им са препълнени от емигранти. Предполагам че ръководителите на съответните държави, чиито граждани бягат ще вдъхновят народите си да стоят при тях и да работят в тяхната си държава.
---
Обаче има една подробност, която беше срината в миналото.
Семейството като градивна единица се разтури и оттам държавата няма власт над вълци-единаци.
--
Пример: Клинтънови.
Цял свят научи за подвизите в белия дом, но те пак се кандидатират.

73.   Някои се връщат, но двойно или тройно повече заминават. Самия факт, че има повече работещи българи извън България, отколкото в нея, е много притеснителен. Едва ли има друга държава в Европа с подобна плашеща статистика...

74.   Номер 70, аз също се върнах обратно в България, защото и мен ме третираха там с като буклук, с пренебрежение защото съм чужденец. На който не му пука, нека да си стои там. Не работих във фабрика или ферма. Програмист съм.

75.   С две ръце подкрепям номер 70! Аз работя в България, но за чужда компания. Работил съм малко и за българи, и с ръка на сърцето мога да кажа, че разликата е космическа! Именно чужденците бяха тези, които ми дадоха шанс за развитие, повишаване на квалификацията и не на последно място - нормални условия на труд. Много хора напуснаха България именно заради споменатите условия на труд. Както номер 70 е написала, докато работех в българска компания, всеки ден ставах с мисълта за това с каква простотия ще се сблъскам и се прибирах с изопнати нерви. Добре, че принципно подобни неща не ми влияят особено, иначе човек може буквално да откачи. Да не говорим, че на много места е пълно с хора на високи позиции, които нямат нито нужното образование, нито квалификация. Емиграцията ще продължи. Никой не е луд да работи тук за 600-1000 лева при положение, че има добро образование и амбиции, и на всичкото отгоре шеф да му е някой завършил по милост.

76.   До 74: къде пък все ви дискриминират и ви третират като бокуци?? !!! Бахти онеправданата маса сте!

Третират те така както им позволяваш. На мен за 5 години в чужбина може би е имало 2 или 3 опита някой да ми се прави на интересен, ама много бързо съм ги поставял на мястото им и повече не са си позволявали да ме закачат. Ама то, за да отговориш намясто първо трябва да имаш топки и второ, трябва да имаш достатъчно обща култура. Никой не обича мижавите хора. А когато видят, че имаш достойнство и гордост и не си някой лакей, тогава и другите почват да те уважават.

И въпреки това, както казах за 5 години съм имал 2-3 случая, което е нищо. В България много по-често ще си дискриминиран - от някой с голям черен джип, понеже караш по-малка кола и си му "взел" мястот на пътя; от лекари, понеже не си си платил под масата и т. н. и т. н...

Стига ревахте! Който си е мишо, си е мишо и вкъщи и навън. Проблемът е във вашия телевизор!

77.   76 е абсолютно прав. Нагледал съм се на българи, които ходят с наведени глави и позволяват да ги третират като роби. В чужбина наистина трябва да имаш топки. Слабите психически тук ги смазват. Просто трябва да им скръцнеш със зъби и да имаш самочувствието, че те не са с нищо повече от теб. Тук е така - или мачкаш или те мачкат. :)

78.   Много зависи от самия човек всичко. Имам познати, които емигрираха - пренесоха си от тук всичката простотия. Чалга, кючеци и т. н. балканщина до гуша. Отидоха в Америка. Нищо не постигнаха - само ядат, пият и чалга до зори. Правят се на американци, като дойдат тук в България, а са страшно жалки и смешни с едни селски, евтини фасони.
Познавам и други, които заминаха да учат, работят, устроиха се и са на едно доста високо стъпало.
Та всичко е до човека, кой колко акъл има и какво иска. Защото има една поговорка - Може да изкараш човека от селото, но селото от човека - никога.
Ако един човек е ограничен, прост и мързелив, където и да иде все тая.

80.   Вече няма смисъл да се имигрира никъде. Не виждате ли че с този тероризъм, положението в западно европейските държави как се е изострило. Започна да става така, че никой там не се чувства сигурен да излезе на улицата, да се качи в метрото или да отиде на концерт. Живота там и преди си беше скучен и шибан, а сега е още по-зле.

81.   От доста години живея в Париж и виждам деградацията във всички сфери на живота тук- мръсотията в метрото, която включва и увеличаващия се брой на бездомниците, опасността от атентати( манипулация или не??? ), агресивността на хората и т. н. Това е един от последните градове в Европа, който бих посъветвала за постоянно пребиваване. Не говоря изобщо за това, че голяма част от парижаните живеят в "дупки", за които плащат баснословни цени. В България ще стане хубаво за живот, когато се повиши съзнанието на хората и разбирането, че по хубаво място от родното НЯМА. Аз лично нямах избор, трябваше да последвам съпруга си, но съжалявам. Тук сме били и ще останем винаги"последна дупка на кавала"

82.   №81, съпругът ти обмислял ли е да пробва да поживее в България?

83.   Защо аз искам да се махна от България:

Простотията човешка, много про*ти са българите, съжалявам, но е факт, няма как да го отречете. Ужасен селяндурски, ганьовски манталитет, ограничено мислене, шовинизъм. Абсолютна липса на гражданско общество, на самосъзнание, на обща култура.

Покъртителна бедност

Мръсотия и неподържаност, навсякъде, вижте как изглеждат градовете в нормалните държави в street view и после пак говорете колко хубаво е в България.

Нетолерантност - българинът мрази всеки, дори себе си: гейове, роми, негри, луди...

Хомофобия - като хомосексуален мъж живот в България за мен = нещастие, криене, нетолерантност.

84.   Има смисъл да. Надеждата за нормален живот винаги ще съществува.

85.   Оф, какви коментари!? ! На един му се яде прясно агнешко, друг пък иска там където иде местните да го обичат...
Какво значение има това? !? Непременно ли трябва да ядеш месо? !? Ами ако не обичаш?? Сега е модерно да си веган и суровоядец за да си здрав и издръжлив на работа! Или защо някой в чужбина трябва да те обича и уважава?? Ами гледай себе си! Какво те интересува другите какво мислят за теб? По-добре е да си чужденец в чужбина, отколкото чужденец в собствената си страна!! Важното е да си добър специалист в някаква търсена област за да можеш да намериш нормална работа за нормални пари! В България специалист не можеш да станеш, защото у нас няма наука и тъпчем на едно място от години. Лъжем се че се учим и получаваме дипломи от училища и университети, които не са валидни никъде по света! Науката у нас, доколкото я има, е на ниво 19 век! А сега сме 21-ви!! Тук те учат да зубриш, а не да можеш реално да работиш и да произвеждаш качествен продукт!! Защото страната е бедна и няма нито парите, нито може да осигури материалната база, с която да те научи на нещо! За да произвеждаш качествена и конкурентноспособна продукция. На почит тук са послушковците, а не способните хора! У нас само се лъжем че работим и че си плащаме! Изклахме си добитъка. Унищожихме си дори остарелите производства които имахме, и които все пак носеха някакви доходи за страната. Дадохме за без пари всичко на концесия на чужди фирми! Сега дори чушки и домати внасяме от чужбина! Всеки трябва сам да си прави сметката къде и какво да учи и да работи! Според личните желания и ситуацията...
Във всеки случай в нормалните държави на стремежа към много пари, съчетан с безделие, не се гледа с добро око!

51-79 от 79