Споделена история от Образование

Струва ли си на студентска бригада?
Здравейте, аз съм студент първа година и в университета често идват хора, които промотират разни фирми, предлагащи работа в Америка за лятото. Повечето позиции изглеждат прекалено хубави, заплащането също, като например спасител в басейн, барман на плаж, помощник в офис и т. н., а заплащането е в диапазон 8-12 долара на час. Проблема е, че за самата фирма трябва да дам една тлъста сума, отделно самолетен билет в двете посоки трябва да си осигуря и скъпият стандарт на живот в Америка ме карат да се замисля дали си струва? Ако остана в България мога да работя за 400 лв. месечно, а от Америка не знам с колко ще си дойда? Много ще се радвам ако някой опитен сподели, дали си струва.

Коментари

1.   Ако отиваш на бригада с цел да изкараш пари, по-добре замини да работиш в някоя ферма в Англия - там и разходите ти за заминаване ще се по-малко, и приходите - повече. В САЩ нещата не са розови и преди време може да са се изкарвали много пари на бригадите, но вече не е така. Отделно, нашите агенции ти осигуряват много кофти работа в повечето случаи и ти сам решаваш да я напуснеш, защото не те устройва. Самолетни билети не те съветвам да купуваш, ако нямаш издадена виза. Освен това, ти си в 1 курс и може да ти откажат виза, защото именно в 1 курс много хора записват висше образование именно с цел да заминат за САЩ и да не се върнат.
Освен това не вярвай на легендите на всички, които обясняват колко пари са изкарали - я са успели да спестят 1000 долара, я не. Разходите за живот там са високи (основният ти голям разход е наемът), храната също не е евтина (качествената, иначе боклуци можеш да ядеш на много по-ниска цена).
Ако не го правиш с цел да спестиш пари, а заради пътуването - това е супер, заминавай. Ако обаче от една бригада очакваш да се издържаш след това цяла учебна година - едва ли ще се получи така. Разбира се, всичко е индивидуално, но ако ще се скапваш от работа, за да спестиш 2-3000 долара, просто не си заслужава. Освен това, медицинската застраховка, която ти правят от България, е много ниска - само за 10-20 000 долара, което за там е много ниска сума - за 10 000 долара например ще ти сложат един гипс на счупен крак, ще те прегледат, ще ти бият някое обезболяващо... и това е, парите свършиха. В Англия е по-поносимо.

2.   Голяма грешка е да гледаш само от финансовата страна на нещата. Отивай без да му мислиш. Намери си 1-2 другарчета и се подготви за приключение, което доста ще промени целия ти светоглед (освен ако не си тотален кон с капаци или русофил, за който америката е голямото зло). Пари ще направиш ако отидеш догодина на разработена вече позиция. И досега не бях чувал за помощник в офис... обикновено позициите са нискоквалифицирани. Аз лично умирам от яд, че не успях да отида за 2ри път, но тогава се появиха непредвидени обстоятелства. Успех.

3.   Аз лично не съм бил, но мой добър приятел е бил не 1 път, а 2 пъти на бригада в САЩ. Трябва да ти кажа, че си заслужава, но само ако си склонен да работиш на повече от 1 място, тъй като заплащането не е лошо, но само с работа само на 1 място трудно си избиваш само парите, които си вложил за бригадата. Иначе работните позиции варират, може да помагаш в кухнята или пералнията, да си камериер, да продаваш сладолед, или пък да правиш коктейли, но за последното се изискват дадени познания. В крайна сметка, моят познат се върна от бригадите с няколко бона, взе си чисто нов лаптоп и доволно му останаха още пари, и всичко това след като беше направил обиколка на Щатите след първата бригада и обиколка на няколко европейски държави след втората бригада - пари, които тука ще изкараш за толкова кратък срок, само ако работиш на сравнително високоплатена работа. Така че от тебе зависи, ако си решен да работиш на повече от 1 място, (имай предвид, че ще е принципно работа-спане-работа, тъй като няма да имаш никакво време да се размотаваш) ще изкараш добри пари, по-добри от тука със сигурност, но ще падне яко бачкане.

4.   Такива оферти 12 долара няма. А за спасител там имат много сериозни изисквания - трябват специални американски сертификати, които се издават при покриване на определени нормативи, които човек, който не е тренирал плуване не може да ги покрие. Сульо и пульо не може да стане спасител там. А тлъстата сума пари ще си остане за тях и бригада може и да видиш, ама през крив макарон. Има много мошеници в бранша, внимавай. В сайта на министерството по заетостта има списък с лицензираните фирми за работа в чужбина. Задължително провери фирмата дали я има в списъка.

По-добре отиди в кариерни център на университета и питай там. Често от самия университет има бригади. В смисъл идват оферти от чуждестранни фирми в самия университет и той става като посредник между студентите и фирмите. Аз така съм ходил в Англия и излиза много по-евтино отколкото с фирма, хем ще си сигурен, че няма да те изпързалят.

За САЩ масово се плаща 7-8 долара на час, всичко над това е съмнително.

5.   Ами, моя позната се върна с над 10 бона от бригада, но е работила на 2, дори известно време на 3 места. Така че пари се изкарват, но е яко бачкане. И съм съгласна с предните коментари - много внимавай с фирмите, защото е пълно с мошеници! Успех!

6.   ако ще ходиш за пари, върви в Англия, ако искаш по-скоро да видиш свят и да се обогатиш душевно, то отиди в САЩ.