Споделена история от Образование

Помощ при избор на специалност
Здравейте! Пише ви момиче в 11 клас, което няма представа какво иска да прави с живота си. Напоследък всички ме питат какво ще правя след като завърша училище и аз съм твърдо решена да продължа да уча. Да, но какво? ! Майка ми постоянно ми повтаря, че от мен ще стане добър адвокат или журналист, но това никога не ми е харесвало. Да, замисляла съм се наистина за такава вероятност, но съм скарана с историята, а и не мисля, че има смисъл 4 години да уча журналистика и то без особено желание. Това, което харесвам наистина е математиката. Бих се занимавала с математика с удоволствие. Също така обичам да пътувам, много. Би ми харесало и да организирам разни партита, графици, да бъда нечий мениджър. Не знам. По цял ден се ровя в страниците на университети, но не успявам да си избера нищо. Наскоро се спрях на "Софтуерно инженерство" и "Информационни системи" в СУ, но нямам никаква представа от информатика, информационни технологии.. а и сякаш програмистите са прекалено много напоследък. Това ме отказа и от икономиката.. Наистина съм много объркана и вече чакам някакво чудо да ми покаже пътя, лъч светлина или какъвто и да е знак, който да ме насочи към моята сфера, но чакам вече години, а все още съм така объркана и нерешителна. Наистина много ще се радвам ако някой ми помогне при избор на специалност с математика, или поне ми изясни нещата с програмирането (заслужава ли си и дали бих могла да се справя, при положение че не съм на ти с компютрите). Благодаря ви :)

Коментари

1.   Каквото и да запишеш ще ти е от полза, само да не е в онзи измислен Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий" във Велико Тъново, където също има ИТ!
Каквото и да запишеш в СУ е 100 пъти по-добре!
Поздрави!

2.   Запиши приложна математика или статистика в СУ-ФМИ.

3.   Благодаря ви за коментарите :). Със сигурност искам да уча в СУ, решила съм го още преди години. Проблемът ми наистина е в това какво точно. Номер 2, спирала съм се много пъти и на двете, но някак си не мога да разбера какво мога да продължа с това. За приложната математика освен после за учител друго не се сещам, а за статистиката, има ли някакво бъдеще и заслужава ли си?

4.   Възможностите за реализация с приложна математика и статистика са доста. В София има около 10-20 големи фирми, които непрекъснато търсят хора- Experian, GFK, EMIS, EXL, GemSeek, всички банки (за риск отделите), IBM, HP, Nielsen... и още една камара по-малки.
По света, това ще са може би най търсените специалисти в следващите 10-20 години. Пусни един сърч за big data analytics и провери сама - генетика, био проучвания, маркетинг, медицински изследвания... всичко вече опира до статистика и моделиране на данни.

5.   Мила по нищо не личи че си 11-клас. Още мислиш като седмикласничка. Ако искаше да учиш право досега щеше да си се ориентирала-да ходиш на часни уроци. Просто запиши нещо по безгрижно... като чета въпросът ти стигам до извода че не си от най-ученолюбивите хора.

6.   Номер 5, я без обиди. Аз точно в 11 клас реших да уча Право. Не съм ходила на уроци, защото имам глава на раменете и достатъчно акъл. С една книжка с темите по история на СУ и теми по литература от сестрата на приятелка се подготвих абсолютно сама за изпитите, никакви уроци не съм посещавала. А имам съученици, които дадоха по няколко хиляди лева за уроци, включително при университетски преподаватели... познай дали ги приеха? Ами, не, не всички влязоха да учат тази специалност. Независимо от дадените от мама и тати пари за уроци.
Кой е ученолюбив или не е, не определяш ти. Момичето поиска съвет, а не да я определят. Ти като си толкова ученолюбив/а, дали са те приели да учиш Право?
Изборът на професия е важен и е по-добре да се направи даже в 12 клас, защото на 18-19 години човек е по-зрял и може да си даде реална сметка какво иска да работи. Един интелигентен човек може да се подготви за изпити по история и литература за по около седмица, стига да е учил и в училище, естествено. Не виждам защо трябваше по такъв грозен начин да нападаш момичето. Пожелавам й да вземе най-доброто за нея решение, което да е окончателно и най-вече - правилно.
Ако не бях с толкова специфична професия и не бях инвестирала толкова години в образование и правене на кариера, коментатор 5, с най-голямо удоволствие бих се махнала от тази държава, където е пълно с ограничени хора като теб.

7.   Не те знам ти на колко си, но много точно съм казала, че ще се занимавам с математика. Подготвям се от повече от година по този предмет, а и никъде не съм казала, че искам право :). Ако нямаш намерение да пишеш нещо смислено, то по-добре не казвай нищо. Коментарът ти е абсолютно излишен и ненужен..