Споделена история от Образование

Кога мога да получа стипендия?За какво служи стипендията?
Здравейте. Вече съм 8 клас. До колкото съм запозната, стипендията се дава за успех от 5. 50 нагоре и се плаща. В един сайт четох, че в 8 клас не се дават стипендии-истина ли е? И още един въпрос: За какво служи стипендията?? Ще съм Ви много благодарна, ако отговорите! :)

Коментари

1.   В гимназията и в университета се дава стипендия за успех. Тъй като съм завършила училище отдавна не помня в кой точно клас започват да ти я дават, в 8 или в 9-ти, но в общи линии това са пари (доста малка сума), която получаваш като награда, че се учиш добре. А как и за какво ще ги харчиш си е твоя работа.

2.   Здравей! Да така е! Можеш да почнеш да я получаваш от 10 клас. А самата стипендия можеш да я харчиш за каквото ти решиш.

3.   Зависи къде учиш, ако първата година ти е подготвителна и изучаваш малко предмети стипендия няма. Но ако учиш повече предмети дава се, да. За успех 5,50-50лева.

4.   Много тъп въпрос. Дават се на отличниците. А в моето училище започнаха от 9-ти клас, защото 8-ми още се брои за основно образование. А друго. Когато родителите ти ти дават пари пак ли се чудиш за какво служат?

5.   Да, трябва да имаш успех за миналата година от 5. 50.
Трудно е да се даде конкретен отговор.
Лично моята гледна точка е, че целта на стипендиите е, да подпомага младите хора, който учат и не могат да работят. Но за съжаление, икономиката ни е много слаба и стипендиите не ти стигат, дори да си покриеш храната за месеца.
Аз лично, събирах моите, за да си купя PlayStation. Отнеми ми година и половина, но си струвваше. Сега работя такава работа, че мога да си купя 5 PlayStation-а всеки месец.
Така че - игнорирай стипендията и си налягай парцалите, в търсен на доходоносна кариера или бизнес.

6.   Здравей!
Стипендия се дава след завършено основно образование. По принцип с тези, които са завършили 7 клас тази година и получават основно образование сега - не знам как се процедира. Ако си завършила 8 клас, зависи дали си в професионална гимназия или в профилирана. Ако си в професионална гимназия - стипендията се получава в 9 клас, първи срок възоснова на годишния успех от 8-ми клас, ако си в профилирана гимназия - стипендията се дава в 10 клас клас, първи срок възоснова на годишния успех от 9 клас. Стипендията за втори срок се определя от успеха ти за първи срок. Сумата се определя от всяко училище и зависи от това колко отличници има - ако има много отличници сумата се разпределя на зони от 5. 50 до 6. 00 и се дават определени суми за всяка зона като максималният размер е 50 лв. Ако има малко отличници, има политика на всички да дават по 50 лв. За какво служи стипендията ли? Ами това е просто сума, която ти се превежда по банков път и можеш да използваш, както намериш за добре.
Надявам се да съм ти помогнала. :)

7.   Стипеднията се дава след завършено основно образование т. е. в десети клас. По новия закон то се взема след 7 клас. Има различни видове стипендии. Едната е за отлични успехи, като може да се получава за всеки срок. Втората е за подпомагане на деца без родител/и тя се изплаща целогодишно. Има и еднократни стипендии, които са за подпомагане за семейства с малки доходи. Те се дават веднъж и то в началото на учебната година.. Надявам се да съм била полезна..

8.   Кога мога да получа стипендия?
Когато имаш срочен успех над 5, 50

За какво служи?
Стипендията е пари. Сети се за какво се ползват.

12.   Съгласно чл. 4 ал. 1 т. 1 и съобразено с бюджета на училището за 2013 г. :
Месечни стипендии за постигнати образователни резултати се отпускат по критерия „отличен успех” от началото на всяка учебна година и/или от началото на втория учебен срок и се изплащат месечно за периода на учебните месеци, както следва:

за успех от 5, 50 до 5, 59 – 25 лв.
за успех от 5, 60 до 5, 69 – 30 лв.
за успех от 5, 70 до 5, 79 – 35 лв.
за успех от 5, 80 до 5, 89 – 40 лв.
за успех от 5, 90 до 5, 99 – 45 лв.
за успех 6, 00 – 50 лв.

При отпускане на стипендия от началото на учебната година се взема предвид успехът от предходната година, а при отпускане на стипендия от втория учебен срок – успехът от предходния срок.
Учениците от 8. клас не получават стипендии за постигнати образователни резултати.
Месечните стипендии за постигнати образователни резултати се спират в месеца, следващ натрупването им, при направени над 5 неизвинени отсъствия.

13.   Стипендията се дава от 9 клас и НЕ трябва да имаш над 100 отсъствия. Дава се по различни причини - заболявания, починал родител, успех. Всички са различни. Има стипендии за различен успех и са различни пари. Мисля че за успех над 4.50 е 30 лева. А за отличен успех е 50 лева май.

14.   Може да получаваш стипендия през целия срок на обучението си в гимназията, няма такова нещо. Ти не плаващ нищо, те ти плащат на тебе за отличния успех, един вид награда е това.

15.   Стипендия в гимназия -9 клас. За отличен успех, има и социална стипендия- ако единият родител е безработен и имаш успех над 4. 5. Не знам колко е сега но по времето когато бях ученичка беше 22 лв за отличен успех и 18 лв социалната. Харчиш за каквото искаш.

16.   Аз с успех над 4, 50 също си получавам стипендия-35 лв всеки месец. Ако имаш от 5, 50 до 5, 99 е 45лв, а 6. 00 е 50 лв. В моето дскло е така.

17.   Благодаря на всички,освен на №4,ако не мислиш да ми помагаш,мнението ти не ми е нужно!
Ще уча в ''СОУ Св.Паисий Хилендарски'' гр.Пловдив и забелязах,че и деветокласниците имат стипендии.Не знам дали от тогава се дават или няма никой от осмокласниците с толкова голям успех.Вие как мислите?
И до №4- Да сравняваш парите,дадени от родителите ми и това за стипендията-не знам колко ТЪП трябва да си ,но явно като въпроса ми??
От авторката!

18.   Стипендията има за цел да задържи учениците в гиманазията, както и в университета, защото на 16 години, всеки е свободен да напусне училище и да започне работа. Ако стипендията бе награда за високи оценки, то тя би трябвало да се дава още от първи клас.
Самата стипендия, поне в чужди страни, цели да даде на ученика някакви средства, за да може той или тя, да има комфорта нужен за изучаване на учебният материал и подготовката им за евентуалното следване в университета.

За съжаление, стипендията е прекалено ниска, за да подпомогне учениците. Когато аз бях ученик, установих, че за да имам успех от 5. 20, ми трябваше да уча приблизително 4-5 часа на седмица. За да имам успех от 6. 00, се налагаше да уча поне 15-20 часа на седмица. Бяха над 60 часа отгоре, всеки месец/. Аз работих като чистач/помощник готвач в едно заведение, в петъците и съботите, средноз за по 6-7 часа на ден и ми плащаха по 35 лева на смяна или грубо 280-290 лева на месец. Т. е. изкарвах почти 300 лева. През лятото, стипендията не се дава, така че работих като сервитьор из черноморските ни курорти и си докарвах по около 1200-1500 лева с бакшишите. Сега, можех да избера, да бъда отличен ученик, и да получа за цялата учебна година 450 лева, при положение, че имах абсолютно перфектните оценки, или можех да изкарвам по 3000 лева през учебната година 4000 лева през летата. Познай, кое избрах!

Все пак, имах поидходяща среда и започнах да търся кариера в IT, като преди това се записах да уча CS в чужбина. Сега правя, колкото правих за цяла година, но не мога да не си мисля, за всички тези, които са се отказали от ученето, с цел да се издържат на млади години. Все пак, на държавата, и трябват всякакви хора, не само нискоквалифицирани работници и хамали. Когато някой се откаже да учи и да се развива, с цел да работи, всички губят.

Та дано си разбрала, защо имам стипендия. Колкото до въпроса, защото тя е смешно ниска, не мога да ти отговоря, без да отворим коренно различна тема. А и не обръщай внимание, на дребните нападки. Ти си видяла нещо, запитала си се, защо е така и си потърсила отговор. Нещо, което правят всички умни хора. Има много, прекалено много хора, които винаги си мислят, че са прави, а че всички останали са глупави.

19.   18-Вие сте много прав и страшно благодаря за отделеното време!Аз започнах да се стягам в 5 клас и от там имах отличен успех.За учене всеки ден отделях 4-5 часа ,да не кажа и повече,а сега какво ли ще е с тези нови предмети,но съм ученолюбива и не ми пречи.И отново,благодаря!

20.   Мисля че започваш да взимаш стипендия в 10 клас на базата на оценки от 9 клас или започваш да взимаш втория срок на 9 клас от оценки от първия срок. Сумата поне в моето училище е мизерна но все пак е нещо - 24 лева за над 5. 50 а за 6. 00 е 30 лв и възнаграждение от 50-70 лв веднъж за срока. В някои училища дават в зависимост от стотни например 5. 50-5. 60 - 20 лв. 5. 60-5. 70 - 25 лв нещо такова.
Дори и в училището се опитваха да ме измамят от администрацията казвайки че за 6. 00 не се полага възнаграждението от примерно 60 лв. след това говорих с директорката и след месец-два ми ги дадоха.