Споделена история от Образование

Първи курс право
Здравейте! Въпросът ми е към студенти по право или вече завършили юристи- кой предмет ще ми бъде по-полезен за изучаване в първи курс : антични правни системи или обичайно право? Засега съм на мнение да избера първия посочен предмет, но с радост бих чула вашите съвети.

Коментари

1.   Да ти кажа честно, всеки предмет е важен, тоест вече дисциплина, предметите са в училище.
Дори не е зле да събираш записки от колеги в по- горните курсове. Аз съм 4 курс вече, но когато нямам нищо днес, аз отивам в по- долните курсове. Примерно отивам в трети курс или първи курс в някоя дисциплина и си припомням материала, дори и отново водя записки.
Всяко едно нещо е важно. Дори като ни разделят на модули наказателно и гражданско право, аз избрах наказателно право, но ходих на лекции и на гражданското право. Разделиха ни на първа и втора група, но аз ходих на опражненията и с двете групи. Дори по едно време ме питаха от коя група съм, а аз вече бях забравил.
Аз май бях избрал обичайно право, но не помня, защото ходи и на двете, водих записки и така. Заради това не помня кое избрах. А за най- трудна дисциплина, според мен е самото наказателно право, но римското право също е много трудно. Гражданското и то май не отстъпва. В лекциите, в които присъствах от гражданското, видях, че хич не е лесно. Материалът е голям, чакате много четене, но ако учиш с желание, няма да ти е трудно. Аз уча с много желание, чета с удоволствие и не ми е трудно. Хубаво е от сега да си вземеш кодекси и да четеш. Аз например още в началото си взех наказателният кодекс.

2.   Никой пич всеки втори в момента учи за програмист юрист или икономист и за трите няма да има работа

3.   Номер 1, от ходене по Опражнения си забравил да си поддържаш българския...

4.   Номер едно,виждам,че зле ти влияе ходенето на лекции по всякакви права.Не знам,прави ли ти впечатление,че хората ,които са измислили учебния план ,не са ги наблъскали в едно ,а са дали възможност студентите да прецизират желанията си ,а не да стават Майстор Тричко-знае всичко.Защото в 3 курс вече не помнят кой /курс/са.

5.   Номер 2 е много прав, абсолютно всеки втори българин учи тези дисциплини. То просто няма да има в близките 2-3 години къде да работят. България няма стабилна икономика, аз просто не те виждам къде ще си практикуваш юридические услуги след като завършиш. Занаятът е важен!

6.   1-Първо към номер 3: Имам само една допусната грешка, една изядена буква, което се случва в бързината. Норем 3- то по всяка специалност има много завършили, освен ако не учиш онези измислените, които ги слагат за да има повече студенти като неформално образование например.
4- Мога да ти кажа, че преди са ги карали всичко наред да учат, нямало е разделяне на модули. Учиш гражданско, учиш наказателно, юридическа психология и така нататък. Точно поради това, адвокатите на 30 години и нагоре са много по- добри от сега завършващите. Аз лично адвокатката, при която ходя на практики я виждам как е компетентна и по двата модула.
А ходенето при по- долните курсове е просно припомняне на материала и помага много. Но явно ти не знаеш какво е преговор.
Дали ще се реализираш си зависи изцяло от самият теб.
Има юристи, които са завършили преди пет години и още нищо, а други завършили миналата година и вече имат работа. Аз лично познавам и от двата типа. Правото дава много възможности за работа, не е казано, че само адвокат или съдия можеш да станеш. Има много прависти, но има много програмисти, икономисти, психолози, педагози и да не изброявам нататък. Всеки иска да бяга от България, аз пък мога да ви кажа, че човек може да се реализира и в нашата държава, желание да има. Аз например останах тук, въпреки възможността да съм в друга държава, но реших да остана тук и още не съм завършил, но имам работа и то две. В правото е зубрене голямо. Като ти кажат ЧЛ171 от НК, трябва на момента да знаеш, че това е за личната неприкосновеност, че понякога професора иска да му го цитираш. Правото е една от най- трудните специалности със яко зубрене, може би е след строителство и архитектура.
За това номер 4 ако не си запознат с тази специалност, недей се прави на философ.