Споделена история от Образование

Немска филология
Здравейте! Искам да попитам тези, които следват или са завършили Немска филология какви им са/бяха впечатленията от следването. И също - знаете ли някакви учебници или помагала, които биха ми помогнали за матурата по немски! Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей, навярно коментарът ми е твърде закъснял, но въпреки всичко... Аз следвам Немска филология и съм с много двуполюсно мнение относно учебния процес, професионализма на преподавателите и въобще приложимостта на знанията, които ти предлага специалността! Може би най-важният елемент в една филологическа специалност е езиковата подготовка.... е такава в Немска филология напълно липсва, език въобще не се преподава, няма комуникационни упражнение, няма упражнения, които да предполагат участие на студенти... Muttersprachler - йок. Езиковото ниво, с което завършваш специалността е не по-различно от онова, с което са те приели. Акцентът пада в/у теоретичните предмети, сиреч морфологии, фонологии, лексикологии и други логии. Не искам да засягам темата за пълнежите, тя е болезнена.... Според мен 1ви курс е най-интересен, защото се учи културна история на Германия с най-готината преподавателка- Ендрева. Ако намираш за любопитно да се занимаваш с изучаване структурата на един език, тоест с неговите градивни елементи и историческо развитие, то Германистика определено е специалността за теб. В случай, че немският ти харесва като език и се интересуваш от културата на страната, просто иди по програма Еразъм за семестър / година, или по DAD за месец. Не си струва да го записваш това чудо. Ако можех да върна времето назад, нямаше да уча филология. Иначе за изпита - и да не го вземеш, ще те приемат с матура. То влиза куцо и сакато.. Изкарай една 4ка на матурата и си готов/a...

2.   Имам впечатления от СУ само. Ужасна специалност, необновен учебен залостенял план, ужасно злобни и комплексирани преподаватели, я решиш да ги питаш нещо - я си ги задразнил/нахалстваш. 15 изпита на семестър, безумни изисквания, колкото може повече да се заяждат със студентите, блякс.

3.   Въобще не разчитайте на университетите да ви научат на чужд език, който и да е той. Часовете са много малко, по повечето чужди езици всеки семестър ще сте с различни преподаватели, ще учите всякакви стари теоретични глупости от миналия век, които никъде няма да можете да ги приложите в живота. Ще ви преподават преподаватели по на 65, 70 години, че и по-възрастни. Те нямат абсолютно никаква представа какви са младите хора в днешно време и т. н. За да научите чужд език, трябва да го учите сами. Не си губете 4 години от живота и не харчете вашите и на родителите си пари.