Споделена история от Образование

България от какви кадри има нужда?
Кои специалности, в кои университети могат да донесат на студентите надеждна реализация и хубава заплата?

Коментари

1.   Тук нормална заплата няма, ако ще да си ядрен физик. "Бизнесът" е решил, че 500-1000 лева ти стигат за всичко и на повече не се надявай.

2.   Медицина

3.   Лекар, фармацевт, адвокат, програмист , финансист.

Това е общо казана, тъй като лекарската професия, може да означава много неща. Същото важи и за останалите.

Не включвам ръководни карди, защото това зависи много от компанията, в която работят. Има мениджери на по 1300-400 лева месечна запла,но има и такива, с многоцифрени годишни бонуси.

Това са някои от професиите, които типично са патени по-високо от останалите.

4.   Всички медицински специаности и ИТ

5.   Поради държавната политика - да гуша със милиарди частните болници, чиито собственици са първи приятели на висши членове на управляващата партия напоследък все повече се наложи моделът служителите в тях да взимат често 5 цифрени заплати. Точно така. Лекари с 5 цифрени заплати не са никак рядкост. Причината за това не е, че вършат кой знае каква работа и, че са кой знае колко компетентни и безценни, а просто шефовете им печелят немислимо много пари от здравни субсидии и от безвъзмездната техника за десетки милиони евро, която получават. Общо взето най-много се печели в компании, върху акцентира държавата. В случая в частните болници, където се лекува 10 % от населението получава 80 % от държавните пари. В земеделието аритметиката е подобна. 80% от парите за субсидии и за техника отиват в 5 % от земеделците, които отново са много близо до управляващата партия (без значение коя е тя) и съвсем нормално, операторите на земеделска техника, които дори са без средно образование взимат много големи заплати, не защото са кой знае какви кадри, а просто защото шефовете им печелят безбожно много и могат да си го позволят.
В ИТ индустрията положението е сходно. Всички твърдят, че космическите заплати в този отрасъл са поради липса на кадри, но никой не си дава сметка, че ако не се печелеше безбожно много нямаше как да си ги позволяват, големите софтуерни "гении", притежатели на софтуерни компании. Но включително и в този отрасъл има покровителстване от държавата. За най-елементарните поръчки за баламски софтуер, държавата плаща десетки милиони и просто собствениците на ИТ компаниите могат да си го позволят.
Ето дадох ти 3 примера за България.
Заключението е, че погледни отстрани кои сфери за на държавната хранилка и се насочи към тях. Защото най-лесно е да получаваш пари от държавата на готово, точно както го получават "големите" бизнесмени от 3те отрасъла, които споменах по горе, така че тъй като не са изкарали тези пари с труд и умения, им е много лесно да ги ръсят за почивки, луксозни коли и разбира се за - заплати, за каквото и става на въпрос в темата.

6.   Не гледай парите, а се насочи към това, което те влече и което ще учиш и работиш с желание, без да мислиш за заплащането. Така парите сами ще дойдат при теб. Не е нужно да правиш нещо, което не ти харесва просто защото е добре платено или защото родителите ти или хората така са ти казали.

7.   А, не се старай толкова тук можеш да си най-добрият и пак да получаваш малко пари. Знам, че някои хора ще скочат срещу мен, но истината е, че за да изкарваш много в България си трябват здрави връзки, пък ако ще и да си най-големия некадърник. Както са ти казали и преди мен, за повечето работодатели в България всичко над 1000 лева е космическа заплата и трябва да правиш чудеса за да я заслужиш.

8.   Въпроса ти от заглавието се разминава с този от това, което си питал в поста си-кое от двете по-точно те интересува?? Защото не знам за специалностите, те много хора не работят по това, което са следвали, па за заплащането пак... Обаче на въпроса ти от заглавието на темата веднага мога да ти кажа поне няколко професии, за които страната тепърва има да си плаче само тука, до няколко години:а именно това са учители, ново поколение, но по математика, физика, химия, по чужд език(като не слагам естествено английския де, щото само за него няма такъв глад, предполагам), а освен тях, страната се нуждае разбира се и от добри кадри в областта на медицината(и всичките й клонове), на фармацията, електротехниката(тъй като много малко хора вече могат да си връзват тока, я на ел. котлон, на бойлер, на каквото искате), и още там други кадри в отделните сектори на икономиката и индустрията... Ми да, според мене точно от такива нови, млади кадри се нуждае тази държава, ма а де-не виждам откъде ше дойдат! ...