Споделена история от Образование

Езиков център
Здравейте,

имам въпрос към тези, които имат опит или поне виждане относно езиковите центрове.
Завършила съм филология и вече 2 години преподавам в езикова школа в средно голям град. Бих желал да си направя езиков център с преподаване на английски, немски, испански, руски и български език. Някой до сега опитвал ли се е да развива тази дейност и знае ли какви документи са необходими?
За момента съм наясно, че трябва да създам фирма с предмет на дейност - езикови обучения, бях питала и в Министерството на Образованието дали ми трябва нещо от тях, казаха, че не е държавна институция и не ги касае.
Става въпрос за обучения на деца и възрастни целогодишни курсове.

Колко от вас и вашите деца са посещавали часове в езикови центрове, мислите ли, че би било полезно за вас и семейството ви?
Как сте изучавали езици до момента?

Благодаря Ви!

Коментари

1.   Като филолог, който има опит в бранша, макар и не точно с частна езикова школа, а с офис и частни уроци, те съветвам следното. 2 години са твърде малко, за да те познават теб самата в бранша клиентите-т. е. учениците и техните родители (т. е., тези, които плащат). Трябва да знаеш, че няма да имаш проблем, ако си добър преподавател, което ще рече:взискателен с подход при преподаване. Който умее да преподава. И учениците му научават наистина. Уверявам те, това не всеки филолог го може!
Трябва време да натрупаш опит първо като преподавател, да се ошлайшаш така, че още като чуеш и видиш кой как учи езика и какъв му е капацитетът, да знаеш как да подходиш към него! Особено важно при децата!
Едва след това можеш да мислиш за своя школа-след като знаят и познават! Те сами ще дойдат при теб. А доволният клиент води нови клиенти, т. е. приходи.
Това, за което питаш са просто едни формалности, които с ровене в Интернет ще ти се изяснят.
Не е нужно да казвам, че ти е нужен първоначален капитал. Но най-вече една минимум групичка, която да ти е сигурна и която да бъде твоят първи собствен клиент!
После идва уютният офис и куп сметки, разбира се.
Трябва винаги да държиш на качеството, винаги! И на тези, които наемаш на хонорар, винаги проучени и сигурни хора.
Не си играй на дребно с клиентите, не ги заставяй да плащат, без да са се уверили какво им предлагаш. Така веднъж една школа с лош мениджмънт ме изгуби като клиент, след като ми предлагаше да предплатя половината брой уроци (индивидуално) преди още да знам:кой е преподавателят и аджеба, поне веднъж да го видя и усетя, второ:къде ще са уроците (оказа се голяма тайна, имали няколко офиса в града, нямало да ми кажат къде ще ходя точно преди да съм им била сигурен клиент и т. н. )... Пълни глупости, разбира се, че ме отказаха!
А можеха просто да ми предложат 2 пробни занятия (платени от мен), след което да потвърдя, че искам да продължа нататък!
Много добре прецени икономическата страна, но най-вече отношението към клиента и спазване на обещаното.

2.   Има в момента и евро фонд за такива проекти. Към бюрото по труда е. Мисля, че се води "Развитие на човешките ресурси". Можеш да прочетеш и да отидеш в някоя консултантска агенция да направите проект и да получиш финансиране. Що не. Иначе аз не съм ходила на курсове и съм малко скептична. Завършила съм езикова гимназия, т. е. учила съм 1 година само език в училище и после до края на средното учихме история, биология и физика на италиански. Имам самочувствието, че знам добре езика. Не мисля, че с курс може да се постигнат такива знания, както с езикова гимназия, филология или на място в чуждоговоряща страна. Но, както казах реално нямам опит с курсове. Бих се записала някога за месец, два да си опресня знанията.