Споделена история от Образование

Стресирана съм заради матурите
Здравейте,
Искам да споделя искрения си страх от провала и по специално от провал на матурата. Принципно съм сравнително прилежна, имам предвид, че см отличничка и, че се справям добре в училище. Мама и тати никога не са ме натискали да уча и никога не са ми се карали за оценка. Разбира се гледала съм и да не злоупотребявам с това, но тази година съм 7ми клас и ме чакат матури. В мен има някакъв страх, че няма да взема нужната оценка. Имам предвид, че искам да кандидатствам в езикова гимназия, а за там ми трябват две шестици. Родителите ми и аз решихме да е запиша на уроци по мат, а то втория срок на уроци по БЕЛ. Отделно от това си решавам онлайн тестове и прочие, но все си мисля, че няма да ми е достатъчно.

Въпросът ми е: Наистина ли матурите са толкова трудни или учителите само ни стряскат? и Имате ли някакви съвети към мен относно учене и разпределение на времето?

Предварително ви благодаря :)))

Коментари

1.   Лесни са ако имаш необходимите знания,трудни ако не ги имаш.Няма за какво да се панираш ,ако беше сигурна в знанията си нямаше да се тревожиш.

Сядай и учи .Две шестици не се изкарват лесно.

2.   Матурите и приемните изпити поне по математика винаги са сравнително лесни и изискват да знаеш това, което се учи в училище. Проблемът е, че трябва да решиш много задачи или не са много, но трябва да напишеш всичко. Всякакви курсове и простотии се напъват да ти показват трикове и области, които не се учат в училище - един вид виж, че си струва да плащаш. Настройваш се, че ще те шашнат от нещо неразбираемо и като ти дадат банална задача стоиш и се чудиш дали няма някаква уловка. Затова - спри да се притесняваш.

3.   Не се навивай така, защото наистина няма да успееш, когато не вярваш в себе си. Подготви се добре, дай всичко от себе си, вярвай, а каквото стане, стане!

4.   Матурите не са трудни. Целта им е да оценят средния ученик, така че ако в момента си в добро училище и изкарваш шестици би трябвало да се справиш. Понякога има объркващи въпроси, но те са изключение. Единственото, което може да ти изиграе лоша шега, е именно притеснението. Съветвам те ако в училището ти или там, където ходиш на уроци, се провежда пробна матура, задължително да отидеш. Ако не, направи си няколко матури от предишни години вкъщи, като се стремиш да имитираш максимално условията на истинския изпит. Така ще видиш реално как се справяш и ще добиеш самочувствие. Старай се, упражнявай се - когато знаеш, че си направила всичко по силите си, притеснението би трябвало значително да намалее.

5.   Стряскат ви само, разбира се. Пък и не са толкова важни. Например аз имах 3. 56 по математика, влязох в желана гимназия, пък вече завърших магистратура и продължавам към докторантура.

6.   Матурите за седми клас са много лесни. Нищо чудно, че ги правят такива предвид днешното поколение. Не знам как не си го остановила, ако си правила матурите от миналите години. Освен, ако не си наистина отличничка.

7.   Сега се стресираш от едни матури. Не знаеш какъв стрес те чака след 18 години. Няма нищо страшно в матурите. Учи си и на изпитите бъди спокойна, защото от паника се правят много грешки.