Споделена история от Образование

Право или фармация
Здравейте, спряла съм се на тези две специалности, но просто не мога да взема решение и ще кандидатствам и двете и след това ще взема окончателно решение. Вие какво мислите коя от двете да избера ?

Коментари

1.   Фармация е по-добре. Според мен има по-голяма и по-бърза реализациято не само в България, а правото е специфична специалност и може да я практикуваш само в България, понеже другите държави си имат техни правила и норми, освен ако не учиш Международно право.

2.   Подготовката за изпитите и за двете специалности е много тежка. Аз се подготвях две години за изпита си за прием в медицинския университет, а мои съученици, които искаха право се готвеха също 1-2 години и при това и при двете материята не е лека. По-добре избери едно, за да не стане накрая от два стола на земята- ни право, ни фармация.

3.   Двете специалности са много различни, въпреки че и двете задължават постоянно учене. Едната специалност " Право" е свързана с историята, изучава се правото от времето на римската империя до сега и законите. Като цяло трябва да имаш много добра памет. Законите са твърде много, материята е суха, понякога скучна. Повечето ми колеги са със снобско мислене. И накрая трябва да се научиш да носиш костюми. Много от колегите ми започнаха да учат и спряха в последствие. Когато вече имаш диплома трябва да имаш връзки, за да си намериш подходяща работа, защото в противен случай 2-3 години ще бъдеш стажант/ секретарка. Като цяло сектора се препълва от такива кадри.
За медицината се изучава биология и химия основно, учи се около 7 до 10 години в зависимост дали искаш да си специалист или лекар по общи болести. По принцип не понасям кръв и игли и затова се отказах. Но знам, че се работи на смени, нощни, дневни в спешните центрове. И там е нужна практика. Може би трябва да помислиш защо си избрала тези специалности.

4.   Ако успееш да подготвиш и двете ще ти пратя кошница с вино!!!
Практикуващ юрист съм и по мое мнение към днешна дата не си заслужава изучаването на юридическа специалност.

5.   За теб фармация.
Там ти е късмета.
Гледай за знаци, и ще видиш кое е най-правилното решение.

6.   Аз съм за фармация. Тъй като нямах възможност да се подготвя достатъчно се насочих към помощник-фармацевт. Вярно, не е толкова престижно като магистър, но работата пак е в аптека - стерилно, подредено, спокойно. Напоследък много прависти се навъдиха и все още се чудя защо, според мен с тази специалност няма реализация. Ако имаш възможност, следвай фармация.

7.   Здравей, според мен Фармация, по-заплатено е, винаги ще има работа за теб, а право учи вече всеки втори и няма толкова голяма реализация, или, ако има, за много ниски заплати. Успех!

9.   Наблюдението ми е, че пазара на юристи се пренасити в последно време - и много не практикуват специалността си за съжаление. От друга страна - аптеки вече има на всеки ъгъл, но заплатите там какви са си нямам и идея.

10.   Фармация.
Имах голямо желание за право преди да завърша, но говорих с познати адвокати и те ме отказаха. Не ми се обяснява, но наистина дадоха куп добри аргументи против. Накратко се оказва прекалено стресиращо и в повечето случай се пробива трудно, а ако не пробиеш, не изкарваш много пари. Имам съученици, които записаха фармация. Ученето със сигурност не е леко, но вече те си имат работа, реализират се добре и са предоволни, спокойно им е.

11.   Брей, много учена, за четири изпита ще се подготвяш, уау. Ще ти го кажа направо, щом обичаш да учиш, запиши медицина :) Хем ще си адвокат на пациентите, хем учител, най-важното ще ги лекуваш:)

12.   Пробвай.
Прочети десет закона, 20 казуса, няколко дела от гугъл, разни наредби. Примерно прочети закона за управление на етажната собственост :D - За една седмица работа.
После виж химията, и чети листовки на лекарства, разни химически формули, молекули на антибиотици, как са ги открили, какво има ново да се открива. Мухъл, гъби, отрови... още една седмица и ще си вземеш решението.

13.   Нито едното, нито другото. Лично мое мнение. Нямаш ли собствена кантора, адвокат-слуга ще си на някого. Нямаш ли собствена аптека, ще махаш крачоли за макс 2000лв (в добрия случай). Препоръчвам ти да се захванеш с "фармацията", само ако си се представяш след 10 години зад гишето, въвеждаща рецепти на болни пенсионери, гнусни мангали (май клони към тях, ако съдим по демографските данни) и ако си ОК с това, давай смело. В най-добрия случай ще продаваш здравна козметика в аптеката на някой мол. Ако имаш късмет, може да те вземат в някоя лаборатория на фармацевтична компания, но като цяло това е професия без възможност за развитие. Лично за мен е скучно и безинтересно. За адвокат ще ти трябват много нерви и усилия, и много късмет. Но е далеч по-динамично. И пак в момента не е много актуално. С две думи - ако не си меланхолик, тези професии не са за теб и колкото и баба ти, майка ти, съседката и прочие да се захласват по "богатите" аптекарки с лесна, чиста работа, това за теб ще бъде ад. Казвам ти го от личен опит. Учих фармация в чужбина, грам не ме влечеше... мъка отвсякъде. Там, а и преди това се запалих по отглеждане на конкретни сортове рози. Върнах се, записах растителна защита.... в момента планирам създаване на огромен розариум и евентуално, ако успея, ще патентовам български сорт роза, който и да се продава по света. С две думи - следвам страстта си към определено нещо, което ме влече силно. Съветът ми е - обърни се към сърцето си и се запитай какво всъщност искаш. Успех!

14.   Това,че фармацевтите печелят много е мит.Най-добрата ми приятелка завърши фармация и мога да ти кажа ,че шансът да взимаш добра заплата е много малък.Дори и да взимаш,то цял ден на главата ти (както казаха по-горе) бръмчат разни пенсионери и мангали ,с които трябва да се разправяш.Никой не те оценява, за хората си просто един продавач.А на това,че работното ти място било стерилно само мога да се изсмея.Навсякъде хвърчат бацили,няма оздравяване през зимата.
Това са ми наблюденията върху тази професия.За професията на адвокат нищо не мога да кажа, но лично според мен в момента гъмжи от юристи ,работата е стресова и натоварена.

15.   Само се замисли колко завършват право годишно и каква е възможната реализация? С фармацията поне ще имаш винати работа.

16.   С фармацията можеш да станеш търговски представител на фармацевтична компания, а те са добре заплатени.
А юристите вече с лопата ги ринат, а и щом вече влизат и с 3, 50 на изпита в СУ. А беше време, когато и с 5, 50 не се влизаше.
Сега е модерно да учиш за програмист и не в унивреситет, а само квалификация като в Софтуерния университет. Година и половина и почваш работа, ако си добър.