Споделена история от Образование

Матури 7 клас!!
Здравейте, 7 клас съм. На 17 и 19 юни (другата седмица) имам матури! През цялата година си учех и не съм имала проблем с оценките. По математика най-вероятно ще имам 5 за годината, а по български 6. Тази седмица прочетох цялата литература на ново и правя много примерни тестове... бях на пробна матура и изкарах 67 т. по математика, а по български-80. Искам да вляза в НТГ(Пловдив) -банково дело, НЕ ; икономика и мениджмънт, НЕ. Ако изкарам тези оценки на матурите бих могла да вляза, но става въпрос за притеснението, което в момента е огромно. Страшно много се притеснявам да не се изложа нещо. Може ли съвет как да се притеснявам по-малко, ако може и мнения за училището ако някой е знае нещо. Балът се смята оценката по мат+оценката по БЕЛ(от матурата) +оценката по бел и мат от дипломата. Мерси предварително!

Коментари

1.   Медитирай. Ще успееш. Погледни в интернет медитация за душевен мир. Дано да съм помогнало.

Енрико. Най-добрия приятел на човека.

2.   Здравей! Като човек минал през почти всякакъв тип изпити, включително матури знам, че фрази като "Не се притеснявай", "Всичко ще е наред" не намаляват притеснението ти. Не мисля, че ще намериш начин ( самата аз преди години в 7 клас исках да открия нещо, което да ме успокой, но уви такова нямаше ). Мога само да ти кажа, че учителите плашат прекалено много. Сама ще се увериш на матурата си, че това е лесно, понякога дори по - лесно от тестовете, които правите в училище.
След нея ще осъзнаеш, колко безмислено е цялото притеснение. Помни, че то няма да ти помогне, но може да ти навреди. Учила си и знаеш, притеснението ти е излишно. Вярвай в себе си, можеш, ще успееш. ;).

3.   От авторката: Много благодаря на номер 2.

4.   Подготовка, спокойствие и увереност в себе си, това е рецептата!
Моят син през 2016г също държа матури и се справи отлично. Какво му помогна? Солидна подготовка, здраво учене. Но наистина дните преди изпитите и на самите изпити напрежението става голямо. Какво му помогна? Преди всичко, че беше спортист -баскетбол тренира. Спорта учи на дисциплина и здрава психика. Ако овладееш страха си от провал, запазиш самообладание и
контрол над себе си - ще дадеш най-доброто от себе си!
Резултатите му бяха впечатляващи благодарение на това, че не се поддаде на страх от провал, превъзбуда сред съученици и учители.
Негови съученички така се провалиха. Отидоха на пробни матури изкараха високи оценки, възгордяха се и прекалено се надцениха, после на датите на самите изпити не показаха здрава, стабилна психика. Така че се отпуснаха до изпитите, , а на самите изпити си "изтърваха нервите ". Резултатите им бяха под нивото им, но изпита си е изпит.
Ние какво правихме? Синът ми учи и поддържа ниво и стабилна психика до последно. И не се поддаде на истерии и психясване. Особено последните 3 дни преди изпитите реших, че няма смисъл да ходи в училище, защото градусите се покачват и настъпва паника, която да му влияе. Това беше тактически правилно, защото на всички изпити си отиде спокоен, стабилен. И затова на изпитите даде най-доброто от себе си, оценките му бяха по-високи от тези на съученичките, които се паникьосаха.
Щом си учила и си се подготвяла здраво, нищо друго не ти остава освен да се успокоиш и да вярваш в себе си, за да покажеш, че наистина знаеш и можеш да се справиш!

"На страха очите са големи! " Спокойно, ще се представиш отлично, запази самообладание и мисли трезво на изпитите! Успех и кураж! Ти можеш!