Споделена история от Образование

Как съм на път да си проваля живота!!...
Здравейте! Аз съм момиче на 21 години. Така се стече животът ми, че за добро или зло, вмомента съм студентка редовно обучение във 2-ри курс по българска филология. Уча, не съм по дискотеките, няма момчета в живота ми, нямам и много приятели, засега 3-ти семестър успехът ми е 6. 00, получавам стипендии, ще получа педагогическа правоспособност, в елитен университет съм в голям град, влязох като лауреат от олимпиада по български език и литература в 12-ти клас, членувам в езикови клубове, спечелих 2 университетски състезания и стаж миналата и тази учебна година, ще си кажете супер, какво, но аз през цялото време всеки ден си задавам въпроси като- за тази специалност и университет ли съм, какво ще работя, какво ще стане от мен, това ли трябваше да запиша и да съм тук сега, ще съжалявам ли, ами ако после..? Не мога да си намеря и среда, другите ми колеги изобщо не учат и не ги интересува, просто са записали виШо... Подиграват ми се, че съм учила много, че не слушам чалга като тях и т. н. Не ме разбират, нямам какво да си говоря с тях, но не те са ми проблемът.. Изгубена съм. Нека се върна назад във времето...
Завърших с отличен Природоматематическата гимназия в моя град, бях в паралелка засилено обучение на биология и химия с английски език, под натиска и мечтата на родителите ми да следвам медицина, но не ме влечеше и това така и не можа да се случи, сега целият ми клас са в Медицинския университет, а аз не. Аз обичах литературата, историята и философията и се занимавах само с тях, ходих по олимпиади, викторини, семинари, конференции.. Това ми бяха силните предмети и страстите. Интересувам се най-много от кино, музика, от история и литература, от философия и психология, астрология, от журналистика и телевизии и от право. Обичам да поучавам хората, да споря до доказване на моята теза, да обяснявам и разяснявам, да разказвам, да говоря и съветвам, голяма уста съм, да създавам някакво изкуство. Интересува ме човешкото съзнание и поведение и обичам да впечатлявам и изненадвам хората. Съответно от малка имах 2-3 различни мечти, исках да стана актриса, исках да стана адвокат и исках някоя интересна позиция като сценарист/ редактор/ дубльор/ режисьор/ тв водещ. Това са професиите, през които аз минах да мечтая от 1- ви до 12- ти клас и да ми се превъртат в мозъка. Като стана време да кандидатствам бях много раздвоена и изплашена от неизвестното и се влияех от приказките на всички роднини и учители- "Какъв Натфиз бе, да станеш поредната безработна актриса, или за нищожни пари в театъра, какво право, юристи вече с лопата да ги ринеш и стоят гладни след като завършат, сценарист, редактор, водещ можеш да станеш след филология, и без това ти върви, осъзнай се, запиши нея да имаш един учителски занаят, виж колко ще им вдигнат заплатите и колко ще се пенсионират, че и уроци ще даваш и ще си пълниш гушката и ще имаш време за всякаква друга работа и магистратури, тогава се пробвай за актриса, учи право после като искаш, хората и на 30 го учат".... И така аз бях слабохарактерна, на кръстопът и не успях да реша, другите решиха вместо мен. Влязох без проблем още с олимпиадата пролетта във филологията, есента ми харесаха предметите, преподавателите, потръгна, но започнах постепенно да се чувствам като неудачница и, че си провалям живота и сякаш не мога да си намеря мястото. Всяка сутрин щом мина покрай сградата, на която пише "Съдебна палата" нещо в мен потръпва и се сещам за адвокатската си мечта, една приятелка влезе право, сега имат семинари, уъркшопове, ходят на дела и така се кефи, качва едни снимки по съдебните зали засмяна и се усещам, че така й завиждам... От друга страна всяка вечер гледам клипове от Натфиз и толкова ми харесва как цял ден репетират сценки, как се загубват в измислен свят, колко е стойностно, а хората с оскари, световните величия като Мерил Стрийп, ах как им се възхищавам, за мен няма нищо по-стойностно, от това да твориш изкуство и хората, стотици години след като си отидеш, да гледат филмите ти и да ти се възхищават, да ги разсмиваш или разчувстваш, да си влюбен в работата си и тя да ти е хоби и бягство от реалността, винаги плача на оскарите и си мечтая да се озова един ден в тази зала и да съм достойна поне мъничко, колкото тези величия. Завиждам на хора водещи като Гала и Цецо и т. н., как си имат забавни шоута и колко им е приятна работата, на хора, работещи в модерни кино и звукозаписни студия в София, в офиса на HBO и други чуждестранни телевизионни фирми и клоновете им в Б-я. И така се превръщам в една дребна душица, която не може да намери себе си, а завижда на успехите на другите.. Как може 20 години да не мога да реша кое единствено и най-много ме влече за кариера? Как може едновременно да ме влечат толкова и правото, и киното, и всеки ден да съжалявам, че е трябвало право или в Натфиз, без дори да чувствам със сърцето си кое от тях двете в крайна сметка е било по-голямата мечта? От малка сякаш виждам живота си вече случил се и написан и просто знам, че или ще съм актриса накрая, или адвокатка, само като чуя тези две думи и потрепвам, а са толкова различни. А истината е, че съм една страхливка, която просто не й достига куража да побегне да гони мечтата си, липсва ми смелост и постоянство, страхувам се да замина да уча в чужбина, а имам възможности! Страхувам се да оставя сегашното си започнато висше на вятъра, защото дори не знам за право или актьорско майсторство ли, страхувам се да си довърша филологията и да оставя за после другото, защото ще го завърша по-късно от другите и може да съм пропиляла 4 години, страхувам се, че може и след 2 години пак да се чудя едното или другото и да запиша някоя глупава магистратура, като педагогика или социология, или туризъм, или някоя филологическа. Както стана 12- ти клас, а едното, а другото, и накрая 3-то непланирано каквото решат вместо мен. Родителите ми вече ми казват как нищо няма да направя със живота си.. Много съм се депресирала и от началото на годината всеки ден плача. Плача, защото усещам, че губя контрол над живота си, аз съм максималист, искам всичко да ми е идеално, да обичам работата си и да вадя добри пари, но с удовлетворение и хъс, да ми е хоби и моето нещо. Искам да съм изцяло независима и сама да се издържам с професията си и да не си я мразя. Харесва ми учителската професия, но не знам дали тази работа ще е достатъчно удовлетворение и успех за моите големи амбиции и дали ще ми стигат парите да се издържам сама и да живея добре, дали ще си намеря работа... дали това е максималният ми потенциал или е можело нещо много по-велико. Искам да посветя живота си на кариерата си, но и аз не знам на коя точно. Толкова ме дразнят такива объркани хора, казвам им, че летят в небесата, а аз самата съм толкова объркана. Никой не може да ме разбере. Чувствам вече как времето лети и как си провалям живота. Как ще оплескам филологията, защото вмомента я зубря без стимул и посока, и нервите ми не издържат вече, а после може да съжалявам и да разбера, че тя е била добра възможност и не съм я оценила правилно, че е основа за всичките професии, които ми харесват. Искам да разбера кое е нещото за мен и да спра всеки ден да се измъчвам и раздвоявам и да се питам сгреших ли, това ли трябваше, какво щеше да стане АКО, ще съжалявам ли, ще съм доволна ли? Ужасно е и никой вече не иска да ме слуша, толкова съм объркана, не искам животът ми да ми се изплъзне и младостта ми да изтече през пръстите ми и да съм вечната студентка и мамино дете и неудачница. Искам да преоткрия моята най-истинска страст и да започна да я преследвам със зъби и нокти, да покажа идеите си на света и да го завладея, да спечеля моя оскар за актьор, адвокат или учител и да съм силна в професията си, да знам, че това е моето. Но вече съм отчаяна. Да си довърша ли бакалавъра филология още 2 години, или сега да напусна? Не знам как да постъпя, как да намеря себе си, как да спре това съревнование в мен и да се успокоя. Има ли тук актьори, журналисти, адвокати или учители, или техни роднини? Ще споделите ли илюзия ли си правя за тези професии, как е в Б-я и по-скоро ще се разочаровам или очаровам? Знам, че всичко си зависи от мен и колко съм дейна, но все пак. Сигурно звуча много объркано, но вече не издържам така да се обвинявам и вечно да се сравнявам с другите, които учат тези неща и постигат успехи, и да се самосъжалявам, направо ще се побъркам.

Коментари

1.   Е чак пък да си провалиш живота, много силни думи! Стегни се, успокой се и помисли наистина какво точно искаш. От рев полза няма, от депресии - също. Ама наистина помисли, а не: адвокат е хубаво, ама и сценарист не е лошо, ма може и актриса... Не може да си всичко, помисли добре какво наистина искаш да работиш.
Ако това е правото, кандидатствай отново, дори може да ти признаят някои изпити. Ако не - тогава отивай каквото решиш, без да се въртиш като ветропоказател и да слушаш всички. Решенията са твои, последствията - също. Да, загубила си 2 години, но не е краят на света, хората почват да учат и на 40. Ако решиш, че не искаш филологията (а и няма смисъл, щом не е твоето нещо), я прекъсни и си намери работа докато чакаш новите изпити и новата година.
Успех!

2.   Според мен най-правилно е да следваш това, което на теб ти е присърце. Няма смисъл да буташ нещо, което не ти харесва. Това са цели 2 години, от твоя живот, защо да ги пропиляваш така? Нашите родители са живяли в съвсем различни времена, естествено е важно да ги изслушваш, но не и да действаш 100% на тяхна глава. Те възприемат света по друг начин, но не можем да им се сърдим. Мислят ни доброто.
Ж20

3.   Сякаш аз съм писала тази статия...Аз също уча филология, но мечтая да съм актриса. До болка ми е познато чувството. За жалост в нашата прекрасна родина няма просперитет и точно затова се колебаем (поне аз). Трябва да преследваме мечтите си, но никой не гарантира, че ще успеем или че ще е това, което очакваме. Никъде не е лесно, но животът е пред нас. Никога не е късно за нищо! Желая ти успех! :)

4.   Актриса е по-добре от адвокат. Ако си адвокат каквото ти каже клиента на никой не можеш да го кажеш. Може да ти каже, че е гръмнал една къща с 20 човека вътре и ти трябва да мълчиш. Ако кажеш това няма да е доказателство, защото си му адвокатка даже няма да те взимат после на работа или ще те вкарат в затвора не съм сигурна. Само някакви тъпаци и престъпници викат "Искам да говоря с адвоката си"

5.   Аз мисля че всички тези, на които се възхищаваш имат невероятни връзки, за да пробият в БГ. И въпреки това пробвай, щом го искаш.