Споделена история от Образование

СУ - Бизнес ?
Тази година завършвам и съответно ще ми предстои да кандидатствам в университет и аз съм се решила да е СУ, защото образованието ще ми го приемат и в чужбина, а искам да кандидатсвам с бизнес. И тук вече почва темата. Едни хора ми викат, че все още се учело бизнес в СУ, но в сайта никъде не намирам такава паралелка, а вече не знам кой ден подред ровя и ровя, но иначе ми викат, че имало бизнес. Някой би ли могъл да ми каже, да ми обясни?

Коментари

1.   Аз уча Бизнес в Нов Български и съм много доволна.Препоръчвам ти да дойдеш при нас,защото все пак е частно и повярвай,че се признава в чужбина.Този СУ е крайно стар университет и аз не бих учила там.

2.   https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/stopanski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi
Разгледай специалностите във Стопанския факултет. Бих ти препоръчала "Стопанско управление", което е близко до Бизнес администрация и мениджмънт.
От много университети дипломите се признават в чужбина.
За икономически специалности е най-подходящо да се учи в Американския университет в Благоевград - специалност "Бизнес администрация" и/или "Икономика". https://www.aubg.edu/bg/majors

Резервен вариант (след СУ и АУБГ) може да ти е УНСС - "Финанси, счетоводство и контрол", "Икономика с преподаване на английски език" за сравнително добри специалности и сред най-желаните.

Бизнес нюх не е нещо, което се учи в университета. Трябва да си креативе, идеен, предприемчив, комуникативен, с добри познания в областта на математиката и статистиката. Огромен плюс ще е познаване на няколко чужди езици (особено ако се редки), дигитална грамотност и т.н. На твое място щях да погледна и други специалности - примерно "Комуникационен мениджмънт" във ФЖМК - СУ (изучават Компютърни технологии, Стратегически комуникация и управление на съдържанието, Международни отношения, Убеждаване и социално влияние, имат изборни дисциплини като Медийно планиране, Стратегическо планиране на кампании); Южна, Източна и Югоизточна Азия във ФКНФ - СУ (стопанска история на азиатките страни, микро- и макроикономика, проблеми на икономическото развитие и т.н.)...

---
В УНСС прелива от икономисти, които после не успяват да се реализират - нямат нужните професионални качества и умения.
В СУ групите са малки, учи се доста математика и подготовката е на високо ниво.
В АУБГ залагат на практическо обучение по американски стандарти - сам изготвяш програмата си, имаш възможност да съчетаеш няколко дисциплини и т.н.

---
Трябва да се научиш да търсиш информация в интернет пространството. Това умение ти липсва, което е трагично за млад човек в 21 век. Освен това не е "паралелка", а "специалност". Мечтата на всеки трети човек в България е да бъде бизнесмен, но най-често се оказва общ работник. Ако не порабиш върху себе си, такава съдба очаква и теб.

3.   Паралелка? Бизнес? Образованието от СУ се "признава" в чужбина? Трагедия...