Споделена история от Образование

Нестандартен въпрос
Добър ден на всички!
Знам, че въпроса не е особено уместен, но просто вече съм отчаяна. За поредна година не ме приемат Медицина, все нещо не ми достига на изпита по химия и вече съм в тотална депресия, а толкова много искам да уча медицина, да помагам на хората. Дори покрай този вирус си мисля как бих стояла на първа линия, за да помагам на нуждаещите се, без да искам нещо в замяна, просто наистина ми харесва... не искам да го правя за пари или слава, а защото желая да помагам и ми е интересно.
Наистина ме е срам, но въпроса ми е някой има ли представа дали става приема, ако си заплатя определен брой сума (не говоря за плането обучение), а просто да си платя, за да вляза. Моля Ви искрено без нападки, просто, ако някой знае дали е възможно и каква сума би била достатъчна моля да сподели.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Здравей, мила. Аз съм минала по твоя път и много добре разбирам какво ти е. Ходех на уроци по биология и химия може би 2 години и не ме приемаха, все още не са ме приели, но причината, поради която мен не ме приемаха е, защото НЕ желаех да уча това. Родителите ми не ме оставяха с право на избор, буквално ми вменяваха, че това е правилния избор, ако аз взема друг, значи е грешен, обвиняваха ме за парите, които харчат и таях в себе си огромна болка, за да си позволя да ги разочаровам и да следвам мечтите си. В края всичко завърши повече от прекрасно, но с много трудности - записах моята желана специалност. Връщам се на твоя проблем! Знам, че за всеки един университет формата на изпита е различен - МУ София са теми, МУ Варна са тестови но и такива с доказване, МУ Плевен е тестова с развиване на въпроси. Много е важно ако имаш пропуски от средното си образование да не се подготвяш самостоятелно! Има в повечето случаи определени учители, които са по-добре запознати с оценяването и подготвянето за САМО някои университети, а не за всички, това също е много важно да го знаеш! Трябва да учиш от точно определени учебници и да се стараеше да си осмислила информацията, но да я пишеш дословно(колкото се може по-малко интерпретации). Съветвам те да си намериш учители, които са проверяващи за съответния университет, защото те разполагат и с изпитите, които са се падали от минали години(а никой друг не може да ти ги даде). Важно е да учиш за себе си, да си сигурна, че го искаш, а не както аз да си принудена. Обичай се и когато си най-малко за обичане, не се обвинявай, не се подценявай! Дълбоко в себе си ТИ знаеш защо не влизаш, не успяваш да усвоиш някакъв житейски урок, може би? Мога също да ти препоръчам да използваш платформата уча.се там когато аз се готвех имаше обяснени задачи за МУ Варна, но може да има и за други университети. Старай се по биология да пишеш всяка тема на лист А4 дословно и да засичаш за колко време, много ще ти в полезно! Химията трябва да я разбираш, на мен ми бяха много полезни учебниците на Абагар.
Същината на въпроса ти - те искат да си платиш определена сума. Не печелят нищо, ако ти им дадеш 1000 лв, а всички останали 7000... Освен ако нямаш връзки и не се опреш на тях, разбира се. На мен лично не ми е известна такава практика за нито един ВУЗ, но пък знам, че в Стара Загора е лесен приема, просто аз бях ограничена и откъм градове :)

2.   За Медицина не стига само да искаш да помагаш, а и да го можеш. Щом не можеш да влезеш, как мислиш, че ще завършиш с тонове учебници учене. И на колко години си? Та медицина се учи сигурно 10 години. Докато завършиш сигурно ще трябва да се пенсионираш. Искаш да помагаш ама я си представи как с твойте знания ще влезеш в болница и ще трябва да оперираш хора и има вероятност да умрат. После от "лекарска грешка" ще го убиеш и ще излезеш от стаята като знаеш, че точно ти си убила човек.

3.   Можеш да си доброволец, намери начин. А до колкото влизането, просто седни си научи като хората и ще стане.

4.   Номер 2, не си мисли, че всички приети да учат медицина минават изпитите си само с шестици. Ако видиш колко много студенти минават с тройки и влачат изпити, свят ще ти се завие.

5.   В Тракийския уни изпитите са онлайн. Действай. Ако наистина искаше само да помагаш и ме ти пукаше за престижа, щеше да се замислиш и за мед сестра.

6.   Някои хора много се превземате. Вие наясно ли сте, че повечето видове операции се правя с няколко лекари и медицински екипи (поне един). Като почнете така "ще убиеш човек, ще ти тежи на съвестта" и прочие. Айде замислете се малко, никой няма да пусне лекар сам да оперира, още по-малко, ако не е доказал способностите си многократно. Превземки.

7.   Лекари едвам, едвам се намират в страната, а за читави такива да не говорим. Повечето седнали са критикуват един от малкото хора, поискали да останат в родината си. После се чудете защо нямаме лекари, ми няма и да имаме.

8.   Номер 5. Как така изпитите в Тракийският университет са онлайн? Може ли повече информация, моля..

9.   Първо, в момента можеш да помагаш като доброволец и без да си завършил медицина, второ, подготви се добре за изпита и пробвай пак. Ако това ти е единственото желание и се постараеш, няма начин да не стане. И трето, ако толкова няма шанс да учиш за доктор, защо не пробваш да учиш за друг медицински персонал (примерно медицинска сестра) и като натрупаш практически опит, да кандидатстваш пак за лекар.
Забрави за плащане на пари под масата. Това е ИЗМАМА и е подсъдно, а и дори да не те хванат доста малко хора биха си рискували кариерата, ако ги хванат с подкуп.