Споделена история от Образование

Каква е заплата и реализацията на ветеринарите?
Здравейте, следващата година ще кандидатствам. Много бих искала да запиша ветеринарна медицина, но се чудя има ли реализация в България и какви са заплатите на ветеринарите. Естествено, че не съм само за парите, но и не ми се учи за заплата 600-700 лева. Защото ако е толкова, ще се напрегна повече за медицина, където трудът е по-оценен.

Може ли мнения от хора, завършили това, или пък които сега учат. Всичко ще ми е от полза.

Има ли и значение в кой от двата университета е завършил човек, дали примерно завършилите в Стара Загора имат по-голям шанс за работа?

Коментари

1.   Като всичко в България. Чиракуваш на чорбаджии за 600-1000 лв до 50 г. с надеждата да започнеш най-после да живееш нормално, а на 50 свикваш. Единици имат собствени клиники, защото няма как на всеки ъгъл да има.

2.   Ако искаш да се занимаваш със сеслкостопански животни, отсега ти казвам, да учиш френски, холандски, немски или датски, защото само Германия и Франция, както и на север, дават хубави пари за това. Има и търсене. Има и човешко отношение.
В България е много трудно, да ги намериш. Големите стопанства се управляват от бивши мутри и/или хора свързани с предната, и/или сегашната власт, демек самозабравили се тулупи, дето си мислят, че щом вадят по 100-200 000 лева на маесец, основно от далаверите с европарите, му се дава разрешение, да третира всеки, който не му отговаря на "статута", като някакъв отпадък, дето трябва да е благодарен, че му се дава да яде.

3.   И аз като номер две бих те посъветвала да го комбинираш с немски, френски или там някокъв друг език, който да изучиш поне на ниво С1. Защото в Българя са малко хората, които се грижат добре за себе си и ходят на лекар, а какво остава за животните. Никога няма да забравя, как езин колега в Австрия ни каза, че не може да дойде да пием кафе в петък, защото хамстерът му има час при зъболекар.

4.   Не че искам да те обезкуражавам, но преди една година видях нещо гадничко за тази професия. Не знам дали беше единичен случай или не. Котката са разболя. Откриха ѝ бъбречна недостатъчност. Ходехме на лекар, беше много скъпо, но котката оживя. Правиха ѝ вливки после като вливките приключиха трябваше да ходим на преглед. Лекаря беше зает през всичките дни и каза, че на не помня вече кой ден имал почивен ден и да идем тогава. Ние му казахме, че не искаме да му взимаме единствения почивен ден и той ни каза, е през неговите почивни дни правел операции и кви ли още други неща. Всичко друго освен да почива. Налрактика той почивен ден нямаше. И друго, казал е на майка ми, че след вливките ше се виждат честичко, за да я преглежда. Котката вече нямаше нужда от прегледи. Само са стресира. Не беше идеята да я преглежда, а да вади пари. Естествено не отидохме повече.

5.   Завършил съм ветеринарен техникум и медицина в последствие.
И за двете се ориентирай за чужбина, тука няма смисъл да киснеш и се разлагаш за без пари.

6.   А защо не се напрегнеш за медицина направо сега?

7.   И лекари, и ветеринари, ако искат да имат добри доходи работят много и се квалифицират непрекъснато. Ако искаш да си чиновник от 9-6, но някой друг да осигурява голямата заплата, откажи се. н

8.   За българия....сла0а е реализацията. Работя в една от най големите клиники в държавата. Аз съм единствен с осигуровки, защото имам здравословен проблем. Но те ми се режат от заплатата. Чисто като ортопед ветеринарен лекар взимам 1200. Но съм хирург, специализирам ортопедия, работя по 13-15 часа на ден, колегите са ужасни, постоянно има така нареченото състезаване пред шефовете. И докато аз оперирам, една ще седи и ще говори колко е добра и ще прави нищо и ще взима същите пари. Ходя на обучение но сам си ги плащам. Едно обучение таксата му е средно 200- 300 евро, като имаш и отделно транспорт, храна нощувки.
На 29 съм и нямам гадже. Първото нещо което ти казват на работа е че ако искаш половинка не си за тази работа.
Имах колеги които работиха по 3 -4 години и въпреки чепстанаха завеждащи на отделение пак взимаха по 1000 лв. Повечето заминаха за чужбина във кравеферми. Иначе не става. Нямаш защита от никъде, нямаш трудов договор, нямаш майчинство, детски, нямаш нищо.
Имаш поне животните и точка

9.   Ако искаш работа която да си разполагаш с уикендите, с пари , с летни почивки, с екскурзии- това не е работата. Ние имаме стационар за болни и хотел - от 10 г не съм почивал на коледа. Нито великден. Само шефовете почиват тогава

10.   Потресен съм от прочетеното от номер 8. Това ако е държава, аз съм трамвай. Това ако стане в нормална държава, фирмаджиите щяха да са в затвора. Ама казвате, Бойко е много точен и няма смисъл от протести.

12.   8 това не може да е вярно. Нали идват проверки, няма как клиника без персонал документално, нали се подписвате кой прави операцията. Нещо не ми се вързва.