Споделена история от Образование

Аз съм провал
Здравейте! Момиче на 20 г. съм и бих искала да ви споделя моите терзания и да ми дадете съвет. Страшно съм объркана и не знам какво да правя с живота си. Никога не съм била отличничка в училище, но поддържах добър успех. Вървеше ми английски, обожавах физическо и музика, а другите предмети просто ми бяха скучни. Миналата година завърших и записах в Благоевград Английска филология както може да предположите, но още от първата седмица в университета нещо куцаше, сякаш не бях на мястото си. Не пропусках лекциите, но тъй като нивото ми не е кой знае какво се сблъсках с трудностите, освен това материалът ми се струваше с всеки ден все по-скучен, новата среда т. е градът също ме потискаше и се прибирах вкъщи всеки петък за уикенда (живея на два часа разстояние с кола) и всъщност се замислих през годината дали съм на правилното място. През дистанционното обучение нямах никакво желание да влизам в онлайн лекциите, защото това, което учихме изобщо не ме грабваше. Струва ли си да бутам четири години за да уча английски.. Все пак езика се учи с курсове за много по-кратко време и по-малко пари. Моите учители ме убеждаваха да запиша актьорско майсторство, понеже в училище играех някои постановки и се оказа, че ми се оттдава и това наистина ми е мечта, но също знам, че не е достатъчно да участваш във филми за да се прехранваш, трябва и професия, а за да сбъдна мечтата си трябва да отида в София, само там мога да я реализирам. Казах всичко това на нашите, че мисля да се откажа и да пробвам другата година, защото първо изпуснах всички срокове и второ аз самата не знам какво решение да взема и те естествено не го приеха много добре, за което ги разбирам и знам, че такъв план се прави преди да завършиш училище, но аз винаги съм била такава - всичко в последния момент и затова съм много разстроена и объркана. Предстои ми изключително важно решение.. да остана в същата специалност и да оставя на заден план актьорското майсторство, да се откажа и да пробвам другата година с нова специалност в София или в краен случай да не уча и да започна директно работа, което не е много правилен вариант, защото без образование човек е за никъде. Моля ви дайте ми съвет. Всички около мен са избрали високо платени професии, а аз се чувствам като загубенячка без никакъв успех и мотивация. Усещам как разочаровам родителите си и се чувствам ужасно. Наистина не знам какво да правя...

Коментари

1.   Здравей! Бях в твоето положение, подобна специалност, същите мисли в главата! Всеки човек ще те посъветва различни неща, просто защото всеки има различен житейски опит и различно виждане за нещата, на първо място е важно да се вслушаш във вътрвшния си глас. Ето какво се случи при мен: лягах и ставах с английския език от 5-6 клас, толкова интерес не съм изпитвала към друг предмет в училище, повечето от връстниците ми не полагаха усилия да го научат, като цяло бях една от най-добрите в класа. След седми клас мечтата ми беше да кандидатствам в езикова гимназия, нашите така и не ми позволиха и останах в родния си град да уча неща, към които нямах абсолютно никакъв интерес, отделно не харесвах и класа си. Както и да е станах 11 клас, дойде време да се мисли за матури, и аз пред никого неотстъпваща със старата закърпена оттук-оттам мечта за английския записах, че искам да държа матура по английски език. Като цяло образованието в моето училище беше на изключително ниско ниво, по английски винаги се справях отлично, за разлика от по-голямата част от съучениците ми, материала ми беше лесен, но имаше един проблем, аз учех, но не надграждах знанията си, това в последствие ми изигра лоша шега. Постепенно настъпи моментът за матури, на пробната изкарах 5, 20, на истинската 4, 50, а беше изключително лесна, очевидно някъде ми е куцало нещо и не съм полагала необходимите усилия, въпреки това бях щастлива, че без частни уроци и сам сама съм постигнала този резултат. Кандидатствах, първото ми желание беше английска филология, а второто приложна лингвистика, не ме приеха АФ от първо класиране, за това реших да заложа на сигурно и не изчаках второто. Междувременно се явих и на кандидатстудентски изпити, а там резултатите бяха плачевни, на първия имах 2, 30, на втория 2, 70. Но въпреки това нали ми е мечта английския ще го запиша. И така започна моята история с университета с много криви, неизяснени неща, дупки в образованието. В крайна сметка избутах и 4-те години, никога не намерих смелостта да напусна уни, което щеше да е най-логичното нещо, въпреки това останах, взех си и държавните изпити и честно казано изобщо не намирам разлика в знанията си по език от преди 4 години и сега.
Но това е моята история, моят път, изграден от моите грешки и невежество, съветите, които давам, не е задължително да резонират с теб. Ако можех да се върна назад бих се записала на курсове по език колкото се може по от рано, и бих вложила пари в друго, по-перспективно образование. Ако бях на твое място бих се отказала от университета, бих поработила една година, бих си помислила с какво искам да се занимавам занапред. Каквото и да решиш да правиш, с каквото и да искаш да се занимаваш, не разчитай само на образованието, което ти е предоставено от курсове или университет, намирай време за самообучение и самоподготовка, информирай се постоянно за всички неща, касаещи професията ти, това е една от многото крачки към просперираща кариера!
Успех!

2.   Ако не ти харесва прекъсни. Поработи една година, дай си време и решението ще дойде. Това не е провал а израстване. Затова хората преди да започнат да учат, си дават година време, пътуват, работят към разни организации.

3.   Нито това е специалност, нито е университет. Губиш си времето и парите. Не че в другите се учи нещо, но поне дипломата може да ти свърши някаква работа - за държавната администрация например. Ако те влекат езиците, поне започни някаква друга филология. Това с английската е ташак.

4.   Здравей. Вярваш или не аз съм в абсолютно същото положение като теб. Разбирам дилемите ти. Виж...моят съвет е да направиш това , което ти искаш. Ако искаш да учиш актьорско майсторство и смяташ че ще се чувстваш удовлетворена и щастлива , то не губи време. Осъзнавам, че не смееш да направиш крачка от страх да не разочароваш родителите ти , разбираемо е , но накрая ти ще си работиш по специалността и ти ще трябва да живееш този живот , а не те. Опитай да събереш сили пред тях, и им заяви като голям човек ,че взимаш това решение и ,че поемаш отговорност за последствията.
Да , ще им бъде криво известно време , но все някога ще им мине. Нормално е да се бъркат в решенията ти. Просто искат най-доброто за теб.Все пак са ти родители и те обичат.
Мисълта ми е че малко ще ти е тегаво в началото, но впоследствие всичко ще мине и ще се нареди. Или пък ако не смееш да направиш тази крачка ,то си завърши тази специалност която учиш в момента и след това запиши актьорско майсторство. Така ще уцелиш с един куршум два заека. Но го има и този момент ,че ще отидат много пари и време на вятъра ако нямаш намерението въобще да работиш по сегашната ти специалност. Във всеки случай не загърбвай мечтите си заради мнението на околните , защото тези избори не ги правиш заради тях а заради себе си .
Надявам се всичко при теб да се нареди , както ти искаш. ^^
Успех ! ^^

5.   Недей да слушаш номер 2 защо, защото ако прекъснеш 1 година после въобще няма да ти се учи, това е моето мнение тази година и аз започвам на уни и още от сега се стресвам да ли съм избрал правилното нещо, защото има предмети, които не съм нито добър нито нещо...

6.   Прекъсвай.
Запиши това, което те влече. Никакъв смисъл няма да се мъчиш с нещо, което не ти идва отвътре. Предполагам, че английският може и да не ти е като за филология, но е на сносно ниво да си намериш работа, в която се изисква знаене на език. Прекъсни сега, докато не е станало късно.
Не се самоопределяй като провал, твърде млада си. Това клеймо, което си поставяш, ще те спира и в други начинания. Казвам ти го от личен опит, мога да ти бъда преспокойно майка : )
Не е редно да учиш нещо с отвращение. Хубавото е, че рано си се усетила и си го признала пред самата себе си.
Просто си млада и неориентирана.