Споделена история от Образование

Специалност ветеринарна медицина
Интересувам се от специалност ветеринарна медицина - доколкото знам, не е особено лесно.. имах приятелка, която не успя да се класира, а беше залегнала доста над учебниците. Не съм била много на Ти с биологията, смисъл такъв че другите предмите ми бяха преоритет и по интересни. Има ли някой от вас който в момента я изучава, как вървят нещата? Как успяхте да се класирате, подготвяхте ли се старателно година преди това? Колко семестъра се изучава, изпитите прекалено трудни ли са? Можеш ли да кандидатстваш само с оценка от дипломата за средно?

Коментари

1.   Мило момче/момиче, не си пропилявай тези години за следване на Ветеринарна медицина.
Особено в Тракийския университет в гр. Стара Загора-системата е безумно остаряла и неадекватна, примерно се учат предмети като Физика, Химия, Ботаника, Биохимия, Хигиена, имам впредвид в детайли, които предполагат:
1-наизустяване на ненужни формули, брой венчелистчета и чашелистчета на n-брой ботанически представители, , или да помниш кое животно в какви клетки трябва да бъде транспортирано(размери на клетката в метри-сантиметри), или химически формули до припадък и цикъл на Кребс наизуст (и още двайсетина други).
И това е малка част от ненужната информация, която никога няма да ти потрябва.
2-поради невъзможността за запаметяване, голяма част от студентите пъхат слушалки за да им диктуват от учебника/лекциите/записаното в лекциите
3-около 10% от студентите плащат изпитите
4-около 20% са синове/дъщери%племенници на работещи там или преподавателите и за тях има специално отношение, често неуловимо за околните, т. е. критериите за изпитване са различни
5-Възможността за реализация по професията-отвори който и да е сайт за работа и провери какви са заплатите по ветеринарните клиники или ферма-единствено в чужбина трудът е по достойно заплатен. Мога да те свържа с много колеги, които останаха без работа по специалността, а бяха добри/много добри студенти.

Ветерирарната медицина е една благородна професия, не си го причинявай, защото тук нещата са доста извън практическата насоченост да станеш наистина добър ветеринар, да си полезен и това да ти носи достойно заплащане.

2.   Малко странно ми се вижда да не ти е интересна биологията, а да искаш да учиш ветеринарна медицина...

3.   И защо искаш Ветеринарна медицина? Защото мама и тате така казаха ли? Ти май вече си завършила училище.

4.   Здравей! Прочетох какво си написала и мога да споделя следното - успях да вляза само с дзи по биология (тъй като тази година е по-специфична),но приемът по принцип е много труден, защото има ограничен брой места (60), в момента уча в София *лесотехническия университет* и честно казано не бях готова за всичко, през което минавам в момента. Ученето наистина е адски много, а условията, в които учиш някои предмети, са неописуеми. Психически трябва да си сигурна, че ще можеш да понасяш да виждаш трупове, както и да работиш с тях. Обмисли отново решението си да запишеш тази специалност - нищо против университета и самата специалност, но не всеки е готов да учи това, най-вече психически.