Споделена история от Образование

Учител по математика?
Здравейте, зрелостник съм и тази година ми предстои кандидатстване. Решил съм да уча педагогическа специалност в СУ "Математика и информатика". Математиката ми е сила. Уча в езикова гимназия и смея да кажа, че съм най-добър в класа си по математика, като буквално хора от целия випуск се допитват до мен за помощ, когато имаме контролно или изпитване. Вътрешно изпитвам огромно удоволствие от това да решавам задачи и да ги обяснявам на съучениците си. Наблюдавам и своята учителка и някак си се опитвам да попия всичко и се представям на нейно място. Даже, в денят на самоуправлението преди години я замествах в един час с осми клас, и мина доста добре. Освен това обучението в университет е безплатно, а и ще имам повече почивни дни, ваканциите ще са повече. А по предмет, какъвто е математиката, мога да изкарвам допълнително и от частни уроци. Други учители и близки хора ме подкрепят, като казват че нуждата особено от учители по математика ще е огромна в идните години, и са прави, наистина е така. Въобще всичко ме тласка да стана учител.. И призванието, и повечето бонуси към професията в последно време..

Уви, не само математиката ми е силна страна. От малък се класирам на национални кръгове на олимпиада по география, а това, че избрах езикова вместо математическа в 7 клас, ме направи още по-добър. Доскоро мислех да кандидатствам Регионално развитие и в последствие да се реализирам в държавната администрация и политиката. Само че това е доста по-предизвикателно, а и сякаш съдбата ми дава знаци - превеждаме по английски текст, говорещ за нуждата от учители по математика в Англия, а класното ни по мат ще е на рождения ми ден. От друга страна по математика не съм стигал толкова далеч на олимпиади, колкото по география (тук и подготовката в училище оказва влияние - езикова вместо МГ).

Та доста раздвоен съм и се нуждая от някакъв съвет и подкрепа. Вие какво бихте избрали на мое място?
Благодаря!

Коментари

1.   Давай смело пич! Щом ти е страст и искаш да пропадаваш, давай! И аз съм се запътил към Софийския университет между другото, и също като теб искам да стана учител, но по география, при мен обяснението е просто. Поддържам отличен успех, по почти всичко общо взето съм с отличен, понякога някои предмети минавам с 5 за срока но са 1-2, единия обикновенно е математика. Гледам да потдържам успеха си на ниво, но математиката не ми е най силната страна особено ако изпусна материал. А относно другите предмети- само географията ми харесва и бих я изучавал (и биология но мисля че е твърде много учене за мен), плюс че учителката ми по география преподава много увлекателно и от нея се появи тази любов към географията. А учител като цяло искам да съм, за да подам ръка, един вид на бъдещите поколения, възпитанието и оформянето на личността все пак на второ място идва от училището и учителите които ти преподават, по точно биха могли да повлиаят добре. Последно време се колебаех защото знам, че тази професия е съпровождана от много блумащина и неуважение от деца и родители понякога, за жалост. Но като видях че има и други толкова ентосиазирани като мен реших че ще следвам определено география с педагогика и ще стана учител, като мисля и курсове за готвач да изкарам защото ми е голяма страст също. Та надявам се че ще се запознаем идния септември месец някъде из университета ;).

2.   Успех и на двама Ви в професионалната реализация (автора и No 1), само искам да уведомя 1, че в университета трудно ще се запознаете :) . СУ има много факултети, като геолого-географския и ФМИ (факултет по математика и информатика) съвсем не са на едно място.

По въпроса на автора, не знам доколко има търсене на кадри, завършили Регионално развитие, но мога да му гарантирам, че винаги може да си намери място като учител по математика. Ако пък запише педагогическата специалност във ФЗФ, ако физиката го влече, ще може да стане учител както по математика, така и по физика.

3.   * геолого-географският, да се поправя