Споделена история от Образование

Много ли съм зле по отношение на резултати?
Имам матури май месец и по бел имам резултати между 4. 00-4. 30.
По история имам резултати между 3. 50- 4. 10

Тези резултати са от минали матури и книжки с тестове по съответните предмети.
Супер ме е страх :( постоянно си представям гадни сценарии.

Коментари

1.   Зле е положението. Даже да си скарана с литературата, ако имаш някакъв хигиенен минимум грамотност, трябва да имаш повече по български.

По мое време матурата по история беше от трудните. Защо си решила точно нея? Не изглежда като тя да ти е силата.

Ако 3 се пише на около 25% от точките, а въпросите са с по 4 отговора, то, грубо казано, само с налучкване се изкарва 3. Т.е. ако знаеш отговорите само на 20% от въпросите, налучквайки на останалите, очакваш да имаш 40% от точките, което по скалите на матурите за съжаление е далеч далеч над тройка.

На всички сериозни тестове по цивилизования свят под 50% означава „скъсан“, т.е. двойка.

(Информацията ми за матурите е стара, може нещата да са се променили в последните няколко години. Но мисля, че ако са се променили, то е именно в посоката, която описвам, така че не вярвам това, което казах да не е вярно. Даже може да е още по-паднало нивото.)

2.   Относително е дали тези резултати са зле. Зависи дали ти трябват за нещо, кандидатстване в университет например. Ако не ти трябват за нищо, са достатъчни.

3.   Не са отлични резултати, но не са и зле предвид обстоятелствата. Още не си взел материала от втори срок, не разполагаш с всички знания за матурите и имаш няколко месеца да се подготвиш. Лошото при вас е, че учите дистанционно, но това би следвало да ви осигури по-опростена матура.
Страхът не ти е приятел, няма да ти помогне да изкараш висока оценка. Колкото по-спокоен си на матурата, толкова по-добре за теб.

Имай предвид, че писмената част от матурата по БЕЛ също се оценява по много критерии и обикновено вдига резултата. Продължавай да решаваш! Постепенно ще забележиш подобрения.

4.   Ами седни учи и решавай тестове. Имаш предостатъчно време.

5.   Защо да са зле? Само януари е! Имаш още 3 месеца подготовки. С всяка матура ще ставаш по-добър.
То и за листовките имаш право само на минимален брой грешки, но за да ги вземеш решаваш достатъчно от тях. Ще се справиш. Ако решаваш по 2-3 матури на седмица и се учиш от грешките си, имаш реален шанс да вдигнеш над 5 и двете.

6.   И как избра точно история? По английски или биолория сигурно ще изкараш повече.

7.   Бях несериозен и не учих по биология през годините. А за английския си мислех да го избера, но се отказах.
Моля, не ме питайте за география, ужасна е.

От автора.