Споделена история от Образование

Кандидатстване в СУ
Какъв е процесът на кандидатстване в българските университети като цяло? Нямам си на идея и с никого не съм говорил за това. Какво, получаваш си оценката от ДЗИ, отиваш, взимаш някакъв документ, попълваш? Като цяло ми е една голяма въпросителна.

Коментари

1.   Като цяло ако намериш входа на университета те взимат, за жалост тва е родното висше образование.

2.   Няма нищо чак толкова сложно, просто е голяма бюрократщина, но сега, покрай вируса, нещата са малко или много електронни. Получаваш резултатите от ДЗИ и дипломата си, след което се регистрираш в сайта на СУ за кандидатстване - имат специална електронна система за тази цел. Възможност за регистрация ще бъде предоставена някъде след 10-ти юни. Регистрираш се, като внимаваш да попълниш коректни данни. След това иска да прикачиш своя актуална паспортна снимка, както и копие на дипломата, за да се докажат оценките от ДЗИ и годишните оценки, вписани в нея. Имаше специален сайт на МОН, в който всяка диплома е прикачена и се спестява неудобството да се ходи до ксерокс. След това подреждаш желанията си - има списъци със специалностите, търсиш тези, които искаш, и ги подреждаш в реда, който желаеш. Накрая трябва да се плати такса кандидатстване - беше нещо от рода на 30 лв. Може да се плати чрез Изипей. Плащаш я и си готов. После чакаш класирането само. След като излезе първото класиране и ако си приет в желаната от теб специалност, отиваш в СУ да се запишеш, като преди това разпечатваш една камара документи - заявление за записване, заявление за здравни осигуровки и тем подобни. Сега ще пусна линк към сайта на СУ, където е обяснено подробно какво се прави, след като си приет в желаната от теб специалност:

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_bakalav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2020/zapisvane_i_potv_rzhdavane_za_uchastie_v_sledvasch_etap_na_klasirane_na_novoprietite_studenti_za_uch_2020_2021_g

Желая ти успешно кандидатстване и прием в желана специалност!

Милен

3.   Обаждаш се по телефона на студентския отдел, те те пренасочват (ако трябва), инструкции ти дават (или проверяваш сайта).