Споделена история от Образование

Мнения за НБУ ?
Здравейте, както вече сте видяли от заглавието искам да чуя мнения на хора завършили или които в момента учат в НБУ. Искам да знам дали наистина си струва да се запашем там и дали дипломата се приема добре от работодателите след това. Имал ли е някой проблеми с това, че дипломата му е от НБУ, понеже често чета, че това е така.
ПС : Видях, че има подобни теми, но са отпреди доста време, а искам актуална информация.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Здравейте, завърших НБУ преди около 10 години. За моята специалност имаше достатъчно добре подготвени преподаватели(от други реномирани университети) и добра материална база. Който иска, може много да научи. Който иска да си пилее времето и само да избута за дипломата, също може. Някои работодатели в България гледат скептично на НБУ(особено ако са учили в "реномиран университет"), но в чужбина е смятан като всеки друг българси университет. Не съжалявам, че записах и завърших НБУ. Само ще спомена, че съм учил и в други висши учебни заведения в България. Не мога да кажа, че има някаква съществена разлика в самото обучение. Ако ви допада и ви се плаща допълнително - смело напред.

2.   Пълни глупости. Даже и в Алма матер вече е различно. Т.е. некачествено. ВУЗ в БГ е губене на много пари и време.
Няма да ме послушаш, това ми е ясно.
Но професия придобита за шест месеца е много по-доходна и търсена отколкото висше с неясни умения и реализация. Стани готвач, Ел.техник, ВиК това е един курс за 6 месеца и си готов. Там са парите 2000лв
Шоуто е във ВУЗ-овете! От мен да знаеш!
М 32

3.   Ако имаш някаква уредена работа и само ти трябва диплома, става. То при това положение навсякъде става. Иначе е безумие доброволно да учиш в НБУ. По-скоро ще затъпееш, отколкото да научиш неща. Ако искаш да изкарваш пари, №2 ти е казал как става - с истинска професия, а не с моткане в офис.

4.   Ще коментирам но.1: "Който иска може много да научи".
Точно така е! Съгласен съм на 100%!. Хората които плюят НБУ не са искали нищо да научат първоначално. Те и в Кеймбридж и Оксфорд да са все ще си плюят.
Рядко се срещат българи в днешно време които могат да понесат отговорност върху собствения си избор.
Дипломата ми от там си я преведох чрез NARIC така че , в Англия поне си е доста призната , даже има относителна тежест.
Друг е проблема, че изобщо не ми е трябвала , защото както казва но.2 това с университетите по целия свят е пълна пародия.

(Един масажист , който изкарва в Лондон 3.6к паунда чисто, завършил мултимедийни технологии в НБУ)

5.   Аз лично не съм го завършил. Знам, че имат по-добра материална база от СУ (виждал съм ги, СУ си е със светлинни години назад), но... толкова. Мой бивш преподавател караше там докторантура, мнението му за програмата е меко-казано на отвратен човек. Есета няма да пиша, има си вече. Ако те интересува мнението на един бивш докторант, напиши "здравейте колеги data.bg нбу" в Google, виж къде се споменава когнитивна наука, чети. Не е розово.

6.   До номер 4: Мисля, че тук си вкара лек автогол. Защо се хвалиш, че си завършил НБУ, след като работиш като масажист? Това аз го виждам не като реклама, а обратното. По-добре да не си беше губил времето в университет, а направо да беше заминал за Лондон. Сега щеше да си масажист с пет години повече опит и поне 5к паунда чисто.

7.   Не знам какво да ти кажа. Мисля, че пазарът се е пренаситил с вишисти с какви ли не специалности. Повечето сякаш завършват и директно започват да работят нещо коренно различно, често пъти дори и без необходимост от висше образование. Тогава за какво един такъв човек си е изгубил 5-6- години от живота? Накрая може да успееш да хванеш някакво място на офисен планктон и твоята фризьорка ще прави повече пари от теб. Смешна работа! Онзи ден слагахме нов бойлер в дома, електротехникът взе 80 лв. за два часа работа. При положение, че идваше от една поръчка и след това отиваше към друга, смятай колко печели. Обаче човекът си разбира от работата, струва ми се, че можеше и със затворени очи да го инсталира. Трябва да се стремиш към нещо такова, да си ценен с уменията си, а не с това, че имаш диплома.

8.   По принцип цялото образование в България е пародия, пък НБУ съвсем. Баща ми преподава там и като ми разказва за какво става дума... Че те в някои елитни гимназии са на по-високо ниво.
Ама ти си знаеш. Обаче при положение, че вече приемат лесно навсякъде, да се запишеш точно в НБУ...