Споделена история от Образование

12ти клас и още не знам какво висше
В момента съм профил компютърни науки, но в никакъв случай не бих учила нищо подобно в университет! Най-гадното. Не знам как се очакваше в 7ми клас да избера каква да стана като аз много се промених оттогава. Сега математиката и компютрите единствено ми свалят бала... По абсолютно всички природни предмети имам 4ки, езиците са ми по-силни принципно. Но едва наскоро реших, че искам да стана дерматолог. Обаче дори и по някаква случайност да ме приемат да уча медицина се съмнявам да издържа на цялото това учене, колкото и да искам да достигна мечтата си. Чудя се за специалностите в ХТМУ София, например като биотехнологии или биохимично инженерство, но университета поради някаква причина всякаш няма много желаещи за него? Специалностите там имат ли някакъв потенциал и шанс за развитие в БГ? На мен и родителите ми им звучи доста обещаващо, но не разбирам и защо приема там е толкова лесен? Другите ми желания са в медицинския колеж в София - специалностите помощник-фармацевт, медицински козметик и рехабилитатор. Но уви тъй като е колеж не смятам, че си струва. Излизаш тясно специализиран и с никакъв шанс за развитие, но пък специалностите са хубави според мен. По едно време се чудех и за екология, но пък желанията на богатите са по-важни от планетата уж. Резервен вариант ми е да уча нещо свързано с бизнес или мениджмънт в УНСС или пък дори журналистика, но си нямам на идея кое е за мен. Единствените неща, в които смятам, че ме бива са писането (на каквото и да е), но писател не е реална професия; психологията - няма реализация; астрологията и интериорния дизайн, който са подходящи единствено като хоби. Та, моля ви

Коментари

1.   И в другите теми го казах, и тук ще го кажа - за кариерна реализация не ти трябва университет, а академия. С това "да запиша нещо пък после ще видим" така се наиграх и то не само аз, ами и всички мой познати приятели и познати, че дълго време бачкахме и някои и сега бачкат обикновена работа за мизерна заплата. Като ти вървят езиците - записваш и изкарваш 2-3 школи за английски, немски, френски примерно с международни сертификати от Кеймбридж или нещо подобно и си намираш що-годе доходоносна и добра работа. Другия вариант ти е програмиране, отново с някоя школа като Софтуни и Телерик или графичен дизайн отново там. Можеш и бизнес администрация и икономика и т.н. отново на тези места, също ще имаш бъдеще. Всичко останало ще те доведе до следното нещо - Лидл, Била или Кауфланд, магазин в Мола (ако има Мол в твоя град), касиерка на бензиностанция, еконт или нещо подобно за жълти стотинки. Късмет.

3.   Завършила съм биотехнологии и реализация няма и да има заплащането е много мизерно. Разбрах, че с бакалавър няма да стане нищо и записах магистър - анализ и контрол на храните. Заплащането пак не е кой знае какво в държавни институции, освен в някоя частна лаборатория. Доколкото разбрах и там заплащането не е кой знае какво - е от това се отказах. Имах една колежка която беше завършила в хранителния в Пловдив бакалавъра, после станахме колежки спец. Анализ и контрол на храните. Тя си работеше попринцип в Агенцията по храните и докато е в майчинство искаше да изкара магистратурата, за да вземе допълнителен лев върху заплатата. Увеличението за магистратурата беше с цели 38 лв. Каза, че няма смисъл да си трови нервите с изпитите за толкова пари. Подигравка! Записах втора магистратура - Предучилищна и начална училищна педагогика и почти завършвам. А и иначе работя коренно различно нещо, което съм учила до сега и нищо по специалностите и като пари ме устройват. Съвет ориентирай се в областта на медицината! Фармацевт, мед, сестра, рехабилитатор и т.н. Успех!