Споделена история от Образование

ПУ - софтуерни технилогии и дизайн или НБУ - Информационни технологии
Здравейте, 12 клас съм и искам да се развивам в IT сферата, харесвам специалността в ПУ, но се чудя дали в НБУ ще бъде по-добре. Чух недоволни отзиви за НБУ и ще съм много благодарна, ако някой с опит или завършил този бакалавър ме посъветва. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Не се занимавай с глупости и университети, особено пък тия. Изкарай си един Телерик, хем спестиш 2-3 г., хем повече ще научиш, хем и пари ще спестиш. В София като си сложиш квартири и семестри за 4 г., ще дадеш 20 бона. В Телерик за 2-3 бона ще научиш 10 пъти повече и то за наполовината на това време, да не кажа за 1/4 от това време.

3.   Наясно съм за Телерик, но ми споделиха че все пак не са с тежестта на завършено висше образование

4.   3, точно обратното е. Никой не ти гледа каква хартия, а какви знания и какви проекти имаш. От телерик ще научиш нещо реално. От университет няма да научиш нищо, защото се преподава остарял материал, много странични ненужни неща, преподавателите не работят това, а само преподават и няма практика, нито са в час с нововъведенията. Те ако бяха добри щяха да са програмисти и да взимат 4-5 к поне, а преподават в университет за 1-2 к. В академиите реподават реални програмисти и това преподаване им е допълнителна работа. Те дават много по-практичеки лекции, в час са с най-новите тенденции и знаят нещата от практиката, а не само на теория. Имат и много по-голяма мотивация да преподават, защото ги контролират, а и за тях това е реклама в основната им работа. Преподавателите в университета са просто държавни служители на заплата. Няма контрол, няма мотивация. Те просто искат да си изпеят песничката и да си получат заплатата.

И фирмите го знаят това и изобщо не те питат каква диплома имаш, ами просто ти дават практическа задача на интервюто, гледат ти проектите и много бързо и адекватно разбират дали ставаш. Точно в тази професия дипломата не значи абсолютно нищо.

5.   До тук са ти дали достатъчни съвети. Мен ми е пределно ясно, че няма да послушаш никого и ще запишеш някой университет, защото мама и тати искат и казват, че без диплома и ВИШУ не става. Все пак бях 1:1 в твоята ситуация. Записах ПУ, тази специалност, разбрах, че е пълна, ама пълна боза и след не знам година, година и нещо се махнах. Записах Софтуни и да ти кажа, разликата е от небето до земята. Както казах, аз знам, че няма да послушаш никого и ще запишеш университет, но запомни академии като Софтуни и Телерик, просто да не се чудиш след няколко месеца в университета какво да правиш, а да знаеш къде да отидеш, че да стане ИТ от теб.

6.   Ок, слушай сеега баткои. Акадамеий макадемий ставата, ама до някъде. Унита само ако ще развиваш неква научно дейност, иначе са загуба на време.

Но най-дебре е, да си познеш от разни книжки, от рани уроци и да се ВМАНИАЧИШ. Говоря ти няма ден, няма пладне - ти седиш, кодиш и се учиш и учиш и учиш и учиш и учиш и не с спираш, докато тяолтото ти не те откаже и трябва да избираш, дали да си легнеш или да препаднеш на бюрото. Искаш да станеш не обикновен кодър, а 10x програмист. Да можеш от всичко по много. Повярвай ми - в тоя бизнес 95% ги мързи да дишат, особено след втората година. Полгаш 2x усилия, ще получиш 10x резултати. А и не се вкарвай с няккваи филми, да правиш социална дейност, да помагаш да правиш света по-доброи място и бля бля бля - гониш пари и това е. Ако ти скимне идея, да правиш нещо полезно за обществото и РЕАЛНО ВЯРВАШ, че е така, може, но ако отидеш в тоя бизнес и имаш друга мотивация освент големи количества $$$$$, то губиш си времето.

7.   Телерик, при невъзможност СофтУни. Останалото е несериозно. Бих се съгласил единствено за ФМИ, но и там е леш...

8.   3-та година си губя времето със Софтуерни технологии и Дизайн... в тая специалност са събрани сигурно 4 професии. Изобщо цялото ПУ... Тц.
Бях прекъснала за да си плащам Софтунито, но реших да паузирам за известно време и да го избутаме до край тоя университет...
Накратко 80% от изпитите съм ги взела ей така, особенно на онлайн обучението... Там даже взех да изкарвам 5-ци и 6-ци хахаха. Другите 20% искат да назубриш целия предмет от до за 3-ка. Междувременно изкарах почти цялата пътека на софтуни, това ми е най-добрата инвестиция до момента.
Първи курс в ПУ бях много амбицирана да уча, докато не ме скъсаха на изпит на който имах сигурна 6-ца, щото не съм си купила учебника на преподавателя Бог да го прости.

Обобщено ако ти трябва хартия това е мястото(вероятно и всичко останали университети), ако искаш знания насочи се към частните академии.