Споделена история от Образование

Когато учиш чужд език, който не харесваш?
Здравейте, понеже в повечето езикови гимназии паралелките са предимно за едни и същи езици - английски, френски, немски и испански, искам да попитам има ли други хора като мен, които са учили чужд език по стечение на обстоятелствата, но всъщност не ви харесва самия език и/или държавата/държавите, където го говорят като хора, култура и пр.?

Нека започна с английския - учих го защото ми харесваше първо Англия, после Америка, но съм бил дете. После като поопознах и двете държави като хора и вече не ми допадат. Лондон не ми допадна много като град, повече ми хареса красотата на Прага и Будапеща и местните лондончани сякаш мразеха източноевропейците. За климатът да не говоря. Поне имам любими места, където се говори този език - Малта, Гибралтар и Австралия.

Минаваме на втория ми чужд език - френски. Влязох във френска паралелка в гимназията и така ме завъртя живота, че повчето си работни места ги намирам с френски. Изобщо не ми харесва, лигав език с трудно произношение. И повечето, които са го учили се държат по френски - префинено лигаво и пренесено.

Не ми харесва Франция като култура и хора. От страните където се говори ми харесват Мароко, Канада и Нова Каледония. Франция и Белгия просто не са моето. Самият език ми нарушава дзенът и ми е неприятно като на работа някой започне да се прехласва по Франция. Само аз ли съм така?! Има ли и други, които им се ще да не бяха учили езиците, които знаят, а да бяха учили други?

Ако можех да върна времето бих предпочел да бях учил език, който макар и рядък е от култури и страни, които харесвам, например шведски, чешки/и словашки, макар, че първият го говорят повече хора и дава разбиране и по двата/, унгарски, съвременен гръцки, португалски /за разлика от испанския Португалия ми харесва дори повече от Бразилия/. Любимите ми страни в Европа са тези, където са родни.

Както вероятно знаете те съвсем не са лесни да се научат без курс, а вече съм над 30 и не уча лесно както когато бях в гимназията. Но и няма много паралелки в България, където се изучават, чешки например съм чувал да се учат само в Славянските фиологии в университета. Гръцки може и да има в Класическата в София, но там май го учат наред и с латински.

Коментари

1.   Няма никакво значение дали хората или държавата, в която се говори съответния език ти харесват. Никой не те кара да живееш там. Може да си ползваш езиците в България. Всеки език е богатство да го знаеш, ще оцениш това след години когато започнеш да си търсиш работа. Учи езиците с цел работа след като завършиш. Сега просто имаш погрешна гледна точка. Или си търсиш оправдание да не учиш.

2.   Разбирам те авторе. Ако аз можех да избера езиците, които да уча, те щяха да са: Хърватски, Латвийски, Испански, Френски, Турски. Тези ми харесват много повече от езиците, по които сега имам някакво ниво (учих английски и руски език, мисля че и двата няма да са ми от полза). В моето училище, нямаше богат избор от езици, затова съм учил английски и руски. Нищо лошо не мисля за тези езици, просто не вярвам да ми потрябват в бъдеще.