Споделена история от Образование

Българска филология, работа и стрес
Здравейте, уча българска филология, вече съм 3 курс. Задочно съм и работя на лека длъжност, но от 1 юни ме местят на друга длъжност, която е свързана с много повече задължения, все разнообразни. Признавам си, до сега четях задължителната литература, когато нямах толкова работа, за това успявах да се подготвя за изпитите и да ги взимам. Но от сега нататък това няма как да се случва. Преместват ме без мое знание и желание, няма как да избираш, шефът решава.
И преди това когато съм в сесия стресът ми е огромен. За единият изпит по литература, преживях толкова стрес, че чак ме е страх какво ще е за следващия, за който има още по-обемна литература. Започна да ми пада косата и вече 3,4 месеца все още не може да спре. Аз буквално чета във всеки свободен миг. Приятелят ми се сърди, защото не му обръщам внимание, а аз нямам такова за самата себе си.
Въпросът ми е към хора, които вече са преживели подобно нещо, как сте се справили успешно? Как сте прочитали всички книги? Прочитали ли сте ги изобщо всички или сте се справяли само с анализи. Интересно ще ми е да чуя вече преживени случки. Как сте се справяли със стреса?

Коментари

1.   Славянска филология - някои книги не се четат и това е. Здравето и нервите ти са по-важни. Има филми, има анализи, има четене отгоре-отгоре. Взех си изпита по руска л-ра с отличен без да съм чела книгата, която ми се падна, защото ми беше скучна и я оставих след 30-та страница, но бях уверена, четох много и слушах внимателно лекциите. Не е кой знае какво, аз дори имам малко забавено развитие и успях да се справя, така че и при теб ще е ок.

2.   Аз четях подробни преразкази на книгите, но беше на друг език. Също работех и нямах време. Сега имам деца и имам ое по-малко време от тогава!

3.   Какъв стрес със българска филология? Стрес може да имаш ако учиш за хирург или пилот , молекулярна биология или ядрена физика. Филмираш се яко , прекалено на сериозно си се взела ...

4.   До номер 3 - ти няма как да разбереш през какво преминава, при положение че във филологията се изучават множество дисциплини (литература, език, история, психология, езикознание и т. н. ) и за някои от тях зубкането не е достатъчно - изисква се и творческа мисъл, психологическо мислене. Заради тази причина отпадат и много студенти, но ти си ръси глупости. Филологията се завършва много трудно и например във Славянската филология в някои случаи дори не остават групи по езиците. Във Френската филология една година са останали само двама.

5.   Точно ката номер 4. Никой си няма на идея, само хора, които са се сблъсквали с тази специалност знаят. За изпит трябва да си изчел освен лекциите и страшен обем художествена литература. Например на мен ми предстои изпит по литература, за който е нужно да се изчете около 8000 страници САМО художествена литература, отделно лекциите. Много колеги четат половината, но аз не мога така, искам всичко да знам и да съм го почувствала. Аз уча това, защото го обичам, макар да се съсипвам психически. Тя филологията не е виновна, виновна е съдбата ми, че съм принудена да се издържам, но това е друг въпрос. Явно е трудно да преследваш това, което обичаш, можех да запиша нещо доста по-лежерно, но уви.

6.   Номер 3, не искам да обиждам, но виж колко грешки имаш и то в три изречение. Ясно е защо не разбираш какво им е на филолозите.

7.   Каквото и да се говори, филологията е трудна специалност. Иска се доста четене. Има стрес. Аз съм завършила български и чужд език. Там всичко е двойно.
Сегашните студенти сте облагодетелствани с ресурсите в Интернет. Спестяват време и усилия.