Споделена история от Образование

Откъде родителите трябва да имат пари за висшето образование?
Здравейте. Аз съм ученик в 12 клас. Не съм от бедно семейство, с доходи над средното сме. Но въпреки това се чудя, откъде трябва родителите да имат пари за университета. Реално като идеш в друг град трябва да ти плащат квартирата и да ти пращат пари минимум за храна. Да, може да си на общежитие, но повечето ми приятели казват, че ще са на квартира. Да изключим за сега този вариант с общежитието. Реално и по още хиляда лева за семестриална такса като добавиш, става доста скъпо. Също така много хора отиват в чужбина, повечето в Нидерландия. Там сигурно е още по скъпо. Как го правят. Можеш да работиш, разбирам, но това не го прави всеки втори. Тоест повечето хора отнякъде намират пари. Как става това?

Коментари

1.   Студентски заем, който изплащат години наред след завършването.

2.   Може да спестяват предварително или да се сместват с разходите .

3.   Спестява се предварително. В България образованието не е толкова скъпо както е в Сащ.

4.   Някои хора не ходят по почивки или не ходят по ресторанти, увеселения и тн, а са спестявали и инвестирали. Всеки сам си избира какво да прави с парите, които е изкарал.

5.   1, такъв мисля, че използваха в миналото когато ходеха в Англия. За България или други европейски страни не съм чувал честно казано.

6.   И аз си задавам този въпрос

8.   Ще ти го кажа много просто.... В момента в България абсолютния минимум за оцеляване на един човек в самостоятелно домакинство е около 1500 лв. При положение че сте три човека в домакинство той варира около три на месец (и това е абсолютен минимум пак ти повтарям), ако сте в собствено жилище, разбира се! За индивиди които не са състояния да осигурят 3000 лв за себе си и детето си... според мен, са пълни олигофрени! Докато подобни примати се размножават България ще е най-бедната държава в целия Европейски съюз!!!

9.   Къде е тази семестриална такса от 1000 лева, малко ме изненада, в НБУ ли ще учиш? За чужбина не мога да коментирам, но помисли колко пари така и така "излиза" един тийнейджър на 17-18 години на родителите си - храна, сметки, джобни, спорт, курсове, едни минимум (подчертавам минимум) 700 лева на месец по груби сметки. Може по време на студентството да се окаже, че родителят даже спестява по някой лев. Говорим за хора със средни доходи, не всички родители успяват да покрият образованието на децата си.

10.   Детето е време да порасне и да се погрижи само за бъдещето си.

11.   Родителите не са длъжни да осигуряват пари за висшето образование на детето си.
Детето над 18 години е пълнолетен човек и би следвало да може самостоятелно да се гри и за себе си.

12.   Номер 11, всъщност по закон са длъжни на издържка до навършване на 25 годишна възраст, ако детето учи висше образование. Как стоят нещата реално е друг въпрос.

13.   Защо да трябва родителите да плащат? Ако имаш достатъчно желание и стремеж, ще намериш начин да учиш!

14.   В Нидерландия таксите са безумни. А квартирите варират от €1000/€2000. Там не е за всеки.

15.   Човек знае 2 и 200. Ако вашите са богати, а ти си записал висше само заради купона и дискотеките и 5 хиляди месечно няма да ти стигнат. Ако обаче, сериозно искаш да учиш и с 3 човека в стая ще живееш и само на сандвичи ще караш, ако трябва и на работа ще ходиш и пак ще завършиш, така че много си зависи от студента и защо е стал такъв.