Споделена история от Образование

Задочно или присъствено
Здравейте, хора.
Как бихте се записали и кое смятате, че е по-добре в днешно време?
Благодаря!

Коментари

1.   Зависи много от специалността. Ако има възможност за задочно, задължително бих се записала в такава форма. Така и направих на времето, работех и учих. Не приемам 5 годишно друсане на гърба на родителите и купони, освен ако не е се учи примерно медицина или подобна сериозна специалност.
Мъжът ми завърши корабоводене задочно и нищо не му попречи да си развива кариерата.
Никой не те пита задочно или редовно си учил, важното да имаш диплома и акъл.

2.   Задочно е по - добре

3.   Здравейте!
Аз съм студент в редовна форма и смятам че за мен това е по-добрият вариант. Ако сте от хората, разчитащи на звукова (аудио) памет, препоръчвам именно тази форма на обучение. Освен това понякога е хубаво първо да ти бъде обяснено от професионалист, а не веднага да се втурнеш в четене на информация трудна за осмисляне. :-)

4.   Като минала по тоя трънлив път, мога да ти дам адекватен съвет... Значи-редовното, лично за мен -бе кошмар. Аз учих 2007 г. в университет и тогава бяхме по старата програма, а именно по 5 изпита- всеки семестър, с разстояние от САМО 2 дни между всеки изпит-за всеки изпит по 44-46 теми зубрене. Прави сметка какъв стрес е било... , ако отидеш на поправка, поправките бяха само 2 седмици след редовната сесия изпити. Първата година бях-редовно, както вече писах-бе тотален кошмар, защото искаха редовно присъствие на упражнения и дори на лекции. На лекции-не се правеха проверки по имена, но един път да пропуснеш и си изпуснал бая материал. Писали сме-без почивка всеки час, някои часове ги сливаха без междучасие, тоест 2-3 астрономически часа-си натъртваш задните части на твърдата седалка и пишеш, като побъркан. На упражненията-беше още по-гадно, защото там събираха 36 души в тясна стаичка, задушно, липса на свеж въздух и кислород и пак сливаха часове-това им беше практика... Проверяваха кой отсъства и си записваха, ако имаш повече отсъствия -примерно 3 на брой-това ти се отразява на оценката от изпита накрая. Специалността ми беше Счетоводство в Икономическия във Варна. В ония години си беше кошмар... , после разбрах, че изпитите ги съкратили на 3, не 5 както бяха на семестър. Разбрах, че дори вече в него университет се кандидатствало по документи, а едно време -беше адска борба с оценка 5, 75 на Кандидат-студентския изпит, да влезеш...
Поради шиб. ния стрес, втората година се прехвърлих Задочно-за мен беше по-добре, защото винаги съм била отличничка, ученолюбива и интровертна. Затова и винаги ми е било лесно и най-добре, когато сама се подготвях и учех самостоятелно. Повечето не издържаха на задочното, защото там в 98 процента от времето-сам се подготвяш, сам учиш. Затова-каква форма на обучение ще избереш-зависи от характера ти, кое повече ще ти допадне, кое по-добре ще понесеш-чисто психически!
За протокола- в тая държава-всичко е стрес, зубрене на допотопни простотии, стрес и пак стрес, прекалени изисквания и накрая-хора с по 2-3 дипломи за Висшо се жалват по сайтове и форуми, как нямат работа, безработни са или работят за жълти стотинки -това, за което са се скапвали от учене.
Изводът-полза от зубрене и хартиени дипломи-няма. Не казвам-да станеш гангстер ха ха, но просто не се стресирай излишно, не си давай зор, защото в тая държава-колкото и да се скапваш от учене и работа-накрая пак трудът ти ще е подценен и недостатъчно платен.
Аз директно се отписах от скапания университет -точно последната година, преди да завърша. Не прекъснах, а -се отписах! Нито за 1 секунда не съжалих. Напротив-започнах да правя нещо, което обичам, да се занимавам с творчество, с писане и т. н.
А ти авторе-какво точно и къде си решил да учиш?