Споделена история от Образование

Матура 2023 - Интерпретативно съчинение
Здравейте!
ДЗИ 2023 е след 2 месеца и половина и най-много се притеснявам за 41-ва задача. В есетата въобще не ме бива, никога не съм можела да ги правя. А и госпожата ми по български каза да не разчитаме много на тях, понеже не ги оценявали добре. Реших да се пробвам с ИС. Не мога да си позволя да ходя на частни уроци, затова помолих моя съученичка (тя ходи на уроци) да ми обясни каква е структурата му. Беше ми казала, че структурата на съчинението е следната:
1. Увод
2. Теза
3. Заглавие
4. Композиция/сюжет
5. Време и пространство
6. Аргументация/образи на герои
7. Кратко заключение

Но не разбрах как точно трябва да се направи. Имам няколко въпроса и ако може да ме ориентирате, ще съм много благодарна.
За увода все някак ще науча по нещо за всеки автор.
Притеснявам се, че няма да мога да напиша теза на темата, която ще дадат. Много ми е трудно да разсъждавам по дадена тема. Ако си направя примерни тези за основната тема на всяко едно произведение и ако ги науча, това ще ми помогне ли?
След това, когато трябва да пиша за заглавието трябва да напиша за символиката му ли? Не разбрах и какво точно трябва да се пише на 5. Време и пространство.

Също така вярно ли е, че ако напишеш „грешната теза“ няма да си направят труда дори да го прочетат, няма да ти дадат никакви точки, дори и за увода?
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей, аз завърших през 2015г. Падна ми се "Ще бъдеш в бяло" на Яворов, за който дори се готвих най-малко и все пак имах 26/30т на последната задача. Цялата е да си съставиш няколко изречения, които да си добавяш към всяко съчинение. Аз на 1 лист си водих записки с думички, за които се сещам и нахвърлям някакви неща, с които асоциирам темата, за да не ги забравям. Научи по няколко изречения за всеки автор, не са чак толкова много. Но не пиши много биографични неща от рода на къде са родени, къде са учили, какви са родителите им, а по-скоро наблягай на творчеството - в какъв стил пишат, кои са основните теми и мотиви които засягат. Аз половината произведенията не ги бях чела, по-скоро съм ги чела по веднъж, без книгите. На книгите прочетох кратки резюмета. Винаги започвах всяко свое съчинение с въпрос "Що е то... тук вмъквам нещо от самата тема на съчинението". После 2-3 изречения за автора, за творбите му. Научи си какво е искал да каже автора с всяка творба, за повечето са еднакви нещата. Примерно за Смирненски пишеш, че творбата е насочена към онеправданите, бедните и т. н. В тезата вмъкваш темата на съчинението, мотивите, темите на автора. Увода трябва да е не повече от 3-4 изречения. Тезата също до 4-5 изречения. След тезата започваш да правиш анализ на самото произведение. Тук вадиш ред по ред стиховете от откъса, който са ти дали и пишеш какви изразни средства са включени - епитети, инверсии, апосиопеза, олицетворение... и пишеш какво символизират и какво иска да каже автора, чрез тези думи. Какви са мотивите. Също е хубаво да включваш сравнения с други произведения, особено ако са от други автори. Това всичко ти носи точки. Също малко хакче - използвай повече синоними на думите, които обикновено използваш. Ако се налага често да ползваш една и съща дума, ще направи впечатление, ако използваш синоними. Аз предварително си бях научила някои думи с какви да ги замествам. И в заключение накрая пишеш обобщаващи неща, които се покриват и с тезата ти. Не е толкова сложно, подбери си определени изрази. Аз обаче преди матурата бях писала доста есета и вече имах свой репертоар. Също избрах за втора матура философия, заради есето накрая, на което също имах 30, 5/35т. И по същия начин процедирах, само че нямах текст, който да изследвам. В него пък писах за Аристотел сигурно 1 страница - всичко, което знаех, написах си на страничен лист за какво се сещам като чуя темата и импровизирах. Дори го сравних с 2 литературни творби като примери, защото за друго не се сетих, дори като ходих до тоалетната видях цитат на някакъв автор на стената в училището и него го вмъкнах в есето си, което също ми даде точки. Също много важно - важното е и как е написано съчинението. Провери си го добре за правописни, пунктуационни и граматически грешки. Винаги гледай пълен и кратък член, защото това също носи точки. Ако ще цитираш нещо трябва да научиш и двата начина, по които се цитира правилно. Ако имаш нужда от по-подробни съвети пиши и ще ти дам, но последно писах съчинение и есе през 2015г. Но пък имам доста есета на компютъра си от тогава.

2.   Здравей, пак съм аз номер 1.

Гледай около 3 страници да ти е съчинението. В първата ще поместиш увода и тезата. Във втората и малко от третата ще поместиш цитатите от произведението, техния анализ и малко думи за годините, в които са писали и живота на българите тогава. И като напишеш заключението ще имаш 3 страници. Ако пишеш есе, а не съчинение, тогава рискуваш да получиш по-малко точки, защото в него излагаш собствената си гледна точка, а в съчинението правиш само анализ на автора и творбата и слагаш паралели с други творби. С есето наистина може да попаднеш на проверяващ, който няма да е на твоето мнение и може да смъкне някоя точка. В съчинението избягвай изрази като "Аз мисля", "Моето мнение е" и т. н., защото правиш само анализ без твоята гледна точна по въпроса. От моята учителка знам, че масово се пишат по 10-15т на последната задача, но пък аз имах 26, а моята съученичка по чин май имаше 21-22т, така че не се отчайвай. Ако имаш нужда от повече насоки ще ти помогна, но това са основните правила, които аз спазвах. Можеш да научиш по някоя високопарна дума, стига да е поставена на място и да не звучи тъпо и смешно, и трябва да е в точния контекст. За синонимите ти давам пример за заместването на думата "абзац":

В първия параграф от творбата на...
В следващите стихове от Ботевото произведение...
Третият сегмент от елегията на поета символизира...
Четвъртата строфа от произведението...
Петия куплет/абзац включва....

Ето по този начин няма да се повтаряш и ще ползваш повече синоними и няма да се набива на очи, че пишеш едно и също нещо. Колкото повече разнообразни думи включваш, толкова повече ще говори на проверяващия, че имаш по-богата езикова култура и ще слагаш повече точки.

Към заключението също можеш да включиш къде е написана творбата, през коя година, къде е отпечатана, ако имаш такива познания, но не е задължително. В него можеш да направиш паралел с днешно време.

Има доста съчинения из интернет, прочети си няколко и си извади изразите и думите, които ти харесват и ти звучат добре, запиши си ги някъде и започни да ги вмъкваш в твоите, ако ти не се сещаш какво да пишеш и до матурите ще си изградиш начин на писане. Можеш да помолиш учителката да ти даде няколко теми, да си напишеш съчинения вкъщи и да й дадеш да ги провери, дори без оценка, само да каже върху какво да наблегнеш и какви пропуски имаш.

3.   И още нещо, не слушай тази учителка да не наблягате на последната задача, защото това все пак е 1/3 от оценката ви. Ти като седнеш да учиш за теста, пак ще трябва да знаеш авторите, произведенията, темите в тях, така че тези знания ще приложиш и в последната задача. Аз например на моята матура сбърках най-лесното упражнение, в което трябва да поставиш правилната думичка и то от стрес. Ако не беше последната задача, нямаше да изкарам 5, 86 на матурата. В крайна сметка с тая отлична диплома в момента мога само да си избърша задника и никой не го интересува моята 6-ца. :D
Във всеки университет приемат студенти без много да подбират, а пък на работа хората слабо се вълнуват от тия дипломи също, важното е да я има, колкото да ти пуснат трудов договор. :D

4.   Явих се на матура 2021г. От опит ти казвам, че само с ключови думи и заучени фрази не става, освен ако не искаш да зациклиш на втората страница. Трябва добре да знаеш садържанието. Аз писах на тема "Песента на колелета". Разказ на Йовков, който не помнех особено добре. Проблемът дойде от там, че не знаех сюжета и давах едни и същи примери. Но това беше разбираемо, защото ние тогава имахме 100 произведения за научаване от които 2 романа. Върви ги чети всичките. В край на сметка изкарах 5, 50. Колко точки съм получил на ЛИСа не знам, но определено познаването на литературата е важно и за тестовата част. Една трета от първи модул, и половината от втори ти бяха въпроси свързани с литературата. Аз бях добре подготвен и ги направих без много проблем.

5.   Номер 4, авторката казва, че просто няма опит с писането и структурата на ЛИС и как да прави анализ, а не че не знае съдържанието на произведенията. Аз прочетох само кратките разкази и стихотворенията, но за всички имах извадени героите, темите, проблемите, по-ключови случки и т. н. Всяко едно произведение знам за какво се разправя, както и много от съучениците ми, но не на всеки му идваше какво да напише на белият лист хартия. Докато аз можех да направя анализ от няколко листа и имах идеи в главата си. Затова е важно да си подбере речника и изразите, които ще вмъква, щото ще й служат като ориентир при писането и няма да зацикля. Не правим все пак преразказ като седмокласниците.