Споделена история от Образование

Всички ме питат къде ще кандидатствам, но аз все още не знам. А завършвам след само един месец!
Здравейте, 12 клас съм и ми предстои кандидатстване. Проблемът е, че аз нямам никаква идея къде да уча. Първоначално някъде до началото на 11 клас исках да кандидатствам в чужбина, но се отказах от тази идея, защото там е много скъпо. В последствие обаче не можах да измисля нищо друго. Нито пък нещо друго ме мотивира. В момента ми е най-тъпо от факта, че някой съученик или учител като ме попита какво ще уча, аз гледам в земята! Повтарям им на всички "ще видим" и така си върви вече цяла година. Истината е, че аз просто не знам какви университети имаме в България и никой от тях не ми вдъхва желание да ида там. Всичко ми е много чуждо, ако примерно имах по-голям брат или сестра да са учили да знам какво да правя или някакви познати поне, но не. Даже на кандидат-студентски изпит не съм се явявал. А не съм глупав, от елитна гимназия съм.

Има ли някой тук бил в сходна ситуация? Ще съм много благодарен!

Коментари

1.   Ако не искаш да ставаш лекар, в повечето наши университети ще те приемат с оценка от матура. Квотите за прием у нас са винаги по-големи от броя кандидат-студенти. Ще станеш студент, но професията не можем да ти я изберем ние

2.   Първо, лъжа е, че в чужбина е чак толкова скъпо, дори често е по-евтино от България.
Второ, не е задължително да учиш висше и в това няма нищо лошо и срамно, често тези без висше по-добре се оправят в живота и не рядко висшето е просто губене на време. Проучи за нещо, което да е рядко умение. Че то един плочкаджия извън София спокойно вади по 5000 лв, б*л си му висшето.
Бях на твое място, абсолютно не знаех какво да уча и нямах желание за висше, всички ме плашеха колко скъпо било в чужбина, аз напук заминах само с 300 лв, 3 месеца там бях в борчове, работех, сега работя и уча, никой не ми е дал 1 стотинка и се оправям сама в една от най-скъпите държави в света. Не съм умряла от глад, дори напротив, много добре си живея вече над 3 години. Не ги слушай тези многознайковци.
Ж24 - уча в чужбина

3.   Ако те влече програмирането, запиши един курс в Софтуни или другаде и след 2 г. почваш да вадиш кинтите.

4.   То по вашата логика и от училището няма полза...

Автора

5.   По света хората си дават година почивка, работа, пътувания и тогава решават какво ще продължат да правят.

7.   Авторе, престани да се лигавиш и вземи си оправи собственото бъдеще. Никой не ти казва, че от училището нямало полза. Ти не знаеш какво искаш, не знаеш отде го искаш, а очакваш друг да те дундурка.

Първо, по думите ти личи как не си проучил старателно нищо. Не може хем да не знаеш българските университети, хем да не те влекат. СУ е най-добрият български университет, единственият фигуриращ на международни класации. Зле е като ниво в повечето специалности (възпитаник съм му, за жалост), но поне няма да е ТОТАЛНА боза и няма да влезеш в дълг. Останалите (с едно-две изключения като МУ София или УАСГ) са си бозичка.

Цените в чужбина варират. Като гражданин на ЕС имаш достъп до по-преференциални цени в ЕС (в държавните университети, не частните). В Австрия не ми искаха нищо като изключим естествените цени за живот (наем, храна, сещаш се). Има си консултантски агенции, които проучват климата, но трябва да им кажеш поне някаква специалност да изследват.

Моят съвет е да си дадеш година почивка, ако не знаеш какво ти се следва. Почни някаква почасова или друга работа, виж какво е да се бачка реално. Виж и какво значи да търсиш работа, че това бая не е тривиална задача. След това ще имаш бая по-други очи като избираш следване.

Относно следването, зависи къде искаш и с какво да се реализираш. На тове място бих се ориентирал към финанси, инженерни науки, медицина или нещо в ИТ (програмиране, тия-ония), защото та поне ще имаш някаква работа. Избягвай тъпизми като право, психология и подобно, освен ако няма да се местиш в страна където има пазар за тези неща.

8.   1 човек като номер 2. Колкото и тривиално да звучи, имаш ли достатъчно желание, винаги ще намериш начин! Успех.

9.   А какво щеше да учиш в чужбина, ако парите не бяха от значение?
Намери в кой български университет има същата или подобна специалност и кандидаствай там.

10.   Според мен, висшето отдавна не е гаранция за високи доходи. Мисля, че това е една от основните ако не и най-важната причина хората поне у нас да завършват университет.