Споделена история от Образование

Срам ме е да кажа на хората, че ще уча в България.
Имам голям страх от това да не срещна някой познат, който да ме пита къде ще уча. Докато бях още в училище последните месеци аз максимално избягвах този въпрос. Просто казвах на учителите или съучениците си, че все още не съм решил къде ще уча. Днес баба ми дойде на гости и й казах същото. А тя ме пита вече 10-ти път сигурно тази година! Същото направих и с личната лекарка, която очевидно ме знае от малък. Чувството е ужасно и не знам какво да правя. Наясно съм, че да уча в България няма нищо лошо и е напълно нормално, просто се чувствам като по-глупав и смятам, че хората ще ми се смеят, а някои (които са вярвали в мен) ще бъдат разочаровани. Истината е, че аз винаги съм искал да уча в чужбина просто почнах да уча езика късно, вината е моя, не се оплаквам. Но е напълно разбираема и ситуацията ми. Обкръжението ми е такова, че аз нямам познати роднини или други по-възрастни от мен хора от които да гледам и вземам приемер. Имам 4 братовчеда, но те още не са завършили. Също така имам роднини в чужбина и сме им ходили често на гости, добавете към това и лошата репутация на ВУЗовете в България и получавате това което имам аз в момента. Ако имах по-голям брат, сестра или някакъв познат с който да общувам нещата щяха да са различни, но не е така. Надявам се да сте ме разбрали... ще се радвам на мнение.

Коментари

1.   Ми то си е за срам. И като завършиш и започнеш да работиш, ще го разбереш много бързо.

2.   Няма нищо срамно. Все пак западното образование е скъпо и не всеки може да си го позволи. А и понякога имам чувството, че престижа за образованието в чужбина е преувеличено.

3.   Апффф...
Глей ся, хубаво е да приемеш ситуацията в която се намираш и да осъзнаеш че това е реалността за теб. Тоя срам идва от това че си се предтавяш в далеч по-реномирана светнина (според твоите разбирания), а пък в същото време не си в такова положение. Няма нищо лошо да си умен и да учиш, но недей да имаш кой знае какви очаквания от висшето, дали тук или в чужбина. По мое мнение единственото което може да ти даде висшето образование е социална среда и контакти. Знанията са на последно място. Това важи и за чужбина.
Тъй че огледай се, и най-напред реши какво искаш да работиш, пък ногаз решавай какво и къде искаш да учиш.
Образованието в чужбина е скъпо.
А и нали виждаш колко струват разни хора "учили" в Харвард (дори в моя град има един такъв развей прах).
На кратко - мястото на обучение не е гаранция за последващи успехи в живота.

4.   Здравей. Няма нищо лошо да учиш в България, но трябва да се съглася че образованието от чужбина може да ти отвори повече врати. Ако езикът е проблемът, може да учиш бакалавър в България и после магистър в чужбина. Докато учиш бакалавър ще имаш време да научиш и езика. Аз направих така. Преместих се във Великобритания след като завърших бакалавър в УНСС. Поработих там около 6 месеца да се установя и да понауча езика и след това записах магистратура. Нещата станаха при мен. Успех ти желая.

5.   Не си по-глупав от един Харвардец с развален Английски, който уж завършил там, че и за някакъв политик се изживява.

6.   Не го мисли, ще станат хубави нещата в някои момент.

7.   Половината българи остават в България и учат тука. Не мисля, че е лошо или че е срамно да не можеш да си позволиш чужбина (където е много по-скъпо за нас). Все някои трябва да учи в БГ.

8.   Срам те е, защото не си уверен в решението си. Отново - твой проблем. Сподели поне на близките си, аз съм сигурна, че ще са много щастливи от факта, че избираш да продължиш образованието си в България.

10.   Според мен си въобразяваш, няма никой да е разочарован. Аз съжалявам, че учих навън, защото сисъсиспах здравето от четене и писане на компютър, а тук в България студентския живот е айляк. И после на работното място никой не ти уважава дипломата от чужбина, а даже шефовете нарочно се дразнят и гледат да те държат изкъсо и да те тормозят. И ще получаваш същата заплата като някой, дето е завършил УНСС или НБУ и 4 години не се е вясвял на лекции, а е бил по чалготеките. Такъв купон като в Студентски град няма никъде в Европа, аз съжалявам, че си загубих младостта да уча. Също така да ти кажа, че като цяло дори и в чужбина образованието вече е девалвирало, т. е. там за разлика от в БГ се учи много, наистина е така. Но като завършиш дори там трудно можеш да си намериш свястна работа. Много мои бивши колеги от университета работят за големи или по-малки фирми като обикновени административни служители.

Изобщо да не ти пука какво някой евентуално можело да си помисли! Един ден ще ме разбереш.

11.   Моят випуск пък всичките останахме да учим в България, само една не отиде да учи нищо. И не само моят випуск, а всички класове, в които съм бил, повечето останаха да учат в България. Само някои отидоха в чужбина. Знаеш ли какво, не можеш да сравняваш човек, който е завършил висше образование с човек, който е завършил средно или изобщо не е завършил. Не може да сравняваш дори човек, който е учил в университет, но не е завършил, с човек, завършил средно, ако ме разбираш. Университетът променя начина ти на мислене, на разсъждаване, на поглед върху всичко. Дори да си учил в университет в Африка, това пак ти дава предимство пред човек, който не е учил в университет. Това ще го разбереш още през първия месец в университета. Освен това аз като се записвах видях момче, което беше завършило средно училище в Германия и беше дошъл да учи висше образование в България. И е по-евтино. В Холандия, Дания, Германия и не знам още къде, уж е безплатно, но сложи квартира, транспорт, храна, излиза двойно.

13.   По-голяма глупост скоро не бях чел. Да, нашите университети не са топ ниво, но да изпитваш срам да учиш в университет е смешно. По-добре ли е да си само със средно, а? А и да не мислиш, че някакви чуждестранни университети, които не са в топ 100-150 на света са нещо уникално. Тази мания да следвате в чужбина само, за да можете да се хвалите и че е престижно един вид, подсказва за много комплекси. В България също можеш да станеш добър специалист, ако учиш и се трудиш усърдно. Има много добри ИТ специалисти, доктори и инженери, които са завършили в България.

Разбирам да се бориш за IVY league universities и гордо да можеш да заявиш, че си учил там, но малко хора имат капацитета за там. Иначе ако учиш във второразряден университет в Холандия или Англия не мисля, че е нещо невероятно.

14.   Я не се излагай с такива комплекси, ами вземи се осъзнай.
Казва ти го човек към 30-те, който завърши в България и работи тук.
След гимназията няколко съученички заминаха да учат в Англия уж в елитни университети около Лондон, уж специалности, свързани с бизнес, щяха да се връщат и да стават голямата работа тук.
И знаеш ли какво се случи? Едната забременя от англичанин, роди му дете и се разделиха. Работи като фризьорка. Другата пък работела като барман, май се е отказала да завърши. Третата доколкото разбрах щяла да отива в САЩ, че в Англия не си намирала мястото.
Та по-скоро се срамувай, ако казваш на хората, че отиваш в чужбина, защото по-скоро ще знаят как ще харчиш парите на вашите и след време ще се прибереш в България с подвита опашка.
И да, хубаво са ти го казали - Кирил, Асен и Лена учили в Харвард, а виждаш какви каши забъркват.

15.   14, е, да, друго си е да бачкаш за 1-2 к в бг-то, цял живот да те подритват мутри работодатели и да се прибираш всяка вечер в соц. панелката по надупчените улици.

16.   Мен ако питаш въобще не почвай университет. Не си губи времето! Ако си добър в програмирането записвай Softuni. Ако имаш пари и разбираш математиката, изкарай обучение за пилот.

17.   Аз не виждам нищо срамно в това. Срамно е да си млад човек и да си със средно образование и да нямаш висше. И аз като теб имах големи амбиции и успях да отида да уча в чужбина и бях там една година в университет, беше страшно подтискащо, чувствах се ужасно психически, далече от родината, друг манталитет, друг начин на живот. Заебах всичко и се върнах да уча в България. Хората смятат решението ми за глупаво, но аз пък съм на мнение, ча постъпих правилно. Няма да си разбивам психиката излишно. Тук завърших университет, който е оплюван като такъв който всеки завършва, било лесно, всички ги пускали да минават. Това е страшно дразнещо да го чуваш, като знаеш че не си спал с дни да учиш за изпити. Като кажа, че съм го завършила и почват подмятанията, че там е лесно. Да, ама не. В началото казвах, че уча на друго място, за да не ми говорят така, но си казах, че това са глупави комплекси и започнах да казвам истината и сега гордо заявявам къде съм завършила. Отново има коментари в лицето ми, но не ми пука. Така че авторе, първо ти стани самоуверен, после мисли за хорското мнение. Важното е, че ще учиш изобщо, а не къде. Знаеш ли колко младежи на твоите години познавам, които нямат висше? То и аз съм млада, ама на теб викам младеж. Та мисълта ми е, че не знам как не ги е срам да кажат, че са със средно и то завършено с тройка. Аз ако бях щях да се крия в миша дупка.

18.   Виж, сега ще ти издам една тайна, но не я казвай на никого. Тарикатите завършват в България с държавни пари и заминават на Запад на уреденото - това е схемата, но не в разправяй, че ще се усетят будалите ;)

19.   Ученето в чужбина е надценено. Има реално смисъл, ако си като дъщерята на Кирил Петков, която е наполовина канадка и си учи спокойно в Америка. Родителите й покриват всичките разходи, средата е позната, била е много пъти там на гости при роднини, може спокойно да се социализира. Идват й на гости родителите, тя си идва у дома без да има реални разходи. А не като някой българин да потроши една камара пари и накрая да се върне, защото нямал социален живот там.

20.   15, какво заплащане ще получаваш, зависи от това не къде си завършил, а къде работиш. Защото дори да си с диплома от Харвард, ако отидеш във Видин, едва ли ще си намериш работа за повече от 800 лева.

21.   Автора

17, проблемът при мен е, че аз си мислех, че като отида в чужбина ще се сприятеля с много хора, няма да бъда изолиран и да си говоря само с българи, но може би наистина не е чак толкова лесно? Заблуждавал ли съм се? И също да попитам, ти конкретно имал/а ли си някакви приятели /братя, сестри, роднини/, които да учат вече в България. Например да вземаш пример от тях, защото имам чувството, че съм напълно сам. Благодаря иначе за коментара, беше много полезен.

22.   Аз учих в Шотландия за бакалавър... беше много скъпо да живея там и трябваше да поработвам малко докато учех и не можех да си позволя да се отпиша. Българите общуват главно само с български имигранти там... някои се опитват да се сприятелят с чужденците или местните ама не при всички се получава... някои не ни приемат там. И да, далеч си от родината, роднините, сам се оправяш, не познаваш страната, има дискриминация, друг манталитет, друга образователна система, стреса е голям... абе не е много лесно... като завърших и се върнах да живея в БГ... не мога да остана поради много причини... така, че нз какъв беше смисъла от ученето в чужбина (може би поне си видял свят, разширил ти се е кръгозора, създал си приятели от цял свят после, учил си по друга по-лека система от българската)... в България го смятат за престижно наистина, но защо не знам... и ние си имаме университети, които преподават същите специалности, можеш да отидеш на обмен... разликата е, че там можеш да учиш каквото искаш, а пък тука учиш каквото те приемат...

23.   След 5 години трудов стаж никой даже не ти иска дипломата и не се гледа къде си учил. Важното е какво умееш. Университетът в чужбина има само едно предимство - учиш се на труд и самостоятелност, там няма вземане на изпити по втория начин, няма как да си ежедневно пиян на лекции, няма как да си всяка вечер по дискотеките и да завършиш. Няма и как мама да те дундурка и да живееш при вашите, а всяка сутрин закуската да е сервирана. Такива хора не ги чака нищо добро.