Споделена история от Образование

В миналото влизали ли са хора с двойки и тройки в университет?
Здравейте, бих искал да ви попитам дали в миналото се е влизало по-трудно в университет. Днес както ви е добре известно приемат буквално всеки и за едни 90% от специалностите конкуренция напрактика няма. Изкючения са медицина, право, IT и още няколко направления. По-конкретно ми е интересно как са стоели нещата в миналото с инженерните специалности. И тогава ли в ТУ София например са приемали който им падне било то дори тройкаджия?

Коментари

1.   Прекалено много университети има. Много места за студенти и се получава така че университетите се конкурират за студенти а не обратното.
Преди не е било така - университетите са били малко, а младите хора повече.
Това е. Просто е.

2.   Не е имало много университети (0 частни преди 91ва), населението е било почти двойно, а стандартите по-високи, докато нужните квалификации - по-ниски, сега ти трябва и за невъоръжен охранител да минеш през курс, изобщо образованието в момента е изгодна дейност.

3.   Аз съм завършила ТУ и влизането, и излизането беше трудно.
Като цяло, нивото за всички е няколко пъти по-ниско.
1. Тази го дина влизат 57 000 първолаци. Преди 89 година са се раздали по 140 000 деца. Това прави 200% по-ниска конкуреция.
2. Има студенти в чужбина, които са точно отличниците.
3. Има много повече университети.
И, така го докарваме до тези няколко пъти спад на конкуренцията
4. Нямаме и кой знае каква промишленост, която да поема дипломиралите се. Особено пострадали са инженерните специалности. Тогава започнаха да приемат по диплома, което никога преди 89 година не е било.
И като влезнат слабаци, университетите трябва да ги избутат някак си, защото самите тях трябва да закрият.
Преподавателите, при които половината специалност бяха късани на изпитите и презаписваха, в новите вузове пишеха само 6-ци. Да плачеш ли, да се смееш ли.

4.   Не, в хубавите университети даже и с 6. 00 не са приемали, тъй като почти всички кандидати са изкарвали по толкова, трябвало е и връзки. Аз кандидатствах преди 13-14 г. на канд. изпит имях 6. 00 и през цялото време треперих дали ще ме приемат желаната специалност, балът ми падаше малко заради дипломата (5. 80) и английкия, който беше също балообразуващ. Максималният бал беше примерн 32 и под 30 не падна до последното класиране.

5.   Ако под минало имаш пред вид соца, не съм чул някой тройкаджия да бъде приет в университет.

6.   Нима, приемали буквално всеки! Моят опит доказва друго. Аз бях приета и завърших и магистратура, но винаги съм била отличничка. Успеха през цялото ми обучение беше над 5. 50, включително и в университета.. Но моите съученици, точно като теб, постоянно подмятаха, че едва ли не всеки кандидатствал в университет е приет - и не учеха, и познай, никой от тях не беше приет!
И след 2-3 години проби се принудиха всички тези, които викаха, "че се влиза и с тройка " да запишат колежи, и вместо да плащат 300-500 семестър, познай колко плащаха с 1 отпред.
Момчетата в моята специалност също бяха с над 4 успех, аз влезнах с 5. 70 и пак не точно това което исках, защото имаше и по добри от мен.
Та не се успокоявайте, че без учене ще стане!

7.   О, да. 85г кандидатствах във варненското МЕИ. Имаше огромна опашка. На финалът една госпожа погледна дипломата ми и рече с доброжелателно: Ама ти си без като тези с предимство? Нищо де, с тази диплома може и да влезеш. 5, 90....

8.   С тройки не влизаха.
Преди 30г., когато кандидатствах, имаше огромни опашки за подаване на документи.
На един от изпитите изкарах 4. 50. На другия 5. 25. Не ми стигнаха няколко стотни. Не успях да вляза.
На другата година ме приеха.

9.   Аз кандидатствах 98-а година. С два приемни изпита. 5. 13 и 4. 75 не ми стигнаха за държавна поръчка. Приеха ме платено.

10.   С предимство бяха внуците на комунистите и членовете на БКП, имаше само един Софийски , аз не съм учила, защото се омъжих, 1983г., но мой съученик, пълен отличник, не успя да влезе, а е син на обикновени родители, и сега, познай, работи като тираджия...

11.   2012 кандидатствах за инженерна специалност. Имах 5, 70 диплома и 6:00 на матура по математика. Ходих на изпит, защото балът ми не беше достатъчно висок (матурата се взимаше с коефициент 3, а изпита с коефициент 4).

След изпита имах бал от 26, 90 (от макс 30) и чаках класиране, защото не бях сигурна дали ще ме приемат (спрямо баловете от минали години, имаше статистика от 2007 до 2011 качена в сайта).

Тази година (2012) беше началото на погрома за образованието във въпросния ВУЗ. Последния приет в специалността, в която нкандидатствах беше с бал 13, 92 (четврока диплома и 3, 20 матура). А минали години, балът никога не беше падал под 26, 00 и нямаше разлика между първо и трето класиране. След тази година, спряха да публикуват резултатите, вероятно от срам.

Та така, по мои наблюдения, завършилите през 2012 година или родените през 1993, дадохме старта на тези аномалии. Преди това имаше борба и то сериозна да те приемат.

Но да кажем, че беше предвидимо. В моя клас в училище бяхме 24 човека, от тях 8 заминаха извън България да учат - или 1/3 изобщо не се състезаваха с нас за местата в Българските университети. Европа си отвори вратите и учениците се възползват. Добавяме и демографската криза (ниската раждаемост) през 90-те и ето го резултата.

Чувам, че всяка година се достига ново дъно. Оправията е една - затваряне на десетки ВУЗове, с цел възвръщане на конкуренция и качествени кадри, както и завишаване на изискванията. Но това няма как да стане. Също като учителите в училище, много професори треперят над местата си в университета.

12.   10, Твоят ученик колко е изкарал на изпитите? Защото аз имах съученичка, която изкара 6 и 2 на изпитите и естествено, нямаше значение, че е била отличничка.

13.   11, точно същата ситуация. 26 човека в клас сме, 8 отиват в чужбина. Сега септември всички университети обявиха допълнителен прием заради незаети места, само в СУ са над 1500. Кандидатствах на няколко места, в СУ се пробвах за престижните ИТ специалности. На първо класиране баловете бяха горе-долу нормални, но на второ се сринаха тотално. Сега гледам, че има 50 незаети места само там. Какво се случва с университетите в по-малките населени места не ми се иска да знам, но от друга страна не е лошо всички да имат достъп до образование. Вече кой как ще учи си е негова работа...

14.   Преподавател съм в ТУ-София, през 80-те по 30 човека се борят за едно място. Място за сравнение няма, тогава сме имали образование.

15.   Не, това беше абсурд. Тогава имаше много по-малко висши училища при 9 млн население. Местата хич не бяха раздути като брой. Например право, фармация, стоматология имаше само в СУ и Медицинска академия. Оттам излизаха юристи, фармацевти и зъболекари за цяла България. Конкуренцията за едно място беше много над 30 човека. Отделно, че имаше райониране за някои висши училища в зависимост откъде е кандидатстващият. Например, ако е от Добрич, Варна, Шумен, Бургас може да кандидатства медицина само във Варна, но не и в София. Имаше висши училища и полувисши училища - курс на обучение 4 или две години. Обучението беше на светлинни години от това, което е в момента. Това в момента се получава, защото всеки судент носи пари на висшето училище. При учениците е същата история, при болниците - също. Изобщо ученици, студенти, пациенти са едни пари и плюс нарояването на висши училища и частни клиники и болници при вече по статистика около 7 млн. всички виждаме какво се случва.

16.   Изключено! С 3 и нещо, евентуално, в разни специалности, дето на никой не му се учеха, примерно някаква педагогика, но с 2 забрави, автоматично отпадаше дори да има свободни места. Да не говорим, че нямаше прием с оценка от матурата, а сериозен изпит и то само веднъж годишно. Каквото направиш, това е. Като те скъсат, следващото лято пак. После почнаха първи изпит, втори изпит, после пък почнаха и с оценка от матурата и сега нивото е като в 8 клас.