Споделена история от Образование

Защо е толкова трудно да се намери квартира в София?
Здравейте, тази година съм студент първи курс. Бях планирал да бъда на общежитие, но веднага се отказах да оставам там след като видях в какво състояние е стаята. Таванът беше черен, по стените имаше мухъл, в банята нямаше душ, липсваха плочки. Въобще пълна мизерия. Знам, че на другите университети общежитията са по-добре, но моят също уж се води елитен. Сега вече цяла седмица търсим квартира, но няма нищо. Цените са кошмарни, всичко се върти около 500-600 лева. София също не ми харесва като град, не разбирам как може да е едновременно толкова презастроен, но да няма никакви квартири.

Коментари

1.   Квартири има, но ти очакваш да са като в твоя малък град/село. Стаята можехте да я ремонтирате с малко усилия и пари.

2.   Много хора искат да са там. Това е простата причина.

3.   Има квартири и апартаменти много. Просто са ти скъпи, това е истината.
Иначе аз съм от София и също не смятам, че цените на наемите и за продажба на апартаменти са оправдани.
Цените поскъпнаха космически, а доходите и заплатите едвам.
Попринцип добро решение за теб е да си делиш наема с някой приятел.

4.   То затова е презастроен, защото половин България е там и трябват жилища. А в същото време всеки иска всичко да му е на 5 мин и резултата е много хора/жилища на малка площ.

5.   Според мен така се получава, защото има много хора искащи да живеят в София, защото там има много възможности за работа и тези хора заемат квартирите.

6.   Намери си стая под наем, това е решението, бюджетно и готино ще ти е.

7.   Защото Бъглария не е особено хубава страна в последните години. Идеята, че може да съществуват такива общежития и стопанисващите ги да не понасят никакви последствия, е просто идиотска...

8.   Автора

Интересно защо софиянци ме хейтват тако яко в коментарите. Споко, не съм дошъл в София от голяма любов към града. Реално сега единствено се питам защо не се записах някъде в чужбина, както направиха повечето мои съученици.

9.   1, може и да съм бил заблуден, че ще е по-лесно, но не е нормално в толкова презастроен град, да има такъв недостиг на квартири. Да не говорим, че повечето квартали са такава мизерия. Чак се чудя къде се оказах :(

10.   Квартири има, но цената не те устройва. Както някой ти написа- направи освежителен ремонт, това е положението, за жалост, по-евтино ще ти излезе.

11.   Ако нямаш богати родители, не си и помисляй за квартира. Отиди в общежитие, вземи баща си и му ударете едно освежаване. Сега щом липсва душ, подай оплакване, понеже това не може да се оправи от вас. Мебелировка, замазка и прочие обаче може. Таксата на месец е поносима, а в Студентски има всичко необходимо. Проблем е шума, но за това си има библиотеки.

12.   В твоя случай най-подходящо е стая под наем или си наеми апартамент с приятели съквартирант/и

13.   Можете да освежите общежитието с материали за 200-300 лв и ще ползваш неограничено топла вода и ще си на парно отопление.
Квартирите в София винаги са били скъпи, а общежитията мизерни, но голям процент от младите хора искат да учат, живеят и работят там, затова ситуацията е такава.

14.   Е, чак пък трудно... разбира се много зависи с колко пари разполагаш, но когато си търсиш квартира те съветвам да спазваш няколко правила.
Не търси из целия град, а само в определен квартал, най-добре близо до сградата на университета, в който ще учиш за да не се налага да сменяш 3 транспорта за да идеш на лекции. Ако кварталът е скъп и не можеш да си го позволиш, гледай поне да има удобен транспорт.
Бюджетът, много важно! Няма смисъл да се хвърляш да правиш огледи да скъпи квартири при положение, че знаеш, че не можеш да си ги позволиш.
И последно, бъди готов на компромиси. Това не е толкова страшно, предвид, че няма да купуваш въпросната квартира, т. е. ако не ти е удобна бързо можеш да я смениш. Под компромиси се разбират доста неща, локация, малко стара сграда, стари мебели и в някои случаи съквартирант или хазайка.
Примерно понякога е по-добре да делиш апартамента с приятел, но пък да си на 5 минути пеша от университета, отколкото да си сам, но на 20 км и да ти трябва час и половина в посока за да идеш на лекции.
Та едва след като вземеш предвид всички тези неща, можеш да се насочиш към съответния квартал и да търсиш.