Споделена история от Образование

ИТ академия или чужбина
Къде е по-добре да се учи за ИТ от гл. т. на реализацията? Ясно е, че и в двата случая в началото, докато стажуваш, ще е тегаво. В академия в България или университет в чужбина? Няма ли да е същото като стандарт после? Примерно дали в бг ще изкарваш 2 к евро, но няма да плащаш наем, защото имаш жилище, или в чужбина да изкарваш 3 к евро, но да плащаш 1 к наем? А в България, на всеки 10 г. (примерно) може да събираш за още едно жилище, да го отдаваш и от там да си вдигаш стандарта още, докато в чужбина с тия цени на жилища успех да събереш има-няма 1 млн евро за сносно жилище, че тепърва да чакаш никаква рентабилност с техните високи данъци. А ако може да се работи от България дистанционно в чужбина за западна заплата, още по-добре, но това не знам до колко е реалистично. Изобщо какво е вашето мнение?

ПС: ако ИИ замени програмистите, е ясно, няма смисъл да го коментирате.

Коментари

1.   Спомням си как и аз преди години правех такива сметки без кръчмар дето се казва ама времето учи. Искаш да се научиш да пишеш код, учи. Няма значение къде, колко добър ще си зависи от теб почти на 100%. Ако започнеш да учиш утре ще минат поне 6-7 години преди реално да трябва да мислиш по другите въпроси.

2.   Вземи научи някакъв занаят, примерно заварчик или дърводелец, и тези 2-3 хил. евро ще ги изкараш на седмица

3.   2, и да бачка цял живот в мръсотия, да му изпопадат зъбите на 30, а на 40 да изглежда като на 65?

4.   3, точно дърводелците на 40 изглеждат на около 67.

5.   Късно е за чужбина, момче! Завърши си тук, пък после го мисли. Да, познавам програмисти, които работят от България за европейски фирми, но първо понатрупай опит. Успех!

6.   до 2: какви 2-3 бе, от 7-8 почват дърводелците и заварчиците, не лъжи момчето

7.   Аз като човек от бранша да ти споделя опит с академиите. Завърших СофтУни през 2015. За осем години съм на ниво синиър с доход около 8к. Не съм кой знае колко добър, да кажем средно ниво, старателен.
Преглеждал съм обяви в Лондон и Сан Франциско, за които покривам критериите и има шанс да ме наемат. Като си сметна наем и други разходи, няма никакъв смисъл финансово. Храната в магазина да кажем е същата горе-долу. Отделно програмистите все пак сме средна класа, нормално е да си позволяваме и някои забавления като кръчми, концерти, барове. Та чисто финансово не виждам особен смисъл да работя навън. Откъм развитие, зависи много къде. Ако успееш да се уредиш в топ компания в Силиконовата долина, ще научиш наистина много. Но иначе нашите програмисти не са в никакъв случай по-лоши от английските примерно. Работил съм ремоут за английска банка - масово индийци и са много зле. Има и добри, разбира се. Всякакви има, както и тук.
Вече зависи доколко ти допада средата в една или друга държава. Аз съм много привързан към нашата храна, култура. Адаптиран съм към проблемите тук и не ми пречат. Не понасям политкоректността на Запад и ми допада, че тук имаме повече свобода на словото. Абе типичен Ганьо съм си. Вече ако си от модерните либерални граждани, може да ти допадне повече и работа в Англия. Аз като съм бил там по командировки - нищо особено. Интересно да го видиш, но не ме влече като работна среда.
Каквото и да избереш, зависи най-вече от теб. Много хора записаха СофтУни и други академии, но не влагаха нужните усилия и не успяха да се реализират. За да станеш читав програмист, трябва много усилия, четене, самоусъвършенстване.
Успех!

8.   Отвори закусвалня с фермерски продукти, можеш да потърсиш спечелилия мъж от тотото, да ти стане, съдружник.

9.   Какъв 1 милион ти на пъпа на Мюнхен ли искаш палат. Я влез и виж цените на имотите, хората не живеят в центъра на такива градове а в съседни такива, пътуват имаш къщи, избор който и аз направих. Освен това в топ компания в България можеш доста прилична заплата да получаваш, в чужбина данъците са големи.