Споделена история от Образование

Как да кажа на приятелите си, че реших да се прехвърля в България?
Учех първата година в чужбина, но след това реших да се прехвърля в България. Не знам как да кажа за това на приятелите ми от училище. Чувствам се изключително тъпо, че се провалих по подобен начин и че трябва да започвам от начало. Как да се оправдая? Някой с подобен опит?

Коментари

1.   Защо и според кого да си се провалила? Решенията и действията ни са личен избор и не е нужно да се оправдаваме пред някого, особено ако не го касае.
Ако все пак се влияеш от това какво ще си помислят приятелите ти винаги можеш да кажеш, че просто не е било, каквото очакваш и не си се чувствала ок там. В крайна сметка си опитала.

2.   Ако се чудиш как да им кажеш- значи не са ти приятели! Хубаво, че се прибираш. Учи, ще срещнеш нови хора, нови приятелства... Успех и хич да не ти пука за мнението на разни комплексари!

3.   Защо пък да си се провалил? Напротив - опомнил си се навреме и си спестил хиляди левове за безсмислено "обучение".

4.   Заеби ги тези приятели. Можеш и без тях.

5.   Много хора чувстват завръщането от чужбина като провал, но щом ти си доволен и щастлив от избора си, какво значение има чуждото мнение?
А защо реши да се върнеш?

Ж 45

6.   Абе човек живота си е твои, на никого не дължиш обяснения, на никого няма да се доказваш и опровдоваш. Ако толкова какво са кажеш, не ти дохода, връща се и това е, това НИ ЗНАЧИ ПРОВАЛ.

7.   Сега е моментът да усвоиш едно много ценно качество- не си длъжен да се обясняваш на хората за неща, които касят теб, а не тях. Не трябва и да се чувстваш виновен. Това си ти, твоето решение, твоят живот. Казваш нещо неутрално от сорта "Не мога да свикна с живота там, тук се чувствам по-добре" и толкова. А, те ако искат, могат да ходят там. Колкото по-многословен си, толкова в по-обяснителен режим ще затънеш. Ако те изпаднат в разсъждения, ги отрязваш с "Искам да се концентрирам в образованието си и не искам да изпадам в излишни приказки".
И нещо за приятелството- не го абсолютизирай. Всеки е до време, всеки си има собствен път.

8.   Това е твоят живот и твоето решение и НЕ ДЪЛЖИШ ОБЯСНЕНИЯ НА НИКОГО, особено на приятели и познати. Така си решил, така ще постъпиш. А и какво значи провал? Като учиш в филяла на филяла на някой треторазрядан университет някъде в дълбоката провинция в чужбина, това да не е голям успех? Или щом си у Германията, вече си постигнал кой знае какво, нищо, че делиш квартирата с 5 турци и 1 сириец. Ама важното е на село баба да разправя, че "дитету учи в чужбина", нищо, че не знае нито в кой град си, нито какво учиш. И там има скапани университети и това, че вашите гладуват за да те пратят в чужбина съвсем не означава, че гарантирано ще получиш добро образование.

9.   Не си виновен, много млади хора се лъжат да живеят и учат в чужбина. Отидох да уча в чужбина след гимназията, но не можах да се откажа и не можах да се върна за постоянно, докато не завърших и тогава започнах новото си начало.
Това е вашият живот, вече сте възрастен и трябва да вземате свои собствени решения, а не въз основа на това какво ще си помислят другите или какво другите хора искат да направите. Има много българи, които се връщат след няколко години в чужбина, когато разбират, че това не е правилното нещо за тях. Това е вашата родна страна и е трудно никога да не се върнете.
Посъветваха ме просто да кажа, че съм взел бакалавърската си степен от там и се върнах да работя в България. Хората ще те питат защо си се върнал, но можеш да измислиш някакъв отговор като например, че хората могат да се развиват и в България, не е нужно цял живот да си в друга страна.
Завръщането не означава провал, България има нужда и от млади хора, които да работят за нея.
Просто сте натрупали опит и сте научили как работят нещата в друга държава и можете да приложите наученото в България.