Споделена история от Образование

Притеснение в университета. Как се учи в университета за високи оценки?
Първа година ми е. В училище се затруднявах с ученето, а с цялата тази ковид ситуация съвсем спрях да уча. Учих за държавните зрелостни изпити, зубрих де. Мразя теорията, предпочитам практиката. Винаги изпитвам проблеми с теорията. Винаги съм разбирала нещата по-лесно чрез практика. Теорията за мен е едно зубрене. Е това правих като учих за ДЗИ. Решавах матури от минали години, въпреки че вече формата беше сменена. 100 пъти ги решавах и вече знаех наизуст какъв е отговора. Въпреки това се притесних на матурите, допуснах глупави грешки и имах две четворки, което за мен бе разочарование, защото в желания университет тогава си мислех че взимали с най-малко 5, но накрая се оказало че взимат само с 5. 90. Успехът в дипломата ми е 4. 41. Зле е, знам. В университета си обещах повече, но като чувам как ще са ни изпитите май ще съм като най-добрата ми приятелка и ще съм задоволена и с 3.

В университета не ми се зубри. Първата и втората година ще са теория, вече третата почва и практиката. Просто тази година съм страшно уплашена, не че материала е труден, повечето сме го учили в 11/12 клас, но като чувам как ще са изпитите 60 въпроса 60 минути 31точки за 3... Стана ми лошо. Страх ме е че ще ме скъсат. Знам, изпитите ми са чак януари, но ей сега ще дойде. Аз тази година се записах редовно, но караме и с тези които са задочно през повечето време, направо за мен се обезмисля цялото нещо, но не знам.... не ми е 10 година в университет че да казвам дали е нормално 95% от времето да караме с ученици от задочното, както и да е, ние имаме повече време за учене от тях. Но понеже учим като задочно, то направо ми се струпа много материал наведнъж, нормално, все пак всеки ден лекции от 9 до 19, поне тази седмица сме или от 8/9 до 13/14, или от 13/14 до 19, следващата седмица нямам никакви лекции и тогава ще имам време да уча. Не знам как да уча, а в университета обстановката е различна. Повече ми харесва честно казано, но първата седмица си беше ад, защото цял ден в университета и после след лекции или домашни ще пиша, или ще дописвам планове които не съм успяла да насмогна. Ето, то станало 9 вечерта, 1 час свободен имам, после сън. Сега след лекции ми е даже гузно да се прибирам толкова рано, имам чувството че съм избягала, а не съм. Не съм задължена да съм там, качват ги нещата и онлайн, но за какво съм дала 1400лв тогава? Ще избягвам да не влизам в лекции, само ако е спешно, защото ме е страх че ще изпусна нещо важно, нищо че имаме група и там постоянно си пишем.

Знам че накрая е по-важно да се науча да си върша работата като хората, а не оценките, но пак, страх ме е от провала, а не знам как да уча.

Коментари

1.   Авторке,

като човек с две висши, ще ти кажа, че тези оценки от дипломата нямат никакво, ама абсолютно никакво значение после в живота!

Не си написала какво точно учиш, или поне в каква област е това, което учиш, но принципните ми съвети са:

Старай се да усвоиш практическите неща! Да навлезеш в същината на нещата!
Научи се как да търсиш и да отсяваш нужната информация в нета.
Ако си инженерна специалност - постарай се да си изградиш инженерно мислене!
Старай се да се разбираш с колегите и преподавателите, и да си изградиш приятелски и добри взаимотоношения с всички!

Чети много и допълвай информацията от университета! Защото университета по принцип дава само основата.
Ще ти го обясня с проценти за по-нагледно. Ако, за да станеш специалист в своята област се изискват 100% знания и умения, университетът може да ти даде около 10-15% от тях. Останалите 85-90% трябва да ги надградиш сама!

Това е накратко същността на нещата!

Научи се и да не се паникьосваш и притесняваш, особено за учението, а винаги бъди трезвомислеща и спокойна!
Каквото и да се случи в живота - човек трябва да се уповава на Бога и да не се тревожи излишно!

Това е от мен. Надявам се, че съм ти бил полезен!

2.   Не знам дали имаш този дар (вече го наричам дар защото се оказва, че много хора не умеят) да визуализираш.
Винаги ми е било лесно да запаметявам, научавам, интерпретирам т. н. информация, защото от малка разбрах, че най- лесният начин е да визуализирам каквото чета/слушам.
При мен се получава автоматично ако ми е интересно и искам да знам.
Опитай така. В началото може би ще ти е малко по- трудно докато мозъкът ти приеме, че трябва да "превежда" информацията по този начин.

3.   Учи за знания и умения, които ще ти трябват в работата след това. Не учи за оценки. Глупаво е да си бележкар.