Споделена история от Образование

Не знам на къде да се насоча
След 12 клас отидох да уча дентална медицина по една специална програма за чужденци в Букурещ, по която образованието ти е безплатно и без кандидатстудентски изпит, но следването е на румънски език, като ти дават нулева година езиков курс да достигнеш B2 преди да започнеш да учиш по специалността си. Изкарах нулевата година, научих добре румънския, но въобще не се чувствах добре в Румъния. Не можах да се интегрирам, имах депресивни периоди през повечето време, бях самотен, всичките ми приятели бяха в България, а и дори не бях сигурен дали денталната е за мене. На другата година започнах в медицнския с голямо нежелание и състоянието ми се влоши доста повече и вече с развито безсъние. Още на първия семестър прекъснах, върнах се в България полутах се малко, също и работих. Сега съм на 20 години, случиха се някои неща и ми се изясни, че искам да уча стоматология. Мога да се върна обратно в Румъния въпреки че наистина не искам да се стига до там само като се сетя за престоя си. Може би аз имам грешен начин намислене? Искам да уча в България но не знам дали не е късно да се подготвям за кандидатстудентски изпит 2024, тъй като материала е доста голям особено по химия и масово хората имат минимум 1 година подготовка. Възмножно ли е за 6 месеца и нещо да стане? Да кандидатсвам за 2025 ми се струва далечно, а и не е 100% сигурно дали ще вляза, приема е тежък. Много съм объркан и вече от много време насам не мога да взема решение. Пиша тук за да събера вашите мнения и вашия опит, които може пък да ми помогнат по-лесно да се ориентирам. Благодаря ви предварително. :)

Коментари

1.   Какво искаш да чуеш освен, че от тебе си зависи дали ще научиш или няма.

2.   Абе ти да не си мазохист?

Как ще се връщаш в Румъния, след като не си се чувствал добре там?

Имаш достатъчно време да се подготвиш за изпита през 2024г!

В крайна сметка не се готвиш за космонавт!

И да не влезеш първата година, ще поработиш малко и пак ще кандидатстваш! Ако човек е търпелив и упорит - ще успее!

Имам познати зъболекари и лекари, които са влязли на 2-3 опит, и това не е било проблем и сега са си добри специалисти!

Така, че не се чуди - а действай!

3.   Еми гледай си живота, важно е да учиш за да не взимаш мизерна заплата. Пробвай се.

4.   Ами учи в България, аз мисля, че вече имаш основата, все пак щом си кандидатствал значи поне малко си учил химия и биология

Т. Т.

5.   Аз бих те посъветвал да кандидатстваш в България 2025та. Ако не влезеш след година и половина подготовка значи не трябва да учиш това, ако се притесняваш, че изпускаш годината недей, имаш цялото време на света. Фокусирай се върху това което искаш и действай последователно.

6.   Според мен имаш слаб характер, ако се пуснеш по течението кой знае къде ще те отнесе. Понякога трябва да се налагаш над себе си, това че си прекъснал е било грешка, още повече след като си вложил цяла година за да се подготвиш.