Споделена история от Образование

Ефективни методи за учене и запомняне на информация
Споделете вашият опит за учене и запаметяване на голям обем информация. Създаване на невронни връзки, асоциации...

Коментари

1.   Защо искаш да запаметяваш? Паметта на човек се губи с възрастта, остава му единствено моторната памет. Затова сме измислили писменост, книги, дискове и т. н. - за да съхраним информацията в по-надежден носител от нашия мозък. Човек е необходимо само да запомни какви инструменти предлага съвременната наука, за да не открива топлата вода. Ето ти пример с висшата математика - достатъчно е да знаеш че хората са открили начин да сметнат площ и обем на произволна фигура. Като знаеш че има такова нещо, не е трудно да намериш с един клик и формулите. Но тези формули също не ги ползваме често, защото хората винаги търсят лесния начин - направили сме специализирани софтуери за целта. Това е съвременната картина на образованието - един инженер учи теорията, чиито краен продукт са няколко софтуера, които само човек разбиращ от тази материя може да борави.

2.   Методите от край време са едни и същи - назубряш седмица преди изпита, избълваш каквото запомниш, после забравяш всичко...

3.   Моят метод е писане и разказване на глас. Фотографската памет е от значение. Ако не можеш да го разкажеш, значи нищо не е влязло в глава ти. За учене ми беше необходима тишина и спокойствие. Имах си график по минути, когато се готвех за изпити. Беше ми необходим и нощен сън, за да съм в кондиция на другия ден.

4.   Завършила съм История и понякога за един изпит трябваше да се научат 800 страници. Ще ти кажа как се справях аз, взимах конспекта и си правех сметка. 40 въпроса, 11 дни (примерно), т. е. трябва да научавам 4 въпроса на ден (последният ден е за преговаряне и почивка). След това взимам една тетрадка и започнам въпрос по въпрос да записвам най-важната информация (основни събития и дати в моя случай). И така, ако в книгата по въпрос 1 е изписано 30 страници, аз ги събирам в 3 или 4. След това правя същото с въпрос 2, 3, 4. Вечерта чета само моите записки. На другия ден същото с въпрос 5, 6, 7 и 8. И така до края. Последният ден преговарям и "разигравам" изпита, т. е. моля майка ми или някой друг да ми каже едно число, примерно 14. И аз започвам да разказвам тема 14, докато тя следи моите записки, дали говоря верни неща, дали не пропускам нещо и т. н. После пак избира число и разказвам друга тема и така на случаен принцип избираме 2-3 теми. Ако пък по някоя тема не съм сигурна, нарочно я моля да и я разкажа и тя да ме допълва (като гледа записките ми). Оставащите часове гледам да не мисля за изпита, разхождам се, гледам телевизия, играя на лаптопа... и гледам да съм се наспала добре. Освен това винаги влизам като една от първите. Хем професорът още не е уморен, хем аз не се побърквам с часове в коридора. Действам на принципа "да става каквото ще, важното е да свърши". И никога не са ме късали на изпит.
Това е. Въпросната тактика я прилагам за всички изпити, дори и след като съм завършила. Сега ми предстои обучение за нова професията и пак ще действам така.

5.   Примерно учене на език, как да се запомнят хилядите дума?