Споделена история от Образование

От какво се определя успехът?
От това дали си завършил "елитна" гимназия, от това колко много си учил, какъв успех си имал, каква специалност искаш да следваш... виждала съм хора завършили например СУ, а пък си стоят безработни... има ли изобщо смисъл да се стремиш към успех, да се скъсваш от учене като накрая, ако си късметлия, може случайно да постигнеш успех?

Коментари

1.   От гледна точка на оценките - абсолютно никакъв смисъл няма! Познавам много хора, който държат повече на самите оценки, от колкото на това което са научили /макар, че много от тях не учеха, за зубреха/. Ввинаги помага нещо ново, да знаеш нещо повече от друг. Като отидеш на "пазара на труда" никои няма да ти гледа оценките, а това което знаеш и можеш. Е, разбира се и без диплом не може. Но и това далеч не означава, че не можеш да работиш нещо друго /като мен/. По образование съм Ел. инженер, а работя съвсем различно от това което съм учил;)

NoBody

2.   Успехът е относително понятие. За едни това е да карат хубави коли и да возят най-готините мацки, за други - да създадат здраво семейство. Няма точна формула, защото хората са различни. А това, че си завършил някакво висше образование, не е показател. Не е достатъчно само да си "читанка", за да успееш :) Още повече за държава като нашата, тук нещата са малко объркани.

3.   От какво се определя успехът? Животът всеки ден ни предлага различни шансове, на късмет, да, но и зависи какво търсим /както е казал №2/.
Реално погледнато, учим за да можем да разбираме и хващаме шансовете в живота. Колкото повече учим имаме по-голям избор от шансове. Докато завършил СУ може да работи като инженер, администратор и хигиенист този с основно може да работи само като хигиенист. Т. е. директорът на дадено предприятие, може да работи почти всяка длъжност в предприятието, но хигиенистът /този с основно образование/ не може. Следователно ако не е мързелив човекът със СУ никога няма да остане гладен, той и децата му, затова той е по добър избор за семейна половинка и за родител, следователно има и повече избор при избиране на половинка. Смята се за по-качествен защото може да яхне повече шансове, докато по ниско образованият ще гледа опашката му.
Друг е въпросът защо човекът завършил например СУ стои безработен. Защото е достатъчно горделив, мързелив и не достатъчно гладен. Доста шансове е имал, но не ги е хванал, защото не е искал. Избира прекалено много и е убеден, че с неговото висше, би трябвало да не работи и да взема заплата, /учи мама да не работиш/ му е втълпила майка му с възпитанието си. Ако мама го храни, защо да не чака свободно място за директор а да се хваща с по-ниска длъжност. Нали като се хване с по ниска длъжност трябва да се старае да се издига в йерархията, а така на готово е по-лесно.
С учението човек придобива не само знания но черпи и опит от опита на другите.

4.   Попитай родителите си колко от техните съученици успяха и какъв беше техния профил в средното. Ще ти споделя моето наблюдение-успяха тези на ниво оценки 3-4-5. Но една малка подробност-това не бяха мързеливи, глупави или ограничени хора. Те просто имаха способността да рискуват, да дойдат неподготвени за класно и да се надяват до последно на нещо, рискуваха да се опълчат на учители, рискуваха да свалят момичета доста над тяхното ниво. Те успяха. А тези, които чинно се подготвяха за класното и изкарваха добри оценки, не спореха с учителите, не опитваха това или онова в подхода към момичетата-тези хора станаха обикновени статисти в живота и обществото.
Извода-успяват тези, които не само рискуват, но и тези, които не се прекланят дотолкова пред нормите на поведение на фалиралото ни общество, държава и порядки.
Успява бунтара, новатора, авантюриста.

5.   Подкрепям номер 4.

Най-успелите от класа на майка ми например са двойкаджийте от цигански пройзход - хората са рискували, взели кредити през 90-те и... хоп - банките фалирали. Днес са работодатели на стотици в града ни.

От моя клас - пак така. Пълната отличничка, най-добрата ученичка в 50-годишната история на гимназията... не знам, дали днес изобщо има работа.

Едно от момчетата, влезнали с 4 на изпита по математика, защото имахме „мъжка квота“ днес има доста фирми, строителен инжинер е.

Ще имаме скоро 10-годишнина, тогава ще видя, но най-вероятно казаното от 4 ще се потвърди.

6.   Какво казва човек, като види Възпитаник на СУ?

- Голям бъргер и средни картофки :)