Споделена история от Образование

Стоматология
Здравейте, На 16 съм.
Мисля за висшето си образование, не живея в София и в града ми няма университет, предполагам че като завърша училище, ще се преместя в София за да уча.
Насочил съм се към стоматология, може ли да ми кажете:

Първо, в кой университет (в София) се учи. Колко горе долу струва на семестър(или година).

От одавна събирам пари, за да мога да си платя поне университета. Но другият ми проблем е че нямам къде да живея в София. Предполагам че поне 50 % от учениците не са от София и все е измислено нещо. Има ли като в Американските колежи, квартири и др и какво се плаща или ако може някакъв сайт за да проверя.

Също така. Каква работа мога да работя докато уча. Предложете ми някаква работа която да е подходяща. Да имам време да ходя на лекций и все пак да не се прибивам от работа, че да не мога да уча.

Питам съвсем сериозно, моля ви отговорете ми без подигравки и др. Ако няма да ми помогнете не пишете.

Коментари

1.   В медицинския университет в София. Ето ти сайта, ще намериш всичко, кеото те интересува- http://mu-sofia.bg/.

За живеенето има студентски общежития-това е най-евтиният вариант. Относно работа, можеш да започнеш в някой магазин, бар, клуб -да си нощна смяна, така няма да отсъстваш и от лекции, но отсега да ти кажа-ще ти е много трудно. Едно, че ще си скъсваш гъза от учене, друго, че и ще се скапваш от работа и трудно ще намираш време да четеш. Плюс това семестриалните такси на медицина, фармация и стоматология са много скъпи -3, 4 хиляди всякак ще даваш. Аз те съветвам да не кандидатстваш само в София, а да пробраш и на останалите места-Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора. Ако си решил да се занимаваш сериозно, по-скоро си намери учители по биология и химия, които да те готвят, защото без уроци, за да стане трябва да си вундеркинд...

И за по-голям шанс и избор, кандидатствай не само в София, а и на останалите места, които ти посочих. Не знам колко пари си събрал дотук, но си подготви и 3000 за уроци. По биология ще трябва да знаеш всичко на изуст от А до Я, заедно с точките, запетайките, буквално трябва да го изядеш тоя учебник, както се вика. По химия -задачи, уравнения и по-малко теория, там трябва да разбираш нещата, със зубрене не става. Започнеш ли да се готвиш, забравяй за социалния живот, кафетата, дискотеките и излизанията! Постоянно трябва да се чете, нищо друго не бива да те вълнува.
Успех!

2.   Стоматология може да учиш единствено в медицинският университет в София. Кандидатстваш с два изпита по два предмета - биология и химия. Съветът ми е да започнеш да се подготвяш две години по-рано тъй като не се влиза лесно. Когато влезеш, таксата за един семестър е 450 лв. Стоматологията се учи 6 години, така че трябва да си подготвиш по 900 лв. за година. Аз влязох тази година в същия университет, но не стоматология, а фармация. Ако не си от София можеш да се настаниш в общежитие. С общежитията не съм много наясно, тъй като никога не съм се интересувала. Не мисля, че докато учиш стоматология ще имаш време за каквато и да е била работа - лекциите са от рано сутринта до късен следобяд, но зависи от обстоятелствата... може евентуално да си намериш работа за по няколко часа... Не забравяй и парите които трябва да дадеш за частни уроци които да те подготвят за кандидат-студентският изпит. Не познавам човек, който да е влязъл без уроци. Особено такива по химия. Надявам се да съм била полезна, успех :)

3.   Сладур! Трябва ти сериозна подготовка по химия и биология за да кандидатстваш. Учи се във Факултета по дентална медицина към Медицински университет в София. Такъв има и в Пловдив също. Към тях има общежития, а може да живееш на квартира, но излиза по скъпичко. Годишната такса мисля, че е около 950 лв. Следването е трудно и няма да имаш възможност да работиш освен лятото. Все пак ако успееш някак да ги съчетаваш може и да поработваш някъде, знам ли. Всички университети имат сайтове. А сега залягай над химията и биологията, защото оценките от 9 ти и 10 ти клас влизат в балообразуването. Успех моето момче!