Споделена история от Образование

Програмист или Лекар
Здравейте!
Имам въпрос и имам нужда от съвет. 11 клас съм и трябва да избера с какво да се занимавам - между програмист и лекар. Родителите ми са лекари и може би заради това имам известно привличане към тази професия. От друга страна ми е интересно да програмирам и не знам какво решение да взема. Надявам се да ми помогнете :)

Коментари

1.   Според мен по-добре програмист. По-добре платено е и не е толкова отговорно. Не зависи човешки живот от теб.
Успех каквото и да решиш.

2.   Подкрепям номер 1 :) Успех

3.   Номер 1, в повечето случай не зависи, но има обстоятелства, при което е жизнено важно. Но си права, че да си програмист е по - малко животозастрашаващо, но истината е, че програмистите у нас имат по - малък аспект за изява. Лекарите у нас имат по - голям шанс да си намерят работа от компютърджийте, но ако говориш за работа в чужбина, което и да избереш е все тая. И двете са добре платени.

Ел:)

4.   Лекар, но не в България. Програмист можеш да станеш и без да имаш съответното образование. Мъжът ми е програмист и честно казано никой не му е искал дипломата, всеки го пита какво можеш да правиш. И съответно доста от колегите му нямат съответното образование.

5.   Мен ако ме питаш по добре е да станеш лекар, това е най хуманната професия в света, ще помагаш на хората, от това по хубаво няма. Ако имах възможноста да стана лекар щях да го направя без да се замислям, въпреки, че медецината ужасно много ме влече не можах да осъществя тази моя мечта, но ти я имаш тази невероятна възможност, не се чуди, Направи го! със сигурност няма да съжеляваш не зависимо от това къде се намираш по света!

Филип 31

6.   Ба, и как да избереш сред толкова различни мнения? !

7.   Програмист ще станеш по-лесно, по-бързо и с малко късмет ще изкарваш три пъти повече пари.

8.   Не програмист бих ти препоръчал лекар, защото в момента се подготвят 50 хиляди програмисти, а пазара не може да поеме и 10% новопрохождащи програмисти. На практика всеки втори в момента става програмист и съвсем скоро ще е глад и мизерия там. Пазарна логика. Както навремето всички учиха право и икономика сега същите тези стават програмист демек безработни.

9.   8 - Не се притеснявай. От тези 50000, ще излязат максимум 5000, но от тях, само 2500 ще са читави. За тях работа ще има.
Но самата тема и идиотска. Тава е все едно, 5 годишно дете, да го питаме, дали иска да стане лекар, то да каже да и после, да го натикаме в медицинско училище. Още по-лошо ще е, ако някой е станал лекар, защото е чул, че има хубави пари. Медицината е призвание. Програмирането може да не е толкова, но пак е резервирано за специфични хора. Не всеки става за певец. Не всеки става за футболист, манекен, доктор, програмист или архитект. Намерете си призванието и едва тогава, влизайте в университетите.

10.   9, според теб какви хора стават за програмисти? Наистина професията е твърде специфична, за да има такъв наплив и далеч не всеки става. Трябва да се прави повече в посока ориентация дали човек е подходящ или не за това.

11.   От 9 до 10
Прав си за ориентацията. Аз лично тръбя от години, че трябва да имам часове в гимназията, отделени именно за това. Дори исках да пиша писмо до МОН, но работещи към това министерство, ми казаха, че е напълно безмислено.
Какви хора стават за програмисти, според мен.
Стават такива, на който им викат гийкове и нърдове. Не зубрачи. Хора, ентусиазирани от технологията, математиката и безнеса. Хора, които са прецакали компютъра на баща си поне 3 пъти, в опити да го превърнат в сървър или просто са качили 20 вида различен софтуер, който тъпърва започват да изучават, с цел да разберат технологията, стояща за него. Хора, играещи си с ардуино бордове, хора, пишещи малки апликации за телефоните си, хора, които са се опитвали да правят модове за игри, хора, надяващи се, че един ден, ще сътворят някаква много яка технология, която ще промени света. Хора, изчели по 25 книги, свързани с разрабоитка на софтуер, системи, алгоритми, и роботика, преди да са си изчели задължителната литература за лятото. Ето това са хората, който стават добри програмисти. Не някой, който се е насилвал 2 месеца, за да начуи HTML, после е почнал работа, защото е имало недостиг на кандидати и сега ходи да дава лошо име на гилдията. Такива с лопата да ги ринеш. Ако някой наистина е добър, ще си намери винаги работа.