Споделена история от Образование

Стрес в края на гимназията
Здравейте! След 2 мес. здраве и късмет, ще завърша, но съм в голям стрес. Ако има разбиращи ме, тези които и от своя опит могат да ми кажат нещо, или ако има психолози, които четат в този сайт да ми дадат съвет, ако може. Успехът ми е много добър, момиче съм и имам чувството, че трябва да завърша много добре. Знам, че имам и по-високи възможности, но не ги реализирам и затова се ядосвам на себе си. Всеки ден правим контролни и изпити и т. н. знаете как е и не мога да се приспособя към темпото. И предишните и сегашните учители виждат, че мога и повече и очакват да завърша отлично, но се чувствам много объркана и изморена. От друга страна на бала искам да изглеждам в добра форма, но понякога напълнявам и така. Не мога да хвана равновесното положение, моля ви помогнете. От страна на по-големите в семейството ми също ми казват все да уча. От стреса вдигнах 1 седмица висока температура, отразява ми се и външно май. Очаквам съветите ви.

Коментари

1.   Да пукна ако разбрах какво ни питаш! Почини си малко, защото това учене направо ти разбърква мислите и не можах да разбера какъв точно е въпросът.

2.   :D съжалявам, за това, че не се разбира. Просто незнам какво да направя за да сложа в ред нещата или да завърша според очакванията на всички...

3.   Момичето пита как да се справи със стреса. Миналата година и аз завърших, на всички мои връстници не им пукаше, но аз се измъчвах ужасно много, именно затова, че исках да се представя възможно най-добре, заради себе си. В крайна сметка бях изпаднала в нещо като дупка, само повтарях, че искам да свърши този период на толкова много стрес, нерви и т. н. и така и стана. Не го мисли толкова, това е един етап от живота, през който всеки минава. Някой като нас го изживяват доста драматично, а накрая се оказва, че не е било кой знае какво и че ни чака тепърва най-стресовия период. Успокой се за всичко има време. Дори да не се представиш, според очакванията си, не се притеснявай- дипломата нищо не значи. Работодателите гледат уменията, опита, комуникативността и т. н. Просто си казвай каквото е писано, това да се случва, ти направи всичко възможно да се представиш добре, за да си удовлетворена от себе си, но най-важното е да НЕ е с цената на всичко. Почивай си, когато усетиш умора и пренатоварване. Полагай усилия според възможностите си, пък каквото ще да става, поне ще си спокойна, че си дала, това на което си способна. Пожелавам ти успех и по-малко да ти пука :)))

4.   Номер 1, защо трябва да има въпрос. Сайта е за споделяне, авторката е решила да сподели.

Мога само да й препоръчам да не отдава такова голямо значение на училището. Не е толкова важно, за колкото се има :)

5.   За 12 години не си се приспособила към темпото на контролните? Какво се оплаквате от учене неразбирам, ако 12 години си учила, всеки учебен ден по 1 час, сега ти трябва не повече от 1/2ч за да знаеш всичко перфектно. 12 години правите контролни и изпити, защо сегашните да са проблем?
Май някой те е уплашил с матурите? Но те не са толкова сложни! Ако си чела през годините, ако си натрупала информацията която е нужна, няма да имаш проблем. Всички предмети в 12 клас, всъщност обобщават наученото в предните години.
От къде идва стресът ти дали ще си хубава на бала? Спокойно по хубаво от младо ерудирано момиче с вечерна рокля досега не е исмислено, така че ще си хубава.

6.   Е ти ако 12 г. не си учила сега за кога???

7.   Ох, милата.. Просто си почини малко.. Учи по-умерено и мааааалко по-малко. Поискай подкрепа от близък, сигурна съм, че би ти помогнал. (:

G

8.   Аз съм момче, завърших гимназия преди около две години. Напълно те разбирам, въпреки че не съм момиче. Да, стреса за някои по чувствителни хора си е доста голям. Просто знай, че всичко ще отмине. И не си давай толкова много зор, каквото трябва да стане, ще стане. Не го умувай толкова :).

9.   Здравей мило момиче. Аз съм майка а не психолог. Бих искала да те посъветвам като майка, която иска детето и преди всичко друго да е здраво. За да си в добра форма и готова за умствена работа хубаво е да спортуваш. И другото много важно нещо е да общуваш с приятели. Отделяй по малко време просто да се забавляваш в добра компания. Сега е пролет в България - излизай на разходка да вземеш чист въздух и гледай ведро.

10.   Ако ще ставаш студентка имам лоша новина за теб, това ще бъде нормалното ти състояние докато си студентка, освен ако не спре да ти пука в един момент, разбира се.
Иначе не си давай толкова зор накрая, не мисля, че толкова ще ти се отразят оценките за дипломата, защото тях не ги включват във формирането на общите оценки в дипломата по предметите, нещо такова беше, на мен не ми зачетоха оценките от последната година, т. е важат тези от 1, 2, 3 година. Много тъпо ми стана като си видях дипломата. D:

12.   Въпреки че съм по малка и сигурно няма да ме вземете на сериозно мисля че мога да си представя какво ти е. Сега завърших 7 клас и се бях стресирала като за световно, учех по цял ден, но така ине спрях да ходя на танци което ми се отрази добре и вкрайна сметка завърших отлично. Пък за12 клас сигурно ще получа някоя нервна криза.