Споделена история от Образование

НУИ „Проф. Веселин Стоянов”, Русе
Здравейте! Аз съм момиче от малък град близо до Русе. 7 клас - предстои ми да кандидатствам в някое русенско училище. Но понеже, както споменах, не съм от Русе, съответно и не съм запозната с гимназиите там. С други думи - не знам все още към къде да се насоча.

Всъщност може би горе - долу съм се орентирала... Имам огромно желание да постъпя в Националното училище по Изкуства! Мога да рисувам и пея хубаво. Освен това преди няколко месеца си взех китара и вече мога да кажа, че доста напреднах. През лятото родителите ми ще ме записват на уроци по пеене и китара. А и много искам да се науча и да свиря на пиано. Изключително много обичам и литературата, дори пиша, също чета доста книги. Изобщо обичам всичко свързано с изкуствата и много искам да се развивам в тази посока. Не мога да ви го обесня... просто във всяка песен, произведение, картина, дори танц, всичко това ме вдъхновява... А кой ли не иска да се занимава с това, което обича? Не искам това да си остане просто една несбъдната мечта.

Но мисля, че преди да те приемат там, трябва да се вземат някакви други изпити, свързани със свирене на инструменти, не съм сигурна. Изобщо не успях да се ориентирам в сайта им.
Искам да попитам тези, които са запознати с кандидатстването в това училище: Ще има ли някакви предварителни изпити или се гледа само бала от оценките? ; Колко трябва да ти е бала от оценките? ; Какви са специалностите? ; Възможно ли е досега да не си се занимавал сериозно с музика (примерно), и да започнеш от 8 клас? ;

Дори и на един от въпросите да ми отговорите, ще съм ви много благодарна.

Благодаря за отделеното време, приятен ден. :)

Коментари

1.   Аз завърших в това училище. Бях в паралелка по изобразително изкуство и преди да отида там, имах изпити по рисуване и живопис.

2.   Добре, че не е ХУИ.

3.   Познавам 2ма човека, завършили там. Какво да кажа - страхотни професионалисти. Единият художник, другата с народни танци. Първият прави дизайни за различни сайтове, тениски, кецове, продава картини. Другата стана хореограф още докато учеше, повериха й цяла група деца, които да тренира. Отделно ходеше по участия постоянно, сватби, фолклорни фестивали, обиколи цяла Европа, добри пари си изкарва, но е изцяло отдадена на професията си. Стига да имаш желание и талант, разбира се, кандидатствай. Ако не винаги ще се чудиш 'Какво ако? ', както аз в момента съжалявам, че не продължих с изобразителното изкуство. От друга страна талантът си е талант, никой не може да ти го вземе, има части уроци вместо училище. Можеш да си учиш нещо по-пазарно ориентирано, а отделно като хоби да се развиваш като творец. Това си е част от теб за цял живот и дали ще учиш или не - изборът е твой. Проблемът идва, когато се опиташ да продадеш картина или да си музикант. Работата е несигурна и ще зависи изцяло от теб. А ако запишеш в друга гимназия пак ще можеш да си ходиш на уроци по пиано и да рисуваш, само че ще имаш и възможност за стабилна и доходоносна работа и/или кандидатстване в университет.

4.   ем то аз уча там така че зависи от специалността ти какви ще са ти изпитите ти